Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Pierwsze mobilne strzelnice już w WOT. Celem dwie na brygadę

Fot. WOT
Fot. WOT

Do jednostek Wojsk Obrony Terytorialnej w Łomży, Lublinie, Rzeszowie oraz Siedlcach trafiły mobilne strzelnice kontenerowe produkcji ZM Tarnów. - Czasami (…) warto gdzieś przewieźć strzelnicę, a nie przewozić żołnierzy do strzelania. (…) Będziemy dążyć do tego, aby wykorzystując mobilność tego typu urządzeń zapewnić do nich dostęp na szczeblu każdego powiatu – podkreślił gen. Wiesław Kukuła, dowódca WOT. Zaznaczył również, że mają one zwiększyć nie tylko możliwości szkolenia Terytorialsów, ale również lokalnych służb mundurowych. 

Strzelnice trafiły do batalionów lekkiej piechoty wchodzących w skład: 1. Podlaskiej Brygady OT, 2. Lubelskiej Brygady OT, 3. Podkarpackiej Brygady OT oraz 5. Mazowieckiej Brygady OT. Dostawy strzelnic tego typu są zdaniem dowódcy WOT, gen. Wiesława Kukuły ważnym krokiem w budowie efektywnego systemu szkolenia żołnierzy, ale też innych formacji działających lokalnie, mających współdziałać z Obroną Terytorialną, takich jak Policja czy Straż Graniczna.

To jest narzędzie, które oddajemy dowódcom taktycznym. Będziemy się starać, żeby każda z brygad docelowo dysponował co najmniej dwoma takimi strzelnicami. Mobilność tego typu urządzeń umożliwia nam wykorzystywane ich rotacyjnie na szczeblu każdego powiatu. Ważne jest, by rozumieć, że strzelnice te nie zastąpią strzelań realizowanych w terenie i na poligonach – umożliwią jednak kształtowanie i podnoszenie nawyków indywidualnych żołnierzy.

Gen. Bryg. Wiesław Kukuła, dowódca WOT

Głównym czynnikiem decydującym o pozyskaniu strzelnic kontenerowych na wyposażenie Wojsk Obrony Terytorialnej były braki w zakresie infrastruktury umożliwiającej szkolenie strzeleckie. Bataliony lekkiej piechoty WOT są rozmieszczane w miejscowościach, w których bardzo często nie stacjonowało do tej pory wojsko, bądź też jednostki zostały zlikwidowane dawno temu. Brakuje więc infrastruktury szkoleniowej, a szczególnie strzelnic.

Głównym czynnikiem decydującym o pozyskaniu strzelnic kontenerowych na wyposażenie Wojsk Obrony Terytorialnej były braki w zakresie infrastruktury umożliwiającej szkolenie strzeleckie. Bataliony lekkiej piechoty WOT są rozmieszczane w miejscowościach, w których bardzo często nie stacjonowało do tej pory wojsko, bądź też jednostki zostały zlikwidowane dawno temu. Brakuje więc infrastruktury szkoleniowej, a szczególnie strzelnic.

Ale nawet garnizony wojskowe często nie posiadają strzelnic lub są one niewystarczające dla zaspokojenia potrzeb. Powoduje to, o czym mowa była np. podczas konferencji „Sokół – Strzelnica w Powiecie”, że żołnierze jadą dziesiątki kilometrów aby skorzystać z najbliższej sprawnej strzelnicy. Ponieważ wprowadzenie na te istniejące, znacznie już obciążone obiekty, jednostek WOT zakłóciłoby proces szkolenia innych formacji, zapadła decyzja o poszukiwaniu innych rozwiązań. Podjęto decyzję o pozyskaniu strzelnic kontenerowych na wyposażenie Wojsk Obrony Terytorialnej. Zadanie to zostało zlecone do Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych, który poprzez 12. Wojskowy Oddział Gospodarczy dokonał zakupu.

Czytaj też: Mobilna strzelnica z Tarnowa

Producentem strzelnic są Zakłady Mechaniczne Tarnów S.A. Zestaw strzelnicy kontenerowej składa się z trzech połączonych kontenerów typu High Cube (HC) 40ft, które transportowane są indywidualnie. Masa całkowita i wymiary pojedynczego kontenera strzelnicy z wyposażeniem zapewniają możliwość jego transportu z wykorzystaniem standardowych pojazdów przystosowanych do przewozu kontenerów. Ustawienie strzelnicy nie wymaga pozwoleń budowlanych, a cały proces montażu i przygotowania do eksploatacji wymaga czasu poniżej 5 godzin.

Strzelnice mogą być wykorzystane do nauki oraz doskonalenia umiejętności strzeleckich w podstawowym zakresie z broni osobistej. Obiekt umożliwia prowadzenie szkolenia i treningu na dystansie od 5 do 50 metrów z wykorzystaniem broni bojowej z pistoletów w kalibrze do 11,43 mm (.45ACP), pistoletów maszynowych w kalibrze do 9 mm oraz karabinków kalibru 5,56 mm, takich jak wykorzystywane w WOT Beryl oraz Grot. Strzelnica kontenerowa jest przystosowane do szkolenia i treningu strzeleckiego z wykorzystaniem systemów optoelektronicznych, jak na przykład monokular noktowizyjny MU-3M. Posiada też system płynnej regulacji oświetlenia.

Zestaw strzelnicy umożliwia zastosowania wielu różnych opcji programów treningowych wprowadzanych z pulpitu operatora umożliwiających realizacje strzelań w ruchu do celów stałych i ukazujących się z amunicji bojowej, a także z użyciem interaktywnego treningu strzelca oraz trenażerów laserowych imitujących odrzut broni. Obecnie w całym kraju eksploatowanych jest ponad 20 obiektów tego typu, służących do szkolenia formacji podległych MON oraz MSWiA.

Reklama
Reklama

Komentarze (1)

  1. prosze poprawic

    braki w zakresie infrastruktury sa bardzo wazne, powiedzialbym podwojnie wazne :)