Reklama

Polityka obronna

Biernacki: służby zdecydowały o likwidacji dokumentów

W służbach specjalnych, w tym wywiadzie i kontrwywiadzie wojskowym – zapadła decyzja o niszczeniu dokumentów – powiedział w RMF FM Marek Biernacki, poseł PSL, były minister koordynator służb specjalnych, były przewodniczący sejmowej komisji ds. służb specjalnych.

Reklama

Według Biernackiego dzień po wyborach „w służbach - zwłaszcza wojskowych - zapadła decyzja o likwidacji dokumentów tzw. niearchiwalnych”. „De facto można likwidować wszystko” - powiedział Biernacki w rozmowie z RMF FM, powołując się na nieoficjalne informacje. Dodał, że decyzje dotyczą niszczenia dokumentów, które są aktualnie w obiegu.

Reklama

Według RMF FM w Służbie Wywiadu Wojskowego i Służbie Kontrwywiadu Wojskowego powstały komisje, które decydują, które akta będą archiwizowane, a które niszczone. „Jeden z byłych oficerów tych służb powiedział naszemu dziennikarzowi, że zazwyczaj takie prace prowadzone są na przełomie stycznia i lutego. Tym razem decyzja miała zapaść tuż po wyborach” – podało RMF, informując, że resort obrony dotychczas nie odpowiedział na pytania stacji.

Zdaniem Biernackiego w służbach specjalnych należy dokonać selekcji kadrowej i ustalić, „ilu było politruków, a ilu fachowych funkcjonariuszy”. Zaznaczył, że wobec wojny Rosji przeciw Ukrainie przy weryfikacji trzeba pamiętać, że służby muszą działać skutecznie, więc te wszystkie ruchy muszą być bardzo roztropne i powściągliwe”. „Należy też odzyskać te materiały i dokumenty, które szefowie służb chcieli ukryć” – dodał.

Reklama

Do priorytetów zaliczył też zbadanie inwigilacji programem Pegasus i wejścia do Centrum Eksperckiego Kontrwywiadu NATO, gdy ministrem obrony był Antoni Macierewicz.

Czytaj też

Czytaj też

„CEK powstało po to, żeby przygotować doktrynę dla szczytu NATO w Warszawie, dotyczącą wojny hybrydowej. Antoni Macierewicz zamiast zmienić, jeżeli chciał, szefów CEK-u w sposób naturalny, dokonał gwałtownego wejścia. Było włamanie i poszukiwanie dokumentów. Czy wynikało to z jego głupoty, czy wynikało to z jego prywatnego interesu, że bał się, że są jakieś dokumenty, które by jego dotyczyły, czy też to była inspiracja Rosjan?” – mówił Biernacki.

Czytaj też

Pytany o przyszłość CBA ocenił, że „w tym kształcie nie przetrwa” i powinno zostać połączone z Krajową Administracją Skarbową, a w części przejęte przez Centralne Biuro Śledcze Policji.   Podkreślił, że nie może się powtórzyć sytuacja sprzed lat, gdy po przejęciu władzy przez PO na stanowisku szefa CBA pozostał Mariusz Kamiński, który – jak mówił poseł – dopuszczał się prowokacji i usiłował powiązać premiera Donalda Tuska z aferą korupcyjną. RMF FM przypomniało, że kadencja obecnego szefa CBA Andrzeja Stróżnego kończy się w maju przyszłego roku.

Biernacki opowiedział się też za zmniejszeniem liczby służb uprawnionych do prowadzenia czynności operacyjno-rozpoznawczych. Zdaniem Biernackiego tego typu uprawnienia powinna stracić np. Straż Marszałkowska.

O niszczeniu dokumentów mówił w RMF FM także przewodniczący klubu parlamentarnego Lewicy Krzysztof Gawkowski. „Dostaliśmy informację, że rozpoczął się jakiś niebezpieczny proces niszczenia w wojsku dokumentów. Wyszły dyrektywy ze Sztabu Generalnego dotyczące tego, że niektóre dokumenty mają prawo zniknąć” – powiedział Gawkowski. Dodał, że otrzymał także informacje o „ruchach dotyczących czyszczenia archiwów” w Ministerstwie Sprawiedliwości i przenoszeniu dokumentów z prokuratur regionalnych do Prokuratury Krajowej.

Reklama

Komentarze (6)

 1. P9

  No tak, "wyszły dyrektywy ze sztabu generalnego"... a niektórzy twierdzą, że kampania wyborcza się skończyła. Czyli co np. generałowie którzy rzucili kwitami, czyszczą teraz po sobie ? A PRZENOSZENIE dokumentów z prokuratur rejonowych do krajowej to niszczenie archiwów czy tylko PRZENOSZENIE ? Takie niedorzeczności to tylko mogą politycy gadać.

  1. xdx

   Nie istnieje coś takiego jak przenoszenie dokumentów. Prokuratura Rejonowa ma je na stanie, nawet jak krajowa zażądała ich przekazania to są na to odpowiednie procedury i zostaje ślad w postaci spisu akt jak i wyciągi z akt. Jak znikną to prokurator za to odpowiedzialny idzie siedzieć, jak zagina w krajowych to idzie siedzieć ktoś z krajowej. Musiałby wpierw zostać zakwalifikowane do archiwum ( podstawa , kto wydał polecenie na jakiej podstawie) wtedy masz dopiero rozdział na do archiwum i do zniszczenia- musisz mieć protokół zniszczenia- znowu z odpisami akt - dokładnie co w nich było. Czyli na dobrą sprawę zawsze jest ślad co w nich było i komu się nie podobało.

  2. P9

   xdx, masło maślane. Skoro przenoszenie nie istnieje to dlaczego Gawkowski twierdzi że przenoszą ? Każdy możne sobie sprawdzić że wszystkie dokumenty są teraz dygitalizowane. Oczywiści lepiej brzmi o papierze, bo to nawiązanie do niszczenia dokumentów jakie odbyło się po tzw. upadku komunizmu.

 2. GGG BBB

  Ja tylko bym oczekiwał, żeby wielki expert od służb poseł Biernacki wytłumaczył społeczeństwu, dlaczego jego ukochany wódz Donald Tusk w 2013 roku wydał zgodę na podpisanie przez generała Noska (prawdopodobnie poza wiedzą min. Siemoniaka) sprzecznej z Traktatami NATO umowy o współpracy Służby Kontrwywiadu Wojskowego z FSB. Co więcej taka ścisła współpraca odbywała się już od 2011r (rok po katastrofie smoleńskiej). Dopóki tego nie wytłumaczy to niech się nie odzywa na temat służb.

  1. xdx

   Nie znam sprawy ale wszystkie służby NATO mają swoje kontakty i współpracują z FSB. Tyle że to ograniczona współpraca dotycząca określonych tematów. Chyba nie myślisz że CIA nie współpracuje z FSB ? Tylko jak mówię - to bardzo ograniczona współpraca dotycząca tematów głównie dotyczących „neutralnych” tematów np jakaś Afryka czy coś w tym stylu. Co nie zmienia całkowicie nic w sprawie że na innych płaszczyznach działają przeciw sobie. Takie są służby i nic tego nie zmieni.

  2. Davien3

   @GGG BBB no popatrz ta umowa nie dość że nie była sprzeczna z NATO ale została zawarta za pełna wiedza szefostwa NATO Wiec moze niech Macierewicz sie wytłumaczy czemu rapoort z likwidacji WSI najpierw przetłumaczył na język rosyjski i czemu włamał sie do CEK łamiac układy miedzynarodowe A ty juz lepiej milcz.

  3. GGG BBB

   @Davien3 - Notoryczny kłamco, wielokrotnie złapany na kłamstwie w żywe oczy!!! Gdzie są dokumenty potwierdzające grę SKW na dwie strony? Gdzie są oświadczenia służb NATO, że wiedzieli, co wywija SKW? Jak wytłumaczysz to, że wszystko działo się poza wiedzą ministra Siemoniaka, choć zgodnie z przepisami musiał być poinformowany i się zgodzić, a brak jest jego podpisu na dokumentach? Co ma do tego Macierewicz? Miał coś do powiedzenia w latach 2011-15? Może będziesz mnie pytał, dlaczego Bolesław Chrobry kolaborował z Niemcami w w 997r???

 3. Chyżwar

  CBA do likwidacji? To mamy remake. W 1989r. kiedy likwidowano SB rozwaleniem pionu zajmującego się przestępstwami gospodarczymi zajmowano się ze większą gorliwością niż pionem od inwigilacji kościoła.

  1. witur

   SB nie zajmowało się przestępczością gospodarczą. Tym zajmowała się milicja i rzeczywiście po 1989 roku zlikwidowano Biuro PG Milicji. Milicji, a nie SB. SB zajmując się zakładami pracy nie miało w zainteresowaniu przestępczości gospodarczej, tylko inwigilację pod kątem politycznym.

  2. Davien3

   Chyzwar patrząc na ilość afer w jakich umoczoona jest CBA to tak do likwidacji całe szefostwo na bruk a tych funkcjonariuszy co beda czysci i nie zwiazani politycznie z PiSem czy inna opcja do KAS i CPŚP

  3. Chyżwar

   @witur Czyżby leming, który nie żył wtedy wie tyle, co tiktok mu powie? Jeśli nawet tak to powinien mieć pojęcie o strukturach SB, bo to jest dostępne na Internecie.

 4. Dr. Pavl Kopetzky

  Dokumenty trzeba chronić przed obcą agenturą, takimi służbami, lewicą, komuną, esbecją PRL- em bis. Real Life live

  1. xdx

   W PiS masz więcej postkomunistów niż gdziekolwiek indziej- takie małe info

  2. GEN65

   Dokładnie. A gdzie jest najwięcej byłych TW ? W PiS...

 5. xdx

  I bardzo dobrze , w Polsce jest za duży rozkwit „operacyjnych” służb, niedługo harcerzy by wciągnęli do „operacyjnych”. Jak w każdym normalnym kraju część idzie do skarbówki a reszta do policji. A nie każdy tworzy sobie służby. Co do osoby p.Biernackiego to mam mieszane uczucia jeszcze z jego pierwszej kadencji gdzie „chciał” komuchów pocisnąć, a skończyło się na porozumiewaniu. Mam nadzieję iż teraz zadziała konkretnie- liczy się wiedza i umiejętności, a nie wazelina.

 6. SAS

  Po czynach ich poznacie. SLD PSL KLD dobrze znamy.

Reklama