Pistolety maszynowe dla pilotów bombardujących ISIS

21 maja 2015, 11:20
MP9
Fot. B&T
Reklama

Piloci holenderskich samolotów F-16 uczestniczący w nalotach na pozycje tzw. Państwa Islamskiego na terytorium Iraku, otrzymali nową, dodatkową broń osobistą - pistolety maszynowe Brugger + Thomet MP9.

Dotychczas standardowym wyposażeniem pilota holenderskich sił powietrznych był pistolet Glock 17 prowadzący ogień pojedynczy. Piloci sześciu F-16, latających z baz w Jordanii nad Irakiem, gdzie zwalczają bojowników ISIS, otrzymali oprócz tych pistoletów broń o większych możliwościach rażenia - pistolety maszynowe Brugger + Thomet MP9. Do noszonych wcześniej glocków wydano też magazynki o dużej pojemności, kompatybilne z tymi, które wykorzystuje MP9.

Holenderskie ministerstwo obrony zmianę wyposażenia motywuje dostosowaniem tzw. zestawu przetrwania do warunków operacji. Minister obrony powiedział, że priorytetem jest to, by "piloci mogli działać bezpiecznie".

Bezpieczeństwo to, w razie zestrzelenia samolotu, może być jednak iluzoryczne. Mimo magazynka o pojemności 32 nabojów, pistolet maszynowy może nie wystarczyć do obrony przed napastnikami. Świadczyć o tym może tragedia jordańskiego pilota, schwytanego przez terrorystów w grudniu minionego roku, którego spalono żywcem dwa miesiące później.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 10
Reklama
Andreas,Sonet
czwartek, 21 maja 2015, 19:43

Czemu nie przejdą na Makarowy? Dlaczego Makarowy? Bo małe, dużo miejsca w kokpicie nie zajmują, a żeby się żywcem do niewoli nie dostać, wystarczą...

lolop
poniedziałek, 1 czerwca 2015, 20:29

"smierdzi okrutnie" ale wygląda ładnie

say69mat
piątek, 22 maja 2015, 11:02

Dzieje się coś szalenie niebezpiecznego w kwestii designu uzbrojenia. Stosowana technika projektowania 3D sprawia, że broń coraz częściej przypomina dziecięce zabawki. Jaka jest zasadnicza różnica w wyglądzie pomiędzy zabójczym Brugger + Thomet MP9 a atrapą kupioną na ... bazarze??? Stąd, jaką mają mieć pewność interweniujący policjanci, że dziecko trzyma w ręku atrapę broni a nie np. rzeczony MP9???

Kilo
piątek, 22 maja 2015, 11:51

Nie beda. Dziecko powinno byc nauczone, ze bron to nie zabawka. Jest cala seria zabawek do strzelania typu np. Nerf, ktore sa nie do pomylenia z bronia. Natomiast realistycznie wygladajace zabawki moga - i z perspektywy spolecznego darwinizmu nawet powinny byc - powodem tragedii. To jest naturalny etap popularyzacji broni w spoleczenstwie - jesli wiemy, ze coraz wiecej ludzi ja ma to w naszym (ludzi, cywili, obywateli) interesie jest wyrazne oznaczenie replik i zabawek. Dziecko, ktore zabralo bron rodzicom (bo jej nie zamkneli) stanowi takie samo zagrozenie zycia i zdrowia dla innych co uzbrojony bandyta, a w zasadzie znacznie wieksze. Ciezar psychiczny zastrzelenia dzieciaka poniesie oczywiscie policjant, czego nikomu nie zycze, no ale to jest nie do unikniecia w takim ukladzie.

m
poniedziałek, 15 czerwca 2015, 10:39

W Jaki sposób magazynki od Glocka mogą być kompatybilne z MP9 ? Komuś pomyliły się pojęcia: przecież magazynki Glocka (dowolnej pojemności) mają zupełnie inny kąt pochylenia niż w MP9 (gdzie są zupełnie pionowe).

Kilo
czwartek, 21 maja 2015, 13:26

Z jednej strony - dobrze, ze rewiduja wymagania, choc z Glockiem i MP9 to musi byc niezbyt wygodnie w kokpicie. Ale z drugiej strony jesli "priorytetem jest to, by "piloci mogli działać bezpiecznie"." to niech im wydadza rozkaz wozenia win i poczty na liniach lotniczych wewnatrzkrajowych... Jesli tak skomponowali sily i uznali, ze takie sobie dadza rade to albo sie poprzewracalo w glowach od tej "wojny asymetrycznej" (czyli bombardowania nieuzbrojonych - jak ktos ma Striele to juz przerazenie, choc przeciez ten Jordanczyk najprawdopodobniej byl po prostu niezbyt doswiadczonym bojowo pilotem) albo nie dostrzegaja subtelnego zartu wynikajacego ze zlozenia slow "dzialania wojenne" i "bezpiecznie"...

Oj
czwartek, 21 maja 2015, 12:44

Czyżby ISIS posiadało tajną broń do zestrzeliwania F-16?

Ogór
piątek, 8 kwietnia 2016, 14:37

Jaka jest jednostka ognia dla uzbrojenia osobistego pilota?

rebeliant80
czwartek, 21 maja 2015, 12:16

Oni bombardują to ISIS, czy tylko udają?

klaus
czwartek, 21 maja 2015, 14:50

dolewają oliwy do ognia, nie wiedziałeś?

Tweets Defence24