Reklama

Polityka obronna

Lawina ataków na granicy. MON wdraża zmiany w działaniach wojska

Żołnierze 18 Dywizji Zmechanizowanej na granicy polsko-białoruskiej.
Żołnierze 18 Dywizji Zmechanizowanej na granicy polsko-białoruskiej.
Autor. kpr. Sławomir Kozioł / 18 Dywizja Zmechanizowana

W działaniach prowadzonych przez Siły Zbrojne RP na granicy zostaną wprowadzone znaczne zmiany i jednolite dowództwo – dowiaduje się nieoficjalnie Defence24.pl. To odpowiedź na wzrost liczby prób nielegalnego przekroczenia granicy, a także coraz bardziej agresywne działania migrantów i wspierających ich służb z Białorusi oraz Rosji.

Jak dowiedział się nieoficjalnie Defence24.pl, w najbliższych tygodniach zostaną wprowadzone znaczące zmiany w działaniach Sił Zbrojnych RP na granicy polsko-białoruskiej. Od początku przyszłego tygodnia do patrolowania i wspomagania ochrony granicy zostanie zaangażowana Żandarmeria Wojskowa. To powinno stanowić znaczne wsparcie, bo żołnierze ŻW przeszkoleni są zarówno z działań policyjnych, w rodzaju użycia środków przymusu bezpośredniego, jak i w zadaniach typowo wojskowych.

Reklama

Kolejną zmianą, planowaną od sierpnia, jest wprowadzenie jednolitego dowództwa działań na granicy polsko-białoruskiej. Do tej pory funkcjonowało zarówno Wojskowe Zgrupowanie Zadaniowe Podlasie (formalnie o charakterze szkoleniowym), jak i siły bezpośrednio wydzielone do wsparcia Straży Granicznej, co powodowało pewne niedociągnięcia w działaniach. Teraz wszystkie zaangażowane w ochronę granicy jednostki Sił Zbrojnych RP zostaną skonsolidowane pod jednym dowództwem.

Wprowadzane zmiany są odpowiedzią na rozwój sytuacji na granicy oraz działania służb białoruskich i rosyjskich wspierających migrantów. Cały czas prowadzone są na bardzo szeroką skalę działania sabotażowe w rejonie zapory, na komunikatorze Telegram jest bardzo dużo zleceń ze strony białoruskich służb. Migranci są na masową skalę wyposażani w sprzęt pozwalający na rozwarcie elementów zapory nawet w 25 sekund.

Czytaj też

Rośnie liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy oraz agresja osób w nie zaangażowanych, białoruskie służby cały czas modyfikują swoje działania. Na granicy notuje się też coraz więcej obywateli Syrii z doświadczeniem bojowym. „Ślad syryjski” jest coraz silniejszy. Oznacza to, że w rekrutację osób przekraczających granicę i dokonujących ataków na żołnierzy oraz sabotażu zaangażowane są nie tylko służby białoruskie, ale i rosyjskie.

Wszystkie te elementy powodują, że niezbędne jest wzmocnienie i skonsolidowanie potencjału Wojska Polskiego zaangażowanego w ochronę granicy. Na granicę trafia obecnie więcej nowoczesnego wyposażenia indywidualnego w ramach „Operacji Szpej”. Wcześniej zdarzało się, że żołnierze dysponowali np. starymi hełmami czy nie mieli kamizelek ochronnych. Prowadzone są też szkolenia z udziałem Policji, aby lepiej przygotować żołnierzy do użycia środków przymusu bezpośredniego i sprzętu policyjnego (pałek, tarcz itd.).

Reklama
Reklama

Komentarze (9)

 1. Archie51

  "Migranci są na masową skalę wyposażani w sprzęt pozwalający na rozwarcie elementów zapory nawet w 25 sekund!" Tyle jest warta ta tandeta postawiona przez Błaszczaka.

  1. user_1059687

   Gdyby nie sabotujące działania wielu 'artystów' czy polityków z obecnego rządu i różnych organizacji obrona granicy byłaby skuteczniejsza. Jednoosobowe obarczanie pana Błaszczaka o całość projektu na granicy wydaje się być personalną i nieuzasadnioną krytyką bo za obronę granic odpowiada rząd i ci którzy go sabotowali.

  2. Trew

   Każdą zaporę można forsować, a gdy masz czas i pieniądze możesz opracować milion sposobów na to.

  3. Nihoo

   Do pionowych listew wystarczałoby dospawać na różnych wysokościach poziome pręty, które uniemożliwiłyby rozgięcie ogrodzenia... i załatwione. Ale PiS wzorowało się na zaporze między USA a Meksykiem... tylko w mniejszej skali z z cieńszego materiału, więc lewarek rozgina ogrodzenia jakby było z aluminium... W cenie w której zostało to ogrodzenie zrobione, na pewno dałoby się zbudować coś o wiele solidniejszego i skutecznego... ale wtedy odpowiednie kieszenie nie byłyby wypełnione szeleszczącym papierkiem..

 2. Zygazyg

  Ja bym tam wysłał kibiców z kilku klubów na przygraniczny biwak i byłoby po sprawie.

  1. Trew

   Kibiców, pokaż mi dowolnego KUPIĘ go bez problemu, będzie robił co mu każę.

 3. sprawiedliwy

  Powtarzam to od dawna. Z Lukasznku - BUFORU - wepchelsmy go przez sankcje i ataki w Lapy Rosji. Bardzo glypia poltka. Od lat mowie - Wybidowal 87 Domy Kultry Polaka, podwzszyl jezyk Polski dla POlonii do 2 godzin, Aresztwal kieds Wagnerwcow, Nie uznal zajecia KRymu, Aresztwal kandata na prezdeta Pro Rosysjkego. Ale to nie - nalezalo go okrazyc i pchac do Rosji. Ciekawy jestem kiedys wladze nasze zaczna myslec. na powaznie.

  1. Trew

   Łukaszenka miał wybór, wystarczyło dopuścić opozycję do wyborów. Do demokracji droga wiedzie przez płacz i zgrzytanie zębami.

 4. Archie51

  Błaszczak nawołuje do zaminiwania pogranicza. Czemu sam tego nie zrobił przez 5 lat swojego ministrowania w MON? No przecież na granicy nigdy nie było kobiet i dzieci tylko same młode byczki! Czemu nie zaminował?

  1. user_1059687

   5 lat temu sytuacja na granicy była zupełnie inna

 5. SAS

  Kiedy zostaną aresztowani pomocowcy za udział w wojnie hybrydowej na rzecz obcych mocarstw?

 6. Pegaz

  Tu nie ma co kombinować, Stój, bo strzelam!", a jeżeli wezwanie to okaże się nieskuteczne, oddaje strzał ostrzegawczy, a potem już likwidujemy terrorystów.

 7. staryPolak

  "...w najbliższych tygodniach zostaną wprowadzone..." - w najbliższych tygodniach to granice Polski na wschodzie i na zachodzie już istnieć nie będa. panie Kosinika!

 8. WSK74PL

  Brawo, po ponad dwóch latach ktoś skojarzył, że Żandarmeria to wojskowa policja (MP) i że zamiast czołgistów do zapobieganai nielegalnemu przekrczaniu granicy potrzebni są "policjanci". Kolejne odkrycie, to armatki wodne, kamizelki, gaz... Ogrodzenie za 1,6 mld zł okazuje się łatwe do zniszczenia w czasie 25 sekund, czy ktoś odpowie za ten projekt i zamówienie bez przetargu ? Ile kasy da się wyciągnąć pod pozorem walki o granice ?

 9. Dudley

  Zawiązać sojusz z miejscowymi rolnikami. Przejąć armatki wodne od Policji i zatankować je gnojowicą. W razie szturmu, polać napastników tym koktajlem. Skuteczność 100%, śmiertelność 0% 😁😁😁

Reklama