Polityka obronna
G. Mosbacher: Polska to klucz w relacjach transatlantyckich
„Najwyższy czas, by Unia Europejska zdała sobie z tego sprawę - Polska jest kluczem w relacjach transatlantyckich” - powiedziała Georgette Mosbacher, Ambasador USA w Polsce w latach 2018-2021.
We wtorek 14 stycznia w warszawskim Raffles Europejski Hotel odbyła się konferencja „Przyszłość relacji transatlantyckich: aspekty polityczne, militarne i gospodarcze”, podczas której rozmawiano o współpracy Polski, Unii Europejskiej oraz Stanów Zjednoczonych w wymienionych powyżej wymiarach.
"Nie dopuścić do wojny na terenie Polski"
Wydarzenie rozpoczął Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, który powiedział, że ew. rozłam handlowy pomiędzy Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi jest czymś, o czym marzą Chiny oraz Rosja. Odniósł się również bezpośrednio do priorytetów polskiego biznesu.
„Z punktu widzenia polskiego biznesu najważniejsze jest nie dopuszczenie do działań wojennych na terenie Polski. Możemy to osiągnąć wyłącznie poprzez demonstrację jedności i siły i nie dopuszczenie do porażki Ukrainy” – dodał.
Jesteśmy obecni na konferencji organizowanej przez @ZPPnetpl, pt. „Przyszłość relacji transatlantyckich: aspekty polityczne, militarne i gospodarcze”. @KosiniakKamysz: „Polska powinna być transatlantycka, powinna łączyć UE z USA". pic.twitter.com/8iMxjZPLBM
— Defence24 (@Defence24pl) January 14, 2025
Podczas przemówienia wprowadzającego minister Władysław Kosiniak-Kamysz zwracał uwagę na wieloletnią niezmienność sojuszu polsko-amerykańskiego. Przypominał też o zagrożeniu ze strony Rosji i dobrym polskim rozeznaniu roli jaką Moskwa odgrywa w zakłócaniu światowego pokoju. Minister odniósł się także do tematu 5 proc. PKB na zbrojenia.
„Nie ma takiego drugiego państwa, jak Polska, gdzie akceptacja społeczna tak wysokich wydatków na obronność jest tak powszechna” – stwierdził.
„Polska powinna być transatlantycka, powinna łączyć Unię Europejską ze Stanami Zjednoczonymi” – dodał.
G. Mosbacher: Polska liderem NATO
Gościem specjalnym wydarzenia była Georgette Mosbacher – Ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce w latach 2018-2021, która mówiła o roli Polski w relacjach transatlantyckich i o współczesnej architekturze bezpieczeństwa.
Georgette Mosbacher (Ambasador USA w Polsce w latach 2018-2021): Polska powinna otrzymać Pokojową Nagrodę Nobla za pomoc, której udzieliła Ukrainie. pic.twitter.com/Qd54v6uubX
— Defence24 (@Defence24pl) January 14, 2025
„Bez zapewnienia bezpieczeństwa nie ma możliwości budowy czegokolwiek. Popatrzmy na kraje upadłe” – stwierdziła.
„Polska jest obecnie liderem w NATO. Najwyższy czas, by Unia Europejska zdała sobie z tego sprawę. Polska jest kluczem w relacjach transatlantykich” – kontynuowała, podkreślając, że europejska baza przemysłowa musi zostać znaczącą wzmocniona.
Europa musi się obudzić
Podczas panelu „Stany Zjednoczone a architektura bezpieczeństwa Polski i Europy” prowadzonego przez red. Piotra Małeckiego (Defence24) poseł Andrzej Grzyb – przewodniczący sejmowej komisji ds. obrony narodowej zwracał uwagę na możliwości polskiego przemysłu zbrojeniowego.
„Nie tylko kupujemy najnowocześniejsze technologie, ale poprzez obsługę, remonty, itd. możemy też wpływać na rozwój tej technologii” – mówił polityk, podkreślając też znaczenie takich sprzętów polskiej produkcji jak Pioruny czy Kraby.
„Polska pokazała siłę swojej myśli technicznej. Pioruny i Kraby sprawdziły się w warunkach ukraińskich. Pamiętajmy, że to weryfikacja w boju pokazuje jaka jest prawdziwa wartość danego sprzętu” – kontynuował.
Z kolei poseł Paweł Kowal mówił o możliwych drogach, które może obrać dziś Unia Europejska w kontekście relacji ze Stanami Zjednoczonymi. Pierwszą – proponowaną niegdyś przez E. Macrona – jest strategiczna autonomia. Drugą jest ułożenie relacji transatlantyckich w taki sposób, który pokaże Stanom Zjednoczonym, że UE jest poważnym partnerem. „Dla nas szansą jest pokazanie, że UE jest poważnym partnerem we wszystkich możliwych aspektach. Najgorszy scenariusz to izolacjonizm Stanów Zjednoczonych” – powiedział.
Czytaj też
Georgette Mosbacher pytana przez red. Małeckiego o to, czy Polska oraz inne kraje wschodniej flanki NATO mogą obawiać się zmiany zachodzącej właśnie w Białym Domu stwierdziła, że więź łącząca Stary Kontynent ze Stanami Zjednoczonymi jest silna i opiera się na kilku fundamentach, ale Europa musi zacząć poważnie inwestować we własne bezpieczeństwo.
„To jest moment pobudki dla Unii. Amerykańscy podatnicy pytają, dlaczego mają płacić za bezpieczeństwo Europy, jeśli sami Europejczycy nie chcą inwestować we własne bezpieczeństwo” – powiedział była Ambasador USA w Polsce.
„Pomysł E. Macrona dotyczący budowy europejskiej armii jest zabawny, jeśli Europa nie potrafi poważnie podejść do inwestycji w obronność” – dodała.
„Europa to nasz naturalny sojusznik, bo łączą nas wartości. Ale musicie zacząć działać i sami mieć wkład we własne bezpieczeństwo” – podsumowała.
Pod koniec panelu Marcin Nowacki (ZPP, Warsaw Enterprise Institute) mówił o tym, o co będzie zabiegać Polska na forum UE podczas swojej półrocznej prezydencji. „Chcemy, żeby w tym roku inicjatywa finansowania obronności miała swój namacalny charakter” – powiedział, potwierdzając przygotowanie specjalnego dokumentu.