Polityka obronna
Przysposobienie obronne wróci do szkół?
Jak poinformował w czwartek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek - od 1 września w ramach edukacji dla bezpieczeństwa wrócą najważniejsze elementy przysposobienia obronnego, wraz ze strzelaniem, wiedzą obronną i udzielaniem pierwszej pomocy. Obecny system edukacji młodzieży w zakresie bezpieczeństwa i obronności był wielokrotnie krytykowany na łamach Defence24.pl, jak i w ramach debat prowadzonych przez redakcję.
"Od 1 września zdecydowanie zmienimy edukację dla bezpieczeństwa" - zapowiedział szef MEiN w Telewizji Republika. "Wprowadzamy elementy znane nam z przysposobienia obronnego z ubiegłych lat" - dodał Czarnek. Jak wyjaśnił, chodzi również o "strzelanie na strzelnicach i zapoznawanie się z bronią". "Po to, żeby rzeczywiście spowodować, by Polacy umieli się obronić w sytuacji, kiedy będzie takie realne zagrożenie" - powiedział.
Cytowany przez PAP minister ocenił, że dziś jest "przyzwolenie na powrót przysposobienia obronnego właśnie ze strzeleniem, z elementami wiedzy obronnej, ale także pierwszej pomocy". "Myślę, że gdybyśmy to zakomunikowali jeszcze kilka lat temu, to bylibyśmy poddani jakiejś mocnej krytyce ze strony opozycji. Dziś myślę, że wszyscy się zgadzają z tym, że przysposobienie obronne, najważniejsze elementy przysposobienia obronnego, które znamy z przeszłości, muszą wrócić. I wrócą od 1 września w ramach edukacji dla bezpieczeństwa" - powiedział Czarnek.
Czytaj też
Na łamach Defence24.pl wielokrotnie podnoszono krytyczne uwagi wobec obecnego systemu nauczania młodzieży szkolnej w zakresie bezpieczeństwa, jako nieadekwatnego i niedostosowanego do potencjalnych zagrożeń, z jakimi może się borykać Polska, jak i do koncepcji obrony powszechnej, ujętej w Strategii Bezpieczeństwa Narodowego. Apelowano też o zakrojone na szeroką skalę zmiany. Temat ten był poruszany nie tylko w publikacjach na łamach portalu, ale i w czasie organizowanych przez Defence24.pl debat oraz konferencji.
Czytaj też
Przygotowanie całego społeczeństwa jest bowiem fundamentem obrony powszechnej, a edukacja odgrywa w tym kluczową rolę. Dlatego na Defence24.pl będziemy dalej śledzić i komentować kierunki zmian w tym zakresie.
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie