Pięciu nowych generałów i admirałów – w środę nominacje

12 marca 2019, 06:51
prezydent Andrzej Duda odprawa 2019
Prezydent Andrzej Duda. Fot. Rafał Lesiecki / Defence24.pl
Reklama

Prezydent Andrzej Duda wręczy w środę pięciu oficerom nominacje na stopień generała brygady lub kontradmirała. Będą to: pełnomocnik MON ds. utworzenia cyberwojska płk Karol Molenda, dowódca 3 Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej płk Andrzej Dąbrowski, dowódca 3 Flotylli Okrętów kmdr Mirosław Jurkowlaniec, dowódca 15 Brygady Zmechanizowanej płk Norbert Iwanowski oraz szef Inspektoratu MON ds. Bezpieczeństwa Lotów płk pil. Robert Cierniak.

O nominacjach poinformowało we wtorek prezydenckie Biuro Bezpieczeństwa Narodowego. – Akty mianowania zostaną wręczone przez Prezydenta RP 13 marca br. w Pałacu Prezydenckim w Warszawie – zapowiedziało BBN. Uroczystość rozpocznie się w południe.

Postanowienia w sprawie nominacji generalskich i admiralskich prezydent podpisuje na wniosek szefa MON i z kontrasygnatą premiera.

Na liście nominowanych są dwaj oficerowie Sił Powietrznych, po jednym z Wojsk Lądowych i Marynarki Wojennej, a także jeden funkcjonariusz Służby Kontrwywiadu Wojskowego.

Właśnie z SKW wywodzi się płk Karol Molenda, który na początku lutego odebrał od ministra Mariusza Błaszczaka nominację na pełnomocnika MON ds. utworzenia wojsk obrony cyberprzestrzeni. Wkrótce ma też zostać dyrektorem Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni.

Płk Molenda jest ekspertem z dziedziny cyberbezpieczeństwa. Specjalizuje się w reagowaniu na incydenty komputerowe, informatyce śledczej, bezpieczeństwie teleinformatycznym oraz poszukiwaniu ukierunkowanych zagrożeń. Od ponad 12 lat służy w SKW. W 2017 r. został zastępcą dyrektora Zarządu VI SKW. Jest absolwentem Wojskowej Akademii Technicznej oraz Wyższej Szkoły Menadżerskiej w Warszawie.

Po awansie generalskim Molenda stanie się najwyższym stopniem oficerem SKW w służbie czynnej.

Płk Andrzej Dąbrowski od 2015 r. dowodzi 3 Brygadą Rakietową Obrony Powietrznej w Sochaczewie, czyli jednostką, do której należą wszystkie dywizjony przeciwlotnicze Sił Powietrznych. Od 2013 r. służył w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych – najpierw w grupie organizującej tę instytucję, następnie jako szef oddziału operacyjnego w zarządzie obrony powietrznej i przeciwrakietowej. W latach 2008-12 był szefem oddziału uzbrojenia i sprzętu bojowego w Dowództwie Sił Powietrznych. Od 2006 do 2008 r. dowodził ówczesnym 78 pułkiem rakietowym obrony powietrznej w Mrzeżynie. Ma w dorobku także służbę m.in. na stanowiskach szefa sztabu brygady i dowódcy dywizjonu.

Jest absolwentem m.in. studiów "generalskich" w Akademii Obrony Narodowej. Jesienią skończył 52 lata.

Kmdr Mirosław Jurkowlaniec od czerwca 2018 r. dowodzi najsilniejszym związkiem taktycznym Marynarki Wojennej – 3 Flotyllą Okrętów w Gdyni. Wcześniej przez półtora roku kierował zarządem uzbrojenia w Inspektoracie Marynarki Wojennej w DGRSZ. W latach 2014-15 dowodził 6 Ośrodkiem Radioelektronicznym.

Służbę wojskową rozpoczął na okręcie rozpoznawczym ORP Nawigator. Pokonując kolejne szczeble, doszedł do stanowiska dowódcy tego okrętu. W tym czasie jednostka otrzymała tytuł najlepszego okrętu w Marynarce Wojennej. W 2002 r. objął stanowisko dowódcy grupy okrętów rozpoznawczych. Na tym stanowisku dwa razy odpowiadał za przygotowanie Jednostki Wojskowej Formoza do misji poza granicami kraju. W połowie 2007 r. został szefem szkolenia 3 Flotylli Okrętów, w tym czasie odpowiadał m.in. za największe ćwiczenia z ratowania okrętów podwodnych przeprowadzone przez Marynarkę Wojenną. W 2012 r. objął stanowisko w szefostwie szkolenia morskiego Dowództwa MW, w następnym roku został zastępcą szefa zarządu rozpoznania w tej samej instytucji.

Podyplomowe studia polityki obronnej ukończył na Akademii Obrony Narodowej w 2016 r.

Płk pil. Robert Cierniak od marca 2017 r. jest szefem Inspektoratu MON ds. Bezpieczeństwa Lotów w Poznaniu. Z urzędu też przewodniczy Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego. Do inspektoratu przeszedł ze stanowiska zastępcy dowódcy 1 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego w Świdwinie. Przez większość służby związany z wyposażoną w myśliwce MiG-29 23 Bazą Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim, gdzie trafił tuż po ukończeniu dęblińskiej "szkoły orląt". W 2005 r. został dowódcą 1 eskadry lotnictwa taktycznego, w 2007 r. – dowódcą mińskiej bazy. W 2006 r. dowodził Polskim Kontyngentem Wojskowym "Orlik", który nadzorował przestrzeń powietrzną państw bałtyckich. W latach 2010-13 był kolejno szefem dwóch oddziałów w Dowództwie Sił Powietrznych.

Legitymuje się nalotem ogólnym powyżej 3,5 tys. godzin. Podyplomowe studia polityki obronnej ukończył w 2014 r. w Szkole Sił Zbrojnych Kanady w Toronto. W listopadzie skończył 50 lat.

Płk Norbert Iwanowski od sierpnia 2018 r. dowodzi 15 Brygadą Zmechanizowaną w Giżycku. W przeszłości był m.in. szefem sztabu Centrum Operacji Lądowych – Dowództwa Komponentu Lądowego. Służył na misjach w Iraku i Afganistanie. W pierwszych latach po ukończeniu Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu służył w 17 Brygadzie Zmechanizowanej w Międzyrzeczu, a następnie w sztabie 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej. Podyplomowe studia polityki obronnej ukończył na Akademii Sztuki Wojennej.

Po raz ostatni nominacje generalskie zostały wręczone w grudniu 2018 r. Odebrało je wówczas trzech oficerów. Przez cały ubiegły rok prezydent awansował 42 generałów i admirałów, zarówno na pierwszy stopień generalski i admiralski, jak i na kolejne.

W liczącym ponad 100 tys. żołnierzy jest obecnie (a więc bez wyżej wymienionych oficerów) 73 generałów i admirałów. To zdecydowanie za mało. Powszechnie przyjętym standardem jest bowiem jeden generał na tysiąc żołnierzy.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 43
Reklama
Qdanka
środa, 13 marca 2019, 14:53

Super tego nam trzeba oby tak dalej będziemy mieli armię gdzie na jednego generała będzie będzie przypadał jeden szeregowy

Wolf
środa, 13 marca 2019, 11:34

Z tymi generałami w polskim wojsku to jest:" przerost formy nad treścią".

Ciemny Lud
środa, 13 marca 2019, 11:08

Porównując ilość generałów i admirałów w WP do US Army jesteśmy potęgą. Ale jedno z tych nominacji płynie na pewno. Zwiększy się fundusz płac.

iras
środa, 13 marca 2019, 18:27

Poproszę o konkretne liczby.

Holownik+
środa, 13 marca 2019, 10:09

I to jest pokaz jak nasze wojsko modernizuje dojna zmiana...... Marynarka Wojenna praktycznie nie istnieje a oni nowych admirałów mianują tylko po co ??? po to żeby im więcej płacić a mniej na niby modernizację zostało

Qdanka
środa, 13 marca 2019, 14:56

Jeden generał jeden szeregowy

gosc
środa, 13 marca 2019, 08:42

wiecej admiralow niz okretow,operetkowa armia na pielgrzymkach.

Rzyt
środa, 13 marca 2019, 07:49

Dobra 200mln złotych kosztuje 100 generałów. 200mln złotych...30 generałów to Maks u nas. 1 na 5000tysiecy w starożytnym Rzymie wystarczał, Wehrmacht miał mniej generałów od nas. Za 200mln to mozna spokojnie na Homara odkładać

ktos
środa, 13 marca 2019, 07:32

Ufff juz sie balem ze nowy holownik zostanie bez dowodcy. Ale widac panstwo czuwa. Czuje sie bezpieczny...

ech...
środa, 13 marca 2019, 06:35

rozumiem że przyszłe podnoszenie procentów pkb na SZ RP to właśnie po to będzie żeby na emerytury wypasione było dla wszystkich tych generałów?

Selekcjoner
środa, 13 marca 2019, 02:41

Niech żyje Wielki Łowczy Koronny!!! Ku chwale WKŁ "Łoś" Gdynia!!!

hym108
środa, 13 marca 2019, 00:00

Gratulacje. Choc co do cyberwojska - to najpierw dalbym mu sie wykazac. Stworzyl by pan polkownik jakas armnie informatykow i potem w nagrode dac mu generala. Nie ze najpierw awans a potem dzialaj. Co do 1 general na 1000, to tez chodzi o to ze wielu generalow powinno pracowac w sztabie. Powonna sie zajmwac analiza, planowaniem, zarzadzaniem. I to jest ok. Zarzadzanie i palnwanie to warzna dziedzina - pod warunkiem ze dobrze to robia i umieja. W przeciwnym wypadku to jednak marntrastowo. CO do admiralow, to sa kontr admiralowie i wice admiralowie, spora roznica wiec ok. Gratulacje choc bym cos poprawil.

akogoto
wtorek, 12 marca 2019, 22:00

hahaha PLN 1ADMIRAL 1 OKRET

Rafal
wtorek, 12 marca 2019, 15:32

Rozumiem, ze admiralowie to na te nowe holowniki pojda sluzyc.

iras
wtorek, 12 marca 2019, 15:29

Wojtas "Moze mi ktos wyjasnic ten trend 1 gen. na 1000 zolnierzy? Bo to troche drogi gips jest. Amerykanie, brytyjczycy czy chinczycy tez tak maja?" - też tak mają, tylko czasami generałami nazywają tylko fullgenerałów, stąd ta rozbieżność.

Wojtas
wtorek, 12 marca 2019, 18:46

Cos kit wciskasz. Brytyjczycy zredukowali liczbe generalow ze 141 do 85 bez redukcji jednostek liniowych i zyja. W sumie jak dla mnie co 2 moze byc generalem tylko utrzymanie ich drogo wychodzi.

iras
środa, 13 marca 2019, 18:25

Tylko że w GB stopień OF-6 to nie generał tylko brygadier, a u nas generał brygady, zatem odejmij sobie polskich jednogwiazdkowych generałów, dodaj żołnierzy po mobilizacji i porównaj.

iras
wtorek, 12 marca 2019, 15:21

"1 na 1000? Komuś coś się ostro pomyliło... są też stopnie inne stopnie pomiędzy szeregowym a generałem, np. pułkownik..." - no ale pułkownik to nie generał.

ech...
środa, 13 marca 2019, 06:36

To ile mówisz tych pułków mamy w wojsku?

bropata
wtorek, 12 marca 2019, 14:24

W pełni uzasadnione awanse. Cyberwojska zostały już utworzone z pełnym sukcesem. Wojska Obrony Powietrznej Kraju po 30 latach reorganizacji i modernizacji osiągnęły stan aż sześciu dyonów rakietowych i mają nowoczesne rakiety. PMW jest najsilniejszą i najnowocześniejszą flotą wojenną na Bałtyku i już niewiele brakuje jej do poziomu Litwy, Łotwy i Estonii. W siłach powietrznych stan techniczny samolotów przekłada się stan bezpieczeństwa lotów. A 15 Brygada słynie z MMA, o czym przekonali się policjanci i strażnik miejski. Lepszego uzasadnienia dla tych nominacji nie trzeba. Poza tym w Siłach Zbrojnych RP brakuje już tylko kolejnych generałów i admirałów.

Czukcza
środa, 13 marca 2019, 02:42

Nic dodać, nic ująć. Cała prawda i tylko prawda.

adams
wtorek, 12 marca 2019, 14:18

Przepraszam a te admirały to czym będą dowodzić ??? flotą holowników??

ccc
wtorek, 12 marca 2019, 12:58

1 na 1000? Komuś coś się ostro pomyliło... są też stopnie inne stopnie pomiędzy szeregowym a generałem, np. pułkownik...

nikt ważny
wtorek, 12 marca 2019, 12:26

Jak rozumiem mamy pięć NOWYCH ukompletowanych brygad?

Pograbek
wtorek, 12 marca 2019, 12:24

Armia generałów a strzelać nie ma komu...i czym...

fox
wtorek, 12 marca 2019, 12:10

"Powszechnie przyjętym standardem jest bowiem jeden generał na tysiąc żołnierzy." tylko u nas takie rzeczy, stać nas. w usa jest 40-50 generałów, we włoszech jeden na 5000, w chinach jeden na 13000. a tu ciekawostka jak było u nas wcześniej w czasie wojny: Polska armia w 1920 r. 143 generałów 990 000 żołnierzy na jednego generała przypadało 6923 żołnierzy Polska armia w 1939 r. 97 generałów 1 200 000 żołnierzy na jednego generała przypadało 12371 żołnierzy

chateaux
środa, 13 marca 2019, 00:38

A te głupoty to skąd bierzesz? Tylko sama US Army ma 315 generałów. A to nie obejmuje generałów US Air Force, ani Gwardii Narodowej, nie mówiąc o Marines

Serwor
wtorek, 12 marca 2019, 10:59

No i to buduje potęgę Polski. Po co nam czołgi,rakiety, samoloty. Trzeba nam więcej generałów! Będziemy mieli więcej generałów niż Chińczycy! Paradnaja armia jak to kiedyś mówili Rosjanie .

Hmmm
wtorek, 12 marca 2019, 10:08

Nareszcie zmiana pokoleniowa w generalicji się dokonuje .

atlas
wtorek, 12 marca 2019, 10:08

Widzę że rozbudowaliśmy flotę skoro aż 5 nowych admirałów dostaniemy. Czyżby mieli objąć dowództwo nad holownikami?

EUropa
wtorek, 12 marca 2019, 15:22

Kazdy holownik musi miec przeciez swojego admirala ;)

gdi/4/2019
wtorek, 12 marca 2019, 09:58

Kupa śmiechu i wszystko. Admirał ? chyba floty wędkarsko rybackiej. Polska armia to jedno wielkie pośmiewisko.

Taka prawda !
wtorek, 12 marca 2019, 09:22

A My mamy MW, że mianują kolejnych admirałów ? A co z nowymi kapelanami bo będzie straszna dysproporcja w stosunku do generalicji ? Czy kropidła dalekiego zasięgu już zakupione czy dopiero trwa analiza koncepcyjno - techniczna sprzętu ?

skryba
wtorek, 12 marca 2019, 09:19

To pierwszy etap wdrażania PMT !!

Rzyt
wtorek, 12 marca 2019, 09:02

Zakończenie mistrzostwo świata. Esencja groteski

Rzyt
wtorek, 12 marca 2019, 09:00

Nie no za mało generałów. Ilu to już mamy ich? 140?proponuje by na 1 kompanie był 1 generał. Nic dziwnego, że na sprzęt nie ma

dim
wtorek, 12 marca 2019, 08:45

Jeden do tysiąca, czyli np. na 12.000 personelu Marynarki Wojennej RP w służbie czynnej winno pozostawać także dwunastu admirałów :)

Wojtas
wtorek, 12 marca 2019, 08:40

Moze mi ktos wyjasnic ten trend 1 gen. na 1000 zolnierzy? Bo to troche drogi gips jest. Amerykanie, brytyjczycy czy chinczycy tez tak maja?

Harry 2
wtorek, 12 marca 2019, 22:08

Śpieszę z wyjaśnieniem. Kiedy będą w wojsku podwyżki to będzie komu odebrać by dać generałowi.

kio
wtorek, 12 marca 2019, 07:59

gość za kadencji którego rozbiły się trzy migi dostaje generała hehe

Zosiek
wtorek, 12 marca 2019, 08:41

No tak, co to za majster gdy na jego zmianie robotnik złamie 30-letnią, zdezelowaną łopatę.

kamyk
środa, 13 marca 2019, 11:28

B-52 są starsze i dają rade na budowie. Bo się o nie dba.

iras
środa, 13 marca 2019, 21:02

A termin "wsparcie producenta" Pan zna?

Tweets Defence24