Polityka obronna

40 mln zł na strzelnice. MON ogłasza konkurs dla samorządów

Fot. Zakłady Mechaniczne Tarnów/Materiały prasowe
Fot. Zakłady Mechaniczne Tarnów/Materiały prasowe

Do 21 września samorządy mogą zgłaszać się do MON po dotacje na budowę lub remonty strzelnic. Resort właśnie ogłosił konkurs na dofinansowanie dla obiektów, które będą umożliwiały prowadzenie zorganizowanego szkolenia strzeleckiego. Do rozdysponowania jest 40 mln zł. Warunkiem jest pokrycie przez samorząd minimum 20 proc. kosztów.

Chodzi o dotacje na budowę, remonty i utrzymanie strzelnic. Możliwość przekazywania z budżetu MON do samorządów środków ten cel przewiduje ustawa uchwalona w listopadzie 2017 r. z inicjatywy PiS. W tej samej ustawie przewidziano też dofinansowanie na budowę i remonty pomników upamiętniających tradycję, chwałę i sławę oręża polskiego.

W środę MON ogłosiło konkurs skierowany do samorządów szczebla gminnego, powiatowego i wojewódzkiego. Mogą się one ubiegać o dofinansowanie budowy lub remontu strzelnic, które będą umożliwiały prowadzenie zorganizowanego szkolenia strzeleckiego, w szczególności – jak zaznaczono w ogłoszeniu – wśród dzieci i młodzieży, członków organizacji proobronnych, żołnierzy oraz funkcjonariuszy innych formacji uzbrojonych. Nazwa konkursu to "Strzelnica w powiecie".

Samorządy będą mogły uzyskać od MON dotacje w wysokości do 80 proc. wartości projektu. Warunkiem ubiegania się o środki są dwa. Pierwszym jest dysponowanie nieruchomością przez samorząd (a więc nie mogą to być np. strzelnice będące własnością prywatną). Po drugie, samorząd musi pokryć co najmniej 20 proc. kosztów budowy lub remontu strzelnicy.

Resort czeka na oferty samorządów do 21 września. Zapowiada też, że rozstrzygnięcie konkursu nastąpi do 19 października. Komisja konkursowa ma wskazać oferty na podstawie rankingu utworzonego według punktacji przyznanej w czasie oceny formalnej i merytorycznej. Z wybranymi samorządami MON ma zawierać umowy. Środki mają być przelane w ciągu dwóch tygodni od daty podpisania dokumentów.

Projektowana lub modernizowana strzelnica musi spełnić warunki bezpieczeństwa określone w obowiązujących przepisach, gwarantując bezpieczeństwo użytkowników, w tym między innymi posiadać pozytywną opinię specjalistyczną w zakresie balistyki zewnętrznej i końcowej dotyczącą warunków bezpieczeństwa.

komunikat MON

W 2018 r. w ramach konkursu MON ma do rozdysponowania 40 mln zł. Te pieniądze mogą być przeznaczone zarówno na prace budowlane, jak i na pierwsze wyposażenie strzelnicy.

Priorytety konkursu są cztery – są to budowa lub remont strzelnic:

 1. umożliwiających prowadzenie szkolenia strzeleckiego w zakresie podstawowym,
 2. w powiatach, których funkcjonują garnizony a brak jest strzelnic wojskowych,
 3. w powiatach, gdzie sformowano oddziały Wojsk Obrony Terytorialnej,
 4. w powiatach, gdzie prowadzone są klasy wojskowe, w szczególności uczestniczące w programie MON, w którym wspierane są szkoły ponadgimnazjalne prowadzące piony certyfikowanych klas wojskowych.

Do wyboru są dwa warianty parametrów strzelnicy. W pierwszym dofinansowanie na budowę może wynieść maksymalnie 800 tys. zł, a na remont – 400 tys. W drugim wariancie maksymalna wysokość dotacji na budowę strzelnicy wyniesie 1,2 mln zł, zaś na remont – 600 tys. zł.

W obu wariantach strzelnica musi spełniać warunki określone w powszechnie obowiązujących przepisach oraz posiadać parametry zdefiniowane w ogłoszeniu o konkursie. W wariancie I są to m.in. możliwość wykonywania strzelań na odległość do 100 metrów, możliwość strzelania przez minimum sześć osób oraz minimum sześć podnośników figur bojowych. W wariancie drugim wymienione przed chwilą przykładowe parametry to odpowiednio – 200 metrów, minimum 10 szkolonych i minimum 9 podnośników figur bojowych.

W zamian za dofinansowanie MON oczekuje, że do końca 2029 r. ze strzelnic będą mogły nieodpłatnie korzystać siły zbrojne (do 100 godzin miesięcznie), organizacje proobornne (do 30 godzin miesięcznie) i uczniowie ze szkół prowadzących klasy mundurowe (również do 30 godzin). W każdym przypadku harmonogram ma być uzgadniany, a współpraca ma się odbywać na podstawie podpisanego porozumienia.

Jak wynika z ogłoszenia, strzelnica będzie mogła być wykonana w technologii modułowej jako strzelnica kryta. Atutem będzie możliwość prowadzenia strzelań nocą oraz dodatkowe osie strzeleckie (min. 25 metrów długości i min. 17 metrów szerokości), uzupełniające oś główną i przeznaczone do strzelań z pistoletu.

Według resortu projekt odpowiada na zwiększające się zainteresowanie Polaków sportem strzeleckim i kwestiami bezpieczeństwa. MON uważa, że program "Strzelnice w powiecie" przyniesie korzyści samorządom oraz zwiększy umiejętności obywateli, które mogą się okazać przydatne w czasie kryzysu lub zagrożenia. Strzelnicami – według resortu – zainteresowane jest szerokie grono podmiotów – wojsko, inne służby mundurowe, organizacje pozarządowe, w tym proobronne, oraz klasy mundurowe i sportowcy.

Ustawa, która pozwala MON dotować budowę, remonty i utrzymanie strzelnic obowiązuje od początku 2018 r. W lipcu resort wydał rozporządzenie, które określa zakres finansowanych zadań oraz sposób i tryb udzielania dotacji w ramach organizowanych co roku konkursów.

W ogłoszenie o konkursie można wejść, klikając w ten link.

Komentarze (17)

 1. Alibaba

  konkursy, bo nie wyszła budowa strzelnic w każdym powiecie tak? Jakoś trzeba kombinować jak od projektu powstały 2 na całą Polskę.. Smutne, ale co poradzić. Ja chodzę do ProGun, na szkolenia głównie i fajnie jakby było więcej takich miejsc :D

 2. iras

  Widzę, że podjęto temat dostępności broni. Jedyna forma dostępności broni, to broń nierejestrowana. Każdą broń zarejestrowaną można w każdej chwili skonfiskować, a osobę, która jej nie odda aresztować. Przestępcy i tak mają broń nierejestrowaną. Świry od lat mają dostęp do broni nierejestrowanej. Tak. Czarnoprochowce to broń dla świrów. Istnieją dość niezawodne modele tej broni i komuś planującemu jej użycie nie przeszkadza, że musi poświęcić godziny na przygotowanie kilku/kilkunastu bębenków do rewolweru. Dla broniącego się obsługa czarnoprochowca na co dzień jest już dużym problemem. Co do wykrywaniu przestępców dzięki rejestrowi broni to oczywiście jeden wielki mit. Zdarzają się pojedyncze przypadki na przestrzeni wielu lat.

 3. hmm

  [email protected], użycie broni jądrowej przez jedną ze stron to czysta teoria. Dużo bardziej możemy się obawiać podstępnych działań, dywersji, \"zielonych ludzików\" i tutaj \"militaryzacja społeczeństwa\" jak powiadasz, jak najbardziej ma sens. Pytanie tylko, ile broni dostanie się przy tej okazji w nieodpowiednie ręce, ale oni i tak zostaną zaopatrzeni w broń, a normalny Polak chcący bronić swojej ojczyzny i domu, może ją otrzymać tylko na drodze legalnej.

 4. say69mat

  @Levi - jakim cudem dość prymitywna koncepcja militaryzacji społeczeństwa ma być adekwatną odpowiedzią v/s kluczowym elementem technologicznego wyścigu zbrojeń??? Gdzie jeden wielogłowicowy pocisk balistyczny może skutecznie wyperswadować wolę i zdolność do walki zbrojnej w populacji 38 milionowego narodu. W polityce obronnej królują nieśmiertelne na Tygrysy mamy Visy a na rakiety ... kastety???

 5. Levi

  Wolalbym aby w ramach strzelnicy bylo obowiazkowe szkolenie z obslugi broni (pistolet / Grot / AKM - az do 10/10 w tarczy) a raz w roku symulator MANPADSa (Grom/Piorun/Igla) i AT (RPG). Amunicje powinno fundowac wojsko (w sumie gdzies zapasy trzeba zuzyc) a bron powinna przyjezdzac z instruktorami i wracac do jednostki do przejrzenia i skladowania Wedle mnie koszta prawie zaden (tyle co zuzycie starych AKM i amunicji) i personel. Dla mlodziezy \'fun\' ze strzelanie a przy okazji drobne przeszkolenie. W razie czegos lepszy taki rekrut niz totalna zielen co nie wie ktorym koncem pocisk wylatuje...

 6. cooky

  \"MON uważa, że program \"Strzelnice w powiecie\" przyniesie korzyści samorządom oraz zwiększy umiejętności obywateli, które mogą się okazać przydatne w czasie kryzysu lub zagrożenia. \" - a z czego cywile maja niby na tych strzelnicach strzelać?? mamy full kałachów i innej starej broni niezgodnej z NATO i jeszcze wiecej amunicji tracącej resurs kazdego roku wiec wielu chetnych by się znalazło zeby ja wystrzelać nawet za darmo.... problem w tym ze trzeba liczyc łuski wiec nikt na to nie wpadnie,

 7. say69mat

  Podczas gdy Niemcy organizują odpowiednik DARPY. Podczas gdy Putin buduje korwety przystosowane do atakowania przy pomocy pocisków manewrujących. Polska miast zakupić fregaty, buduje ... strzelnice. I to w każdej gminie, powiecie, województwie.

 8. superglue

  inna strzelnica niz 300m nie ma sensu dla broni dlugiej, dla krotkiej do 50m, czy bedzie jak z orlikami?

 9. podatnik

  160 h dostępu / miesiąc to w praktyce wszystkie dni robocze będą zajęte nieodpłatnie przez wojsko i org. proobronne. Super deal.

 10. PP

  to jest koszt budowy jednej strzelnicy

 11. Stefan

  100 godzin miesięcznie to np. 20 dni po 5 godzin dla MONu, a kiedy ze strzelnicy mieliby korzystać cywile?

 12. Piotr

  Moge prosić o podanie numeru ustawy?

 13. GPAS

  Po co strzelnice jeśli zaostrzają ustawę o broni i amunicji ?

 14. Ggg

  Ciekawe, chcą robić nowe strzelnica i zarazem rozbrajać Polaków nową ustawą.

 15. Strzelający z procy

  Jedna strzelnice już otworzono a chwilę później zamknięto. Mija już prawie pół roku a strzelnica za dwa miliony złotych stoi nieużywana ponieważ obecny zarządca strzelnicy nie widzi potrzeby otwierania jej nawet dla cywilnych strzelców sportowych.

 16. artur

  lepiej niech MON wydaje pieniądze na amunicje, mundury i sprzęt zamiast zajmować się głupotami.

 17. SwP

  Szkoda że konkurs nie został ogłoszony 30 grudnia. Praktycznie \"sztuka dla sztuki\" termin udostepnienia informacji 13.08, choć decyzja była 9.08... Warunek realizacji - w terminie od dnia ogłoszenia wyników ... do 31 grudnia 2018r. Jesli ktoś wiedział wcześniej to może ma szanse jak ma wszystko poustawiane i tylko biurokracja uzgodnienie umowy (brak w ogloszeniu). Do tego kryteria uznaniowe np \"Uzasadnienie potrzeby realizacji zadania związanej z budową/remontem strzelnicy w danym powiecie\" 0/30 pkt \"Koszt inwestycji - celowość nakładów, relacja ceny do osiągniętego rezultatu\" 0/30 pkt MON - Kwintesencja Kompetencji...