Reklama

Polityka obronna

EDA wdraża wnioski z Ukrainy. Nowe priorytety zdolności obronnych

EDA przyjęła nowe priorytety rozwoju zdolności obronnych
EDA przyjęła nowe priorytety rozwoju zdolności obronnych
Autor. Nowe priorytety EDA

Amunicja precyzyjna systemów lądowych, zintegrowana obrona powietrzna, nowe systemy przeciwpancerne, zdolności do walki podwodnej, logistyka, lepsza świadomość sytuacyjna, mobilność wojsk – to niektóre z priorytetowych zdolności obronnych UE wskazane przez Europejską Agencję Obrony (EDA).

Reklama

Rada Sterująca EDA, w której skład wchodzą ministrowie obrony państw UE, przyjęła 14 listopada 22 priorytety rozwoju zdolności, które mają wzmocnić europejskie siły zbrojne. Uaktualniony plan rozwoju zdolności we wszystkich domenach uwzględnia wnioski z wojny w Ukrainie i jest punktem odniesienia dla inicjatyw podejmowanych np. w ramach mechanizmu stałej współpracy strukturalnej (PESCO) i Europejskiego Funduszu Obronnego (EDF).

Reklama

Jak powiedział cytowany w komunikacie EDA stojący na jej czele Josep Borrell, nowo przyjęte priorytety rozwoju zdolności wojskowych będą wytycznymi przy planowaniu obronnym i wszystkich inicjatywach obronnych UE. „Pozwolą one krajom członkowskim i ich siłom zbrojnym zachować swobodę działania i lepiej przygotować odpowiedź na wciąż zmieniające się i pogarszające środowisko bezpieczeństwa. Czas teraz przełożyć te priorytety na współpracę przy konkretnych projektach obronnych, by budować odporniejsze, sprawniejsze i silniejsze europejskie siły obronne, gotowe reagować na dzisiejsze i przyszłe zagrożenia” – dodał szef unijnej dyplomacji.

Czytaj też

EDA za konieczne uznała opracowanie nowych platform załogowych i bezzałogowych, modernizację i rozwój takich systemów jak czołg podstawowy, bojowy wóz piechoty i transporter opancerzony zdolne operować we wszelkich warunkach i przeciwstawić się bezzałogowym aparatom latającym wykorzystującym techniki roju.

Reklama

Trzeba zwiększać zasięg, precyzję i mobilność lądowych systemów uderzeniowych – uznała EDA, wskazując również na takie zdolności jak bliskie wsparcie i odporność na cyberataki.

Zwiększeniu zdolności do precyzyjnego rażenia ma służyć poprawa świadomości sytuacyjnej, wymiana informacji z pola walki, wykorzystanie sztucznej inteligencji w systemach kierowania ogniem, zgromadzenie odpowiednich zapasów amunicji wielkokalibrowej, systemy przeciwpancerne nowej generacji oraz platformy i amunicja pozwalające precyzyjnie razić przeciwnika ogniem pośrednim na bardzo duże odległości.

Za kluczowy EDA uznała rozwój systemów żołnierza przyszłości, które zwiększą świadomość sytuacyjną i szanse na przeżycie, dzięki wykorzystaniu informacji, nowych materiałów, potencjalnie także egzoszkieletów, zwiększeniu precyzji broni, ale także wykorzystaniu nieśmiercionośnych taktyk.

Czytaj też

By zabezpieczyć interesy morskie UE, Agencja wskazuje m.in. na konieczność modernizacji systemów nawodnych, rozwoju zdolności do walki radioelektronicznej i magazynowania energii. Zdolności antydostępowe mają być rozwijane m.in. dzięki rozbudowie morskich systemów bezzałogowych.

EDA wskazała też na znaczenie walki pod wodą i na dnie, w tym rozwijanie koncepcji i doktryn, opracowanie autonomicznych pojazdów zdolnych nieprzerwanie zbierać dane. Priorytetem mają być też podwodne systemy ochrony własnych sił i instalacji oraz zdolności do zwalczania okrętów podwodnych.

Do głównych obszarów Agencja zaliczyła także zwiększanie świadomości sytuacyjnej i włączenie danych z nadzoru obszarów podwodnych do istniejących systemów wymiany informacji.

Unowocześnienie stało- i wiropłatów, nowe platformy załogowe i bezzałogowe, w tym roje dronów, systemy walki powietrznej nowej generacji, zdalnie sterowane statki powietrzne wszelkich kategorii i nowa amunicja precyzyjna, w tym pociski powietrze-powietrze, pociski manewrujące, bronie energetyczne to wg EDA główne obszary, na których powinna się skupić Unia wzmacniając siły powietrzne.

Czytaj też

Przywołując doświadczenia z Ukrainy EDA do najpilniejszych zadań zaliczyła rozbudowę wielozadaniowych bezzałogowych systemów powietrznych służących dowodzeniu, zbieraniu informacji, wczesnemu ostrzeganiu i patrolowaniu, bezzałogowców klas MALE i HALE.

Bezzałogowe statki powietrzne transportu taktycznego, zdolne przenosić ładunek o masie 3-4 ton będące uzupełnieniem podobnej wielkości platform załogowych; wielozadaniowy śmigłowiec nowej generacji, bezzałogowe systemy tankowania w powietrzu oraz nowe samoloty transportu taktycznego i strategicznego to główne obszary wskazane w kolejnym priorytecie - transporcie powietrznym.

EDA spodziewa się rosnącej konkurencji w przestrzeni kosmicznej, wskazuje na konieczność polepszenia świadomości sytuacyjnej także w tej domenie, zdolności do wynoszenia obiektów z terytorium państw członkowskich UE oraz ochrony własnych systemów przed wrogimi działaniami. EDA za konieczne uznała zwiększenie zdolności do obserwacji, nawigacji i bezpiecznej łączności. Rozbudowa europejskich konstelacji satelitów ma służyć również wojsku do celów obserwacyjnych – to także wniosek z wojny Rosji przeciw Ukrainie.

By zwiększyć bezpieczeństwo cyberprzestrzeni, podmioty cywilne i wojskowe muszą ściślej współpracować i wypracować wspólne standardy dla produktów podwójnego zastosowania – wskazała EDA. Do priorytetów zaliczyła też odporne systemy C4ISTAR.

Czytaj też

Inne priorytety to mobilność wojsk, ochrona infrastruktury krytycznej, bezpieczeństwo energetyczne, logistykę, wsparcie medyczne, obronę przed bronią chemiczną, biologiczną, radiologiczną i nuklearną, dobrze wyszkolone – także z wykorzystaniem przełomowych technologii – i zdolne współdziałać także w nowych domenach wojska.

EDA została powołana w lipcu 2004 r., by promować współpracę obronną w UE, m.in. przez zarządzanie wspólnymi projektami, co ma także wzmacniać NATO. Polska, która stała się państwem członkowskim UE 1 maja 2004, przystąpiła do Agencji jako jeden z członków-założycieli.

Czytaj też

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (6)

  1. DDR

    Siły postępu państw zachodnich celowo przez ostatnie 30 lat rozbrajały swoje armie aby w końcu ogłosić że jeżeli żadna już do niczego się nie nadaje to należy powołać jedną wspólną ale jedna Jugosławia już był i wystarczy Jeżeli się komuś wydaje że te banialuki EDA do czegoś zmierzają oprócz pustych sloganów to się myli bo na szczęście do niczego nie doprowadzą może oprócz wydania kolejnych miliardów na urojenia o budowie czegoś czego nikt nie kupi bo USA zbuduje taniej lepiej szybciej i nowocześniej no chyba że brukselscy giganci myśli wydadzą nakaz że wszystkie kraje Jugosławiibis mają kupować sprzęt tylko jej produkcji

    1. Krzysztof33

      Amerykanie nie cięli wydatków zbrojeniowych po 1990 r? Coś przeoczyłem? ;) Rozumiem, że zwiększenie możliwości obronnych Europy nie podoba się???

  2. Chyżwar

    Europejska "elitka" to ludzie "wielkiej wiary". Na przykład chłopaki "wierzą" że jak jeden pan będzie "mocno kochał" drugiego pana to ten drugi pan "urodzi mu pięknego dzidziusia". Ich wyborcy w Polsce także są "dobrzy". Na przykład warszawski nadziany łoś, wychodzi z założenia, że za kilka lat będzie sobie ładował elektryczne autko, gdzie będzie chciał. Z tym tylko, że idiota nie ma bladego pojęcia, że nasza sieć przesyłowa jest tak rachityczna, że zdycha i bez elektrycznych samochodów. Ajej przebudowa to ciężka forsa, przy której wydatki na obronność to pikuś jest. Generalnie warszawka jest bardzo specyficzna. Pewnie niewielu tu pamięta cassus simona mola? Żłób blachą kuty świadomie zarażał HIVem polskie kobiety. W warszawce dobrze mu to szło, bo lewicowe i zielone panienki wychodziły z założenia, że zażądanie od żłoba żeby założył se gumę, to "uleganie stereotypom" i "rasizm" jest.

  3. szczebelek

    Wszystkie zakupy do kosza, bo będą nowe i wspólne programy europejskie 😂🤣 BWP1 posłuży sobie jeszcze przez dwie dekady...

    1. QVX

      Właśnie, że nie. Będzie jak za Ludwika XIV w. - USA król, UE od Niemiec na zachód będzie sobie żyła postępowo i ekologicznie jak arysuokracja w Wersalu, a odpowiednikiem szlachty i mieszczaństwa od "złego" atomu i wojska będzie Polska (ostatni niemiecki pomysł to polska elektrownia atomowa na Pomorzu ma zasilać elektrolizery na brzegu Bałtyku i powstały wodór miałby zostać przesyłany gazociągiem i spalany w niemieckich elektrowniach gazowych (oczywiście przesył prądu byłby wielekroć tańszy., ale nieekologiczny).

  4. Dzejro

    Bla bla bla. Jak zwykle w UE. Unoszą się na papierze co to nie zbudują a potem i tak "USA PLS HEELP!" I tak od dosłownie 30 lat

    1. Dudley

      A wolisz żyć w EU czy USA? Bezpłatna służba zdrowia, cywilizowane prawo pracy, że znormalizowanym czasem pracy zwolnieniami zdrowotnymi i urlopami, zabezpieczenie socjalne na wypadek utraty pracy. To wszystko kosztuje, zamienisz to codzienne bezpieczeństwo własne i najbliższych, na broń? Większość Amerykanow może jedynie pomarzyć o takim bezpieczeństwie.

    2. QVX

      @Dudley - Jakoś w latach 1960 starczało. Ale wtedy nie realizowano kosztownych pdeudoekologicznych pomysłów...

  5. Podszeregowy

    Armia europejska nie powstanie żeby nas bronić. Armia europejska powstanie po to, żebyśmy kupowali niemieckie i francuskie uzbrojenie.

  6. Odyseus

    O tym wszyscy doskonale wiedzą już od dawna co teraz to całe kółeczko wzajemnej adoracji stwierdza , tylko co z tego sokor wojskowi o tym od lat mówią politykom a politycy sobie z tego najczęściej potem jaja robią na tych spotkaniach , czołgi , BWP , różne systemy itd .itd. o tym się gada już od lat i do tej pory np. tego słynnego Europejskiego czołgu nawet na papierze nikt jeszcze nie narysował żeby już nie mówiąc o całej reszcie ... i takich przykładów można tu mnozyć i mnożyć

Reklama