Reklama

Polityka obronna

Włochy dostarczą Ukrainie artylerię i pojazdy, które ma też Rosja

Holowana armatohaubica 155 mm FH70
Autor. Hugh Llewelyn, Wikipedia

Włochy przekażą Ukrainie kolejną transzę pomocy wojskowej. Według doniesień medialnych w jej skład mają wejść haubice FH-70, a także lekkie pojazdy opancerzone IVECO LMV. Wozy przekazane armii ukraińskiej mają pochodzić z włoskich nadwyżek, ale LMV były też montowane na licencji… w Rosji, jako Ryś.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Władze Włoch przygotowują kolejny pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy. Jak pisze "La Repubblica", w jego skład - choć ostatecznych decyzji jeszcze nie podjęto - mają wejść systemy artyleryjskie FH-70 oraz pojazdy 4x4 typu Iveco LMV.

Czytaj też

FH-70 (ang. Field Howitzer 70 - Haubica Polowa, lata 70.) to ciągniona haubica kalibru 155 mm opracowana wspólnie przez Wielką Brytanię, Niemcy i właśnie Włochy. Co ciekawe, obecnie największym użytkownikiem tej broni jest Japonia, która podjęła się licencyjnej produkcji, natomiast zarówno Berlin jak i Londyn wycofały już tę broń ze służby.

Reklama

FH-70 strzela amunicją NATO kal. 155 mm z maksymalną donośnością wynoszącą do 30 km (co jest standardem dla haubic z lufami o długości 39 kalibrów, do których się zalicza). Armatohaubica jest zwykle holowana przez 5-tonową ciężarówkę, która przewozi również załogę i amunicję. Jest również wyposażona we własny system napędowy, który pozwala na poruszanie się na krótkich dystansach bez ciągnika artyleryjskiego i szybkie zmiany stanowiska.

Włochy zakupiły około 160 dział tego typu, w linii jest ich do około stu, co oznacza że Rzym będzie mógł przekazać broń Ukrainie bez większego uszczerbku dla własnych zdolności. Będzie to już kolejny typ ciągnionych haubic w standardzie NATO jaki trafi na Ukrainę, po amerykańskich M777.

Czytaj też

Drugim typem broni, o którym pisze "La Repubblica", są pojazdy wielozadaniowe Iveco LMV. Co ciekawe, wozy te są też używane w rosyjskiej armii, bo montowano je na licencji jako "Ryś", choć zaprzestano przyjmowania nowych zamówień po aneksji Krymu. Rosyjska armia otrzymała jednak nie mniej niż 350 takich pojazdów, z których część użyto bojowo w Syrii, a część wzięła udział w agresji na Ukrainę (według serwisu Oryx Spioenkopp ponad 20 utracono, z czego kilka zostało zdobytych przez Ukraińców).

Pojazd „Ryś" posiada silnik o mocy 190 KM, który pozwala na osiąganie maksymalnej prędkości do 130 km/h. LMV posiada w różnych wariantach masę od 6,5 do ponad 7,5 ton i może być wyposażony w sterowany zdalnie 12,7 mm karabin maszynowy. Ponadto LMV może przewozić ładunek o masie 1,2 tony. Pojazd oficjalnie zapewnia ochronę balistyczną w klasyfikacji rosyjskiej na poziomie 6 GOST (w klasyfikacji natowskiej na poziomie 3 wg STANAG 4569), co oznacza odporność na pociski przeciwpancerne kalibru 7,62 mm wystrzelone z odległości 30 m.

Reklama

Komentarze (3)

 1. kertog

  Włosi ostanio przekazali kilka PZh2000, 2 MLRSy i grubo ponad 20 samobieżnych haubic, więc jak na Włochy to całkiem sporo. Do tego teraz kolejna dostawa. Brawo !!! Francja tez po cichu spor sle a Niemcy wbrew pozorom przekazują równiez potężną pomoc, nowoczesną OPL ale róenież np 100 000szt dobrego umundurowania, namioty, agregaty, spiwory itp. My też sporo wysłalismuy ale w mojej opinii powinnismy wysyłac co się da, jak najszybciej, jak najwięcej - nie ma lepszej inwestycji dla Polski obecnie niz wojsko Ukrainskie

 2. Z lewej strony

  No tak, ale już włoska prawica tak ukochana przez nasza władzę zaapelowała o nieprzekazywanie broni Ukrainie.

  1. Chyżwar

   Nasza prawica przelazła Ukrainie broń, której sami mamy mało i nie bardzo wiadomo jak mamy zapełnić powstałą na ten skutek lukę. Za to nasza "ukochana" pseudo polska lewica, ta sama, która podczas pandemii rozrabiała na ulicach i chciała skasować WOT winszowała sobie ostatnio w PE, żeby Polska za płot na granicy z Białorusią oberwała sankcje. Milcz więc lepiej waść i wstydu sobie oszczędź. A skoro twoi idole chcą sankcji na Polskę, zamiast płacić partyjną składkę wpłać do budżetu pieniążki na MON albo na uchodźców z Ukrainy.

  2. Starostecki

   Lewica też (ruch 5 gwiazd). Wbrew pozorom we Włoszech to jest bardziej skomplikowane.

  3. Valdore

   @Chyżwar, Polska istotnie wysłałą sporo broni Ukrainie ale już przyjaciel naszej prawicy Orban nie dość ze palcem nie ruszył to jeszcze uprawi sabotaz. Podobnie jak kolejny przyjaciel naszej prawicy Salvini, o LePen, która na szczęście przegrałą wybory nie wspominając. Wiec istotnie milcz waść i wstydu sobie oszczędź. A swoją partyjna składkę wpłać tam gdzie przez twoich idoli z prawicy nie ma pieniedzy na KPO

 3. szczebelek

  Mam nadzieję, że będzie to więcej niż holendersko-niemiecka składanka dział samobieżnych czyli przynajmniej te 24 haubicoarmaty.

  1. Jameson

   Nie wiem o co Ci chodzi, te 17 Pzh2000 to spora różnica, to są samobieżne działa, dobrze użyte zastępują 3 x tyle holowanych haubic. Polacy nie mogą dać Krabów, bo nasze zakłady przez 10 lat nie umiały zrobić podwozia, które nie pękało przy 5 strzale i mamy ich ciągle za mało. Do tego amunicja NATO daje o min. 15 km większy zasięg skuteczny, więc będą mogli likwidować rosyjska artylerię z bezpiecznej odległości. Mało tego, uważam że wysycenie armii Ukraińskiej haubicami 155 mm zmieni układ sił na froncie, niech tylko się przeszkolą to za chwilę onuce będą uciekały nawet z Krymu.

  2. Ajot

   @Jameson. Pzh2000 ma być dostarczonych tylko 12 w sumie, w tym 7 od Niemiec, 5 od Holandii. Holendrów jeszcze rozumiem, ale 7szt. od kraju producenta, który ma na stanie ich grubo ponad 100szt i biezącą produkcję, bo zamówienia aktualnie realizują. IMO żenada!!!

  3. szczebelek

   Ktoś nie zrozumiał pocisku w stronę sponsorów Moskwy 🤭

Reklama