Reklama

Polityka obronna

F-35 wzmacniają obronę Polski

F-35A oraz polski F-16.
F-35A oraz polski F-16.
Autor. sierż. Aleksander Perz

Cztery samoloty F-35 Lightning II Sił Powietrznych USA, stacjonujące na stałe w brytyjskiej bazie Royal Air Force Lakenheath, 1 kwietnia rozpoczęły operacje w 32. bazie lotnistwa taktycznego w Łasku, w Polsce, w ramach kontynuowanego wsparcia wschodniej flanki NATO.

Reklama

W odpowiedzi na pełnowymiarową wojnę Rosji na Ukrainie, NATO znacznie wzmocniło swoją obronę powietrzną we wschodniej części Sojuszu poprzez zwiększenie liczby myśliwców, lotów obserwacyjnych i naziemnej obrony powietrznej.

Reklama

Rosyjskie odrzutowce wielokrotnie zbliżały się i naruszały przestrzeń powietrzną państw wschodniej flanki NATO bez użycia transponderów, czy komunikacji z kontrolą ruchu lotniczego. Każdego roku odrzutowce NATO przechwytują średnio kilkaset rosyjskich odrzutowców wojskowych w pobliżu przestrzeni powietrznej państw sojuszniczych.

Czytaj też

1 kwietnia kolejne cztery samoloty F-35 rozpoczęły swoją służbę w polskiej 32. Bazie lotnictwa taktycznego w Łasku. Maszyny zastąpiły cztery F-16 Fighting Falcon. Amerykanie podkreślają w komunikacie dowództwa sił powietrznych dla Europy i Afryki, że rozlokowanie sił podkreśla niezachwiane relacje USA z członkami Sojuszu i partnerami w całej Europie. Dodajmy, że wcześniej amerykańskie F-16 startowały alarmowo w wypadku, gdy w pobliżu Polski były prowadzone rosyjskie ataki rakietowe na Ukrainę.

Reklama

Czytaj też

Operowanie z wysuniętych lokalizacji pozwala lotnikom Sił Powietrznych USA, szkolić się i działać u boku europejskich sojuszników, jednocześnie umożliwiając zdolności NATO do obrony zbiorowej. Ta zdolność ma kluczowe znaczenie dla terminowej i skoordynowanej reakcji, jeśli i kiedy zajdzie taka potrzeba.

Czytaj też

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (2)

  1. MokryMarek

    @Davien3 podaj źródło wiedzy jakoby KAI miałoby nie integrować i de facto wycofać się z planu integracji METEOR, SPEAR, ASRAAM w innym wypadku pozostawiam to w sferze konfabulacji i dezinformacji celowej.

    1. Davien3

      Mokry Marek a to MBDA miało w ogóle integrowac ASRAAM?? Bo wszedzie piszą że chodziło o IRIS-T. I jaki SPEAR-3 jak ten pocisk nawet jeszcze nie powstał? Aha KAI sam nie może nic zintegrowac czego sam nie produkuje. I od kiedy to KAI produkuje Meteory ASRAAM/IRIS-T czy SPEAR??

  2. DiDD

    Polska powinna w końcu zakupić 2 nowe (przynajmniej) eskadry mysliwcow, nieważne czy dodatkowe F35 czy też maszyny przewagi powietrznej, byleby zintegrowane z pociskiem Meteor. Do tego porządne AWACSy i maszyny klasy MRTT. To sprawi, że potencjalny przeciwnik (i to nie tylko jego lotnictwo) będzie trzymał się z dala od terytorium RP.

    1. MiP

      Przecież niedawno kupiliśmy nowoczesne myśliwce w Korei 🤣

    2. ja!

      tak ale są to myśliwce przewagi hangarowej, a nie przewagi powietrznej. 🤣

    3. GGG BBB

      @ALL Będziecie się niedługo śmiali, gdy się okaże, że FA-50PL będą zintegrowane z tymi upragnionym Meteorami MBDA ... Koreańczycy nie śpią, tylko pracują-bardzo-prędziutko. Skoro twierdzą, że już mają zintegrowanego Meteora z KF-21, to tylko patrzeć jak będzie dla FA-50 (oni produkują te "latadełka" także dla siebie).

Reklama