Reklama

Polityka obronna

Litwa naciska na Niemcy: czołgi szybciej!

Spotkanie Borisa Pistoriusa z Dovilė Šakalienė.
Spotkanie Borisa Pistoriusa z Dovilė Šakalienė.
Autor. Litewskie Ministerstwo Obrony/X

Litewska minister obrony spotkała się ze swoim niemieckim odpowiednikiem Borisem Pistoriusem. Šakalienė powiedziała, że należałoby przyspieszyć dostawy Leopardów w celu jak najszybszej budowy nowej litewskiej dywizji.

„Zwróciłam się do niemieckiego ministra obrony o ocenę możliwości przyspieszenia dostaw (Leopardów 2 - przyp. red.) z wcześniejszymi płatnościami, aby w pełni przeszkolić naszych żołnierzy przed ich przybyciem. Byłby to ogromny krok naprzód, ponieważ wspólna platforma dla pojazdów opancerzonych zwiększy poziom współdziałania między siłami zbrojnymi Litwy i Niemiec (…) Jest to niezwykle ważne dla modernizacji zdolności armii litewskiej i wzmocnienia bezpieczeństwa regionu” – podkreśliła Šakalienė cytowana przez agencję Interfax.

Litwa postrzega zagrożenie ze strony Rosji podobnie, jak Polska, dlatego Wilnu bardzo zależy na tempie osiągania gotowości bojowej. Litewskie władze formują struktury szczebla dywizji, których wcześniej w ogóle w tamtejszych siłach zbrojnych nie było. Czołgi są integralnym elementem jej struktur. Cały związek taktyczny powinien osiągnąć gotowość do 2030 roku, co wymusza odpowiednio szybkie dostawy czołgów. Przyspieszenie osiągania zdolności na Litwie finansowane jest przez zwiększenie wydatków obronnych do ponad 5 proc. PKB. Tak wysoki poziom, będący obciążeniem dla państwa, pokazuje że zagrożenie uznawane jest za realne. Z kolei wybór samych Leopardów powiązany jest z faktem, że na Litwie formowana jest niemiecka brygada, używająca czołgów tego samego typu
Jakub Palowski, zastępca redaktora naczelnego Defence24.pl
Reklama

Jak napisała minister na X, pośród omawianych tematów znalazły się takie kwestie jak:

  • obecność brygady niemieckiej na Litwie;
  • wzrost wydatków na obronność państw członkowskich NATO;
  • stworzenie unijnych mechanizmów finansowych na rzecz wzmocnienia obronności w Europie;
  • kwestia wycofania się Litwy z Konwencji Ottawskiej;
  • bezpieczeństwo Morza Bałtyckiego.

Czytaj też

Kilka dni temu litewskie MON poinformowało o tym, że wydatki PKB na obronność zostaną zwiększone przez Wilno do minimum 5%. Jednym z powodów takiej decyzji jest chęć sformowania nowej dywizji, która ma osiągnąć gotowość do 2030 roku.

Czytaj też

Reklama

WIDEO: Czekając na Trumpa - Wielkie odliczanie

Reklama

Komentarze (3)

  1. rED

    A no trzeba było zamawiać z Korei albo USA. A nie czekaj przecież to nie są godni zaufania dostawcy.

  2. staryPolak

    decyzja Niemiec musi być najpierw uzgodniona z Putinem. Pakt obowiązuje i zobowiązuje.

  3. Zam Bruder

    Ocena będzie pozytywna, tylko możliwości brak ;))

Reklama