Reklama

Technologie

Rosja: Ponad 20 bezzzałogowców Orion w 2021 roku. Maszyny sprawdziły się w Syrii

Orion-1 Fot. Kompania Kronsztad
Orion-1 Fot. Kompania Kronsztad

Koncern „Kronsztad” z Petersburga na dostarczyć rosyjskim siłom zbrojnym w 2021 roku nawet 7 systemów bezzałogowych Orion. Każdy z nich składa się z 3 płatowców. Pierwszy system Orion trafił do rosyjskich sił zbrojnych w październiku ubiegłego roku i był używany m.in. w Syrii, gdzie odbył 40 misji bojowych, w tym 17 polegających na atakach na cele naziemne.

22 lutego w programie rosyjskiej telewizji Rosija-1 przedstawiono nagrania z użycia bsl Orion do ataków na cele naziemne. Pod maszyną podwieszano zwykłe bomby odłamkowo-burzące OFAB-100, ale również bomby i pociski kierowane, które w materiale telewizyjny zamazano, aby nie były rozpoznawalne. Płatowiec, który trafił do remontu w zakładach Kronsztad nosi oznaczenia 40 misji zrealizowanych w Syrii w postaci czerwonych gwiazd. 17 gwiazd zdobi litera „B” oznaczających misje uderzeniowe z uzbrojeniem, 20 z literą „R” to loty rozpoznawcze, a kolejne 3 noszą oznaczenie „P”.

Podczas wizyty w zakładach Kronsztad ministra obrony Rosji Siergieja Szojgu padła deklaracja o planowanych na bieżący rok dostawach 6-7 systemów bezzałogowych Orion. Każdy system to dwa kontenerowe stanowiska kontroli oraz 3 płatowce, co oznacza dostawę od 18 do 21 płatowców klasy MALE typu Orion-1. Minister zażyczył sobie zwiększenia dostaw. W tym celu koncern Kronsztad planuje jeszcze w tym roku uruchomić nowy zakład produkcyjny, przeznaczony jedynie do wytwarzania bezzałogowych systemów latających. Orion to flagowy produkt, ale trwają prace nad nowymi maszynami o wyższych parametrach, nad uzbrojeniem kierowanym dla bsl i innymi powiązanymi produktami.

Orion-1 jest maszyną rozpoznawczo-uderzeniową osiągającą długotrwałość lotu do 24 godzin na pułapie maksymalnym 7500 metrów i prędkość do 200 km/h. Zasięg sterowania bezpośredniego wynosi 250 km, a z retranslatorem do 300 km. Płatowiec zbudowano w klasycznym dla bezzałogowców tej klasy układzie średniopłatu z usterzeniem motylkowym i śmigłem pchającym. W przedniej części maszyny umieszczona jest głowica optoelektroniczna MOES wyposażona w kamerę termowizyjną, dwie telewizyjne z zoomem, dalmierz laserowy i laserowy wskaźnik celów.

Rozpiętość skrzydeł wynosi 16 metrów a długość kadłuba to 8 metrów. Napęd stanowi silnik tłokowy APD-115To mocy 86 kW (115 KM) z dwułopatowym śmigłem pchającym. Orion ma maksymalną masę startową 1000 kg i udźwig użyteczny maksymalnie 200 kg wraz z planowanym uzbrojeniem. Maszyna może posiadać dwa pylony uzbrojenia pod kadłubem i po dwa pod każdym ze skrzydeł, na których przenoszone jest uzbrojenie kierowane i niekierowane, w tym opracowane specjalnie dla bezzałogowców przez firmę Kronsztad rakiety Ch-50 i bomby lotnicze KAB-20 oraz KAB-50. Podczas misji w Syrii maszyna była też uzbrojona w niekierowaną bombę lotniczą OFAB-100-120 o masie 123 kg podwieszaną pod kadłubem.

Reklama
Reklama

Reklama

Komentarze

    Reklama