Reklama

Siły zbrojne

Łotwa zainteresowana systemem HIMARS

Fot. MON
Fot. MON

Łotwa chce kupić amerykańskie systemy artylerii rakietowej HIMARS - pisze w niedzielę portal LSM. Łotewskie ministerstwo obrony skierowało do USA zapytania o ich dostępność i ceny.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Jak wylicza LSM, wśród priorytetów łotewskiego resortu obrony są: obrona wybrzeża, systemy obrony przeciwlotniczej średniego zasięgu i systemy artylerii rakietowej.

Jeśli chodzi o systemy obrony wybrzeża, ministerstwo czeka na dodatkowe informacje od potencjalnych dostawców. Z kolei systemy obrony przeciwlotniczej średniego zasięgu zakupi razem z Estonią. Trwają prace nad organizacją tej transakcji.

Reklama

Czytaj też

W sprawie systemów artylerii rakietowej Łotwa skierowała zapytania o dostępność i ceny systemów HIMARS w USA. "To wspólny projekt państw bałtyckich i ministerstwo obrony ma nadzieję, że USA mogłyby współfinansować projekt. Oczekiwana jest odpowiedź od USA" - podkreśla LSM.

Systemy HIMARS są wykorzystywane przez armię Ukrainy przeciwko siłom rosyjskim, które w lutym rozpoczęły pełnowymiarową inwazję na ten kraj. Broń umożliwia przeprowadzanie punktowych ataków np. na ośrodki dowodzenia przeciwnika. W opinii ekspertów wykorzystanie tego uzbrojenia przyczyniło się do osłabienia rosyjskiej ofensywy.

Czytaj też

Portal Delfi pisze, że Ryga ma nadzieje, iż systemy będą do dyspozycji łotewskich wojskowych przed 2025 rokiem. Jednak wysoki popyt na to uzbrojenie na Ukrainie może zahamować dostawy zestawów na Łotwę - wskazuje.

Jak przypomina LSM, Łotwa planuje w ciągu najbliższych trzech lat stopniowo zwiększać wydatki na obronność do 2,5 proc. PKB.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (1)

  1. Bart patriota

    Łotwa liczy na dostawy himars przed 2025- no jasne i co jeszcze? Jak klepniemy umowe na 500 wyrzutni to amerykancy nieźle się zaczopują. Myślę, że do grudnia powinna być odpowiedź na nasze LOR

    1. Ma_XX

      nie martw się dla takiej kasy i potencjalnych innych zamówień szybko to rozwiążą, kasa jest kasa

Reklama