Reklama

Polityka obronna

Błaszczak z wizytą we Włoszech, jednym z tematów śmigłowce dla wojska

Autor. kpr. Wojciech Król CO/MON

Pracujemy nad wymianą floty śmigłowców w Wojsku Polskim, rozmawiałem na ten temat również z ministrem obrony Włoch Lorenzo Guerinim - poinformował w środę w Rzymie minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Relacje polsko-włoskie ocenił jako bardzo bliskie.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Szef MON przebywa z wizytą roboczą we Włoszech, w ramach której spotkał się z Guerinim. "Pracujemy nad tym, żeby wymienić flotę śmigłowców w Wojsku Polskim i również na ten temat rozmawiałem z moim włoskim odpowiednikiem" - powiedział Błaszczak.

Na briefingu prasowym po spotkaniu z Guerinim, szef MON jako przykład udanej współpracy polsko-włoskiej w dziedzinie przemysłu zbrojeniowego wymienił produkujący śmigłowce zakład PZL Świdnik, który należy do włoskiej grupy Leonardo.

Reklama

Czytaj też

Błaszczak przekazał, że tematem rozmów z ministrem obrony Włoch była współpraca w dziedzinie obronności. "Nasi żołnierze wspólnie są na Łotwie w ramach kontyngentu na wschodniej flance Sojuszu Północnoatlantyckiego. Włosi są też aktywni, jeśli chodzi o inne państwa na wschodniej flance. My także wspieramy południową flankę na przykład poprzez misję unijną, ale także w formacie natowskim" - przypomniał.

Minister Błaszczak podkreślił, że Włosi wspierają Ukrainę i że wsparcie to ma charakter wymierny. Opowiadają się też za tym - dodał - aby Ukraina dołączyła "w jakimś czasie, stosunkowo bliskim" do Unii Europejskiej. "Dzisiaj najważniejsze jest odstraszanie i to, żeby wspierać Ukrainę i żeby Ukraińcy mogli odeprzeć ataki rosyjskie i oprzeć się inwazji rosyjskiej na Ukrainę" - zaznaczył polski minister.

Czytaj też

"Stanowisko włoskie jest jednoznaczne. To nie jest łatwe, jeżeli popatrzymy na spectrum sił politycznych we włoskim parlamencie" - zauważył. Błaszczak zapewnił, że ze strony ministra Gueriniego usłyszał bardzo jednoznaczne słowa wsparcia, jeśli chodzi o sytuację na Ukrainie.

Dodał też: "Razem pracujemy na rzecz wzmocnienia Sojuszu". Minister poinformował także: "Jesteśmy na dobrej drodze jeśli chodzi o refundacje za donacje państw Unii Europejskiej dla Ukrainy. Wartość sprzętu, który przeznaczyła Polska na rzecz Ukrainy przekracza 1 mld euro".

Czytaj też

"Tymczasem - stwierdził - Unia Europejska zdecydowała, żeby refundacja zamykała się kwotą 2 mld euro. To stanowczo zbyt mało". Przekazał, że poruszył tę sprawę podczas wtorkowego spotkania szefów resortów obrony państw UE w Brukseli i położył nacisk na to, że jego zdanie podzielane było przez innych ministrów. Przypomniał, że UE zwiększyła te kwotę z 1,5 do 2 mld euro.

"Ale to jeszcze wciąż zbyt mało"- ocenił minister Błaszczak.

Czytaj też

Źródło:PAP
Reklama
Reklama

Komentarze (9)

  1. dr Solfernus

    Sprzedaż PLZ- Świdnik to największa porażka w długiej historii prywatyzacji/likwidacji przemysłu zbrojeniowego RP. Za torbę gruszek sprzedano zakłady produkujące od a do z kilka typów śmigłowców z szansami na rozwój - współpraca z ukraińskimi zakładami Motor-Sicz nowe projekty sw4 i sw5 i wyłączność na obsługę techniczna większość śmigłowców w Polsce. A co do samych Włochów to AW 101 to świetna maszyna ale kupiona w bardzo małej ilości a dostawy trwają dłużej niż na samoloty bojowe co jest totalna porażką!!! Jedna maszyna oblatana rok temu i dalej nie przekazana WP!!! Współpraca z zakładami Leonardo to dramat.

    1. Extern.

      Zgoda co do Świdnika, To była niewiarygodna głupota. Sprzedano fabrykę która przecież była na plusie i przynosiła zysk,. Która dopiero co opracowała i wdrożyła do produkcji nowy śmigłowiec. I to sprzedano ją jedynie za równowartość rocznego obrotu tej fabryki!!! No kto tak robi z rentownym zakładem? Co więcej, wiadomo przecież było że flota śmigłowców w WP się sypie i lada moment trzeba będzie robić duże zakupy nowych maszyn.

  2. Extern.

    Trochę szkoda że na poważnie za wczasu nie pomyślimy o współpracy z Włochami i Hiszpanią przy europejskim czołgu. Wyjdzie na to że na przyszłe stulecie monopol w Europie na broń pancerną będą miały dwa największe kraje europejskie, czyli Niemcy z Francuzami. Co pozwoli im jeszcze bardziej dominować nad europejskimi średniakami. Nawet jeśli miałby to być mniej popularny model, to i tak myślę że warto.

  3. Gryfin

    Panie Mariuszu,czas decyzji na bojowe Mastery.

    1. Gnom

      Gryfin, a potrafisz wyjaśnić do czego nam w pełnoskalowym konflikcie bojowe Mastery? Ani to nie ma opancerzenia a by rozbić za prawdziwy CAS, ani to nie zdolności przenikania, ani to nie jest wysokomanewrowy mysliwiec, a do tego będzie miało kłopot z operowaniem z gruntu z tym delikatniusieńkim jednak podwoziem, to nie Su-25 czy Jak-130,

    2. Gryfin

      @ Gnom Biorąc za przykład obecną wojnę,stwierdzam,że jest to idealny samolot na pełno skalowy konflikt. Mały trudny do wykrycia,zaawansowany technicznie i bardzo zwrotny.. Wszystko co tam lata,to nisko z prędkością poddźwiękową tak żeby nie wejść w zasięg opl. Na pewno ma większe zdolności do operowania na lotniskach zapasowych niż f16.,które zresztą by uzupełniał. Z jakiej bajki wziąłeś ten opancerzony ?😀

    3. Valdore

      @Gryfin, to tak po kolei: Master nie jest trudny do wykrycia , w zwrotnosci nie przebije pociski plot/pow-pow., natomiast jak wyglada działanie maszyn szkolno-bojowych w konflikcie choćby takim jak w Syrii to widzieliśmy na przykładzie Albatrosów które tam spadały rónie często jak rosyjskie śmigłowce w Ukrainie. A co do zdolnosci działania z DOL-i to Master nawet się nie zbliża do F-16, zapraszam na Tajwan gdzie tak działąją bez przerwy.

  4. mc.

    Ciekawa ta wizyta. W USA rozmawiał z szefami Bella i Boeinga.

    1. Gryfin

      Śmigiel,to sporo potrzebnych. Jak kładli kontrakt na Caracale,to Mariusz osobiście stwierdził,że im zależy na dobru polskich zakładów. Chociaż umowa była dobra z grubym ofsetem,to myślę,że helikoptery kupują lepsze zwłaszcza AW 101,dla Marynarki niema nic lepszego na świecie.

    2. QVX

      Gwoli ścisłości z tych dwóch tylko z Boeingiem.

    3. Valdore

      @Gryfin,akurat te AW-101 co kupili to poroniona wersja ZOP?SAR niezbyt nadająca sie ani do jednego ani do drugiego. Ale co maja zrobić jak uwalili Caracale a im się sypią Mi-14. Podobnie zamiast maszyn dla specjalsów kupili gołe S-70i nadające się wyłacznei do treningu.

  5. Muchozol

    AW249? Tylko to nie było by "na wczoraj".

  6. Chyżwar

    Kruka pono chcemy z USA. Ciekawe o jakie śmiglaki tu chodzi?

    1. Gryfin

      AW101 albo AW159W dla Marynarki np. na nowe Fregaty. Pewnie też AW169 dla Policji i VIP-ów.

    2. mb

      Pewnie o aw159 na fregaty.

  7. Facetoface

    Ciekawe jak rozwija się projekt AW249 .

  8. szczebelek

    Pewnie gdzieś się urodził pomysł , że jak ma być w przyszłości więcej śmigłowców to nasze wyślemy na Ukrainę, EU zrefunduje nam zakup u Włochów, a resztę się zakupi w USA. 🤑🤑🤑

  9. Xzibit

    Przecież Macierewicz pod koniec 2016 roku kupił kilkadziesiąt nowych śmigłowców dla WP i się tym chwalił na konferencji z panią Szydło a dzisiaj znowu wymiana floty ?? :)