Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Piątkowy przegląd prasy: Świat boi się wojny; Rozejm pod lufami czołgów; Zachodowi chodziło o święty spokój

fot. mil.ru.
fot. mil.ru.

Piątkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa.

Rzeczpospolita, Piotr Jendroszczyk, Zachodowi chodziło o święty spokój: Wywiad z Bogdanem Klichem, byłym ministrem obrony narodowej. Autor pyta m.in. o porozumienie w Mińsku, aktualną sytuację na Ukrainie i możliwość dostarczenia jej broni. Według byłego szefa resortu obrony Polska powinna wziąć udział w dostawach broni dla rządu Ukrainy w wypadku zerwania porozumienia, zawartego w Mińsku. "Powinna też zachęcać inne państwa, aby podjęły podobne decyzje." - uważa Bogdan Klich.


Gazeta Wyborcza - Bydgoszcz, Krzysztof Aładowicz, WZL stawia na samoloty cywilne: „Wojskowe Zakłady Lotnicze chcą w większym stopniu zaangażować się w serwisowanie samolotów cywilnych. Firma nie wyklucza, że w przyszłości zajmie się nawet produkcją samolotów. (...) Na razie jednak WZL zdecydowanie bliżej jest do serwisowania maszyn cywilnych. Obecnie w Bydgoszczy testy przechodzi prototyp nowego rodzinno-biznesowego odrzutowca Flaris.”


Nasz Dziennik, Piotr Falkowski, Rozejm pod lufami czołgówPo 16 godzinach rozmów w Mińsku zgodzono się na porozumienie, które niemal dokładnie powtarza ustalenia zawarte także w Mińsku pięć miesięcy temu. Mało kto wierzy w pełną realizację uzgodnień. (...) Zarejestrowano także wjazd z Rosji 50 czołgów, 40 wyrzutni rakietowych i 40 transporterów opancerzonych. (...) Putin, Poroszenko, Merkel i Hollande wydali jedynie krótką deklarację, w której zapewniają o wsparciu dla zasad rozejmu, który wynegocjowała dzień wcześniej grupa kontaktowa.


Super Express, Świat boi się wojny: Tuż przed spotkaniem na Białorusi premier Łotwy Laimdota Straujuma (...) ogłosiła, że widzi przejawy wojny hybrydowej w swoim kraju. Były szef NATO Anders Fogh Rasmussen (...) w wywiadzie dla "Daily Telegraph" stwierdził, że wojna hybrydowa w państwach bałtyckich, które są członkami NATO, jest wielce prawdopodobna, bo Putin chce testować gotowość Sojuszu do obrony swoich członków (...).


Polska, Roger Boyes, Londyn, czyli Putinville. Szpiedzy Rosji upodobali sobie brytyjską stolicę: Autor przekonuje, że w Londynie znacząc zwiększyła się aktywność rosyjskich służb specjalnych. „Według Olega Gordijewskiego, byłego radzieckiego szpiega (...) w ambasadzie Rosji i w innych placówkach w Londynie pracuje obecnie 37 rosyjskich oficerów służb specjalnych.” Roger Boyes stawia również pytania odnośnie okoliczności zabójstwa Aleksandra Litwinienki, byłego oficera rosyjskich służb specjalnych, który wyemigrował do Wielkiej Brytanii.


Rzeczpospolita, Marek Kozubal, Wreszcie rusza brygada: Autor informuje o utworzeniu polsko-litewsko-ukraińskiej brygady oraz o ćwiczeniach w ramach tej struktury, które mają się odbyć jeszcze w tym roku. „Tomasz Siemoniak podkreśla jednak, że brygada ta przewidziana jest do działań stabilizacyjnych". Marek Kozubal zwrócił uwagę, że szef resortu obrony nie odpowiedział na pytanie dziennikarzy odnośnie wykorzystania jednostki do ewentualnych działań rozjemczych na wschodzie Ukrainy.

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze

    Reklama