Siły zbrojne

Ukraińscy snajperzy zniszczyli rosyjskie BMP-2

Zniszczony rosyjski BMP-2 (zdjęcie ilustracyjne).
Fot. GeneralStaffUA/Facebook

Rosyjska inwazja na Ukrainę ukazała słabość opancerzenia wozów z rodziny BMP-1/2/3 i jej pochodnych, jednak jak do tej pory nie było przypadku zniszczenia pojazdów tego typu za pomocą karabinu snajperskiego/przeciwsprzętowego. Udało się tego dokonać parze ukraińskich strzelców wyborowych z odległości ponad 700 metrów.

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Na filmie zamieszczonym w serwisie Twitter Ukraińcy chwalą się unieszkodliwieniem dwóch rosyjskich bojowych wozów piechoty. Za zniszczenie pojazdów odpowiadają snajperzy z Sił Operacji Specjalnych Ukrainy. W czasie prowadzenia działań znajdowali się 754 m od celu. Pierwszy BMP-2 został zniszczony w wyniku uderzenia pocisku przeciwpancerno-zapalającego w magazyn amunicji. Kolejny pojazd miał zostać ostrzelany kilka razy, m.in. w komorę silnika co spowodowało jego unieszkodliwienie. Pokazuje to jak bardzo narażona na ostrzał jest załoga wozów, posiadajacych naprawę skromny pancerz zasadniczy, a mowa tutaj o podstawowym wozie rosyjskich wojsk zmechanizowanych.

Kolejnym ważnym aspektem tego wydarzenia jest ukazanie działania ukraińskich sił operacji specjalnych. Dzięki ich dobremu wyszkoleniu i dostarczeniu odpowiedniego sprzętu jak właśnie karabiny snajperskie czy przeciwsprzętowe, żołnierze tych formacji mogą oddziaływać na regularne wojska przeciwnika. Wprowadza to chaos i strach co znacząco zmniejsza morale przeciwnika, dodatkowo odciągając część wojsk do lepszego rozpoznania, czy zabezpieczenia terenu. Może to być wskazówka na znaczenie większego nasycenie bronią przeciwsprzętową także regularnego wojska, nie tylko jednostek specjalnych.

Czytaj też

Ukraina otrzymała od kilku krajów ciężkie karabiny snajperskie, mowa tu o Barettcie M82A1, przekazanych przez Holandię i USA w liczbie ponad 100 egzemplarzy z ponad 30 tys. sztukami amunicji. Pozwala on na przebicie pancerza o grubości 20 mm z odległości około 1 km. Oznacza to, że właśnie one mogą być odpowiedzialne za zniszczenie rosyjskich pojazdów. Chociaż według wielu publikacji pancerz boczny BMP-2 powinien chronić przed amunicją o kalibrze 12,7 mm.

Komentarze (6)

 1. Osama bin Laden

  "Pokazuje to jak bardzo narażona na ostrzał jest załoga wozów, posiadajacych naprawę skromny pancerz zasadniczy, a mowa tutaj o podstawowym wozie rosyjskich wojsk zmechanizowanych." Całe szczęście że u nas w bogatej Polsce takie BWP-1 stanowią mniejszość wozów piechoty, nie to co u durnych kacapów.

  1. Extern.

   Nasze BWPy w razie czego będą się raczej broniły, więc na ostrzał w boczny pancerz przez ukrytych snajperów były by raczej mało narażone. Co innego BWPy Rosyjskie, które rozwinięte w ataku, muszą wchodzić do Ukraińskich Kill Boxów.

 2. Gruders

  Nasz zmech też jeździ BWP, w dodatku 1. Nadają się na eksponaty muzealne.

  1. Osama bin Laden

   Nie, to są ponoć świetne taksówki frontowe. Tylko nikt nie zamontował licznika.

 3. easyrider

  Według wielu ich publikacji ich pancerz powinien chronić... Według wielu innych Rosja to potęga gospodarcza aspirująca do G7 a ich uzbrojenie i sprzęt wojskowy nie mają analogów. Chyba już nawet najzagorzalsi miłośnicy Moskwy nie wierzą w ich bełkot propagandowy. O ile sami Rosjanie jeszcze wierzą...

  1. Valdore

   Easy, pancerz BMP-2 chroni przed 12,7mm ale jedynie z przodu, z bokow i tyłu półcaliówka robi z nich sito.

  2. Chyży Rój

   W produkcji szmat do owijania stóp wciąż są numerem 1 na świecie.

  3. Osama bin Laden

   Tak, ale z odległości przy krórych ich KM wieżowy robi z piechoty sito.

 4. Extern.

  750m, czyli na tym dystansie rozrzut to wyjdzie z 20-30 cm. Czyli nie dziwne że nie bawili się w jakieś tam filmowe strzelanie do optyki tylko po prostu walili w pancerz zasadniczy w miejsce gdzie za pancerzem było coś czułego. No brawo, brawo, Swoją drogą to widać że panowie mieli bardziej stalowe nerwy niż BWP stalowe opancerzenie.

 5. LMed

  A Borsuk leciutki taki, ehhh...

  1. Valdore

   @LMed Borsuk, to przy BMP 2 ciężko opancerzony czołg.

  2. LMed

   Kolego Valdore, BWP'y to głęboka przeszłość przecież. Radzę sie zastanowić, dlaczego taki Redback AS21 waży sobie 42 tony.

  3. hermanaryk

   Kolego LMed, radzę się też zastanowić, dlaczego Korea Płd. wznowiła w tym roku produkcję pływających bwp K21 o masie 25 ton.

 6. Denar

  Ponoć w Polsce mamy wytrzymałe stale "Armstal", ale nie wiadomo czy odpowiednio chronią przed takimi jak widać popularnymi pociskami. Tak czy inaczej to materiał do przemyślenia w wojsku i HSW. Jeszcze jest czas na korekty "Borsuka".

  1. hermanaryk

   HSW spawa Borsuka ze szwedzkiej stali, zdaje się, że ARMOX 500.