Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Piątkowy przegląd prasy: Stalowy potwór Leonard; Kres pancernego holdingu; NATO w Katyniu

Piątkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa.

Wiktor Ferfecki, Rzeczpospolita, Stalowy potwór Leonard- - Leonardy to są czołgi ćwiczeniowe, to nie są czołgi, to są miejsca pracy w Polsce - wywodził na początku kwietnia w TVN24 szef sejmowej Komisji Obrony Stefan Niesiołowski z PO. Zabrał głos w dyskusji o wydatkach zbrojeniowych. Najprawdopodobniej chodziło mu o Leoparda. W ubiegłym roku MON kupił od Niemców 119 tych maszyn (...) Komisja Obrony jest jedną z najważniejszych w Sejmie, a w przeszłości szefowali jej znani politycy dobrze zorientowani w sprawach wojskowości, m.in. Bronisław Komorowski, Jerzy Szmajdziński i Janusz Zemke. Jak na tym tle wypada Niesiołowski? (...)  zanim w 2011 roku zasiadł w fotelu szefa komisji, niewiele miał wspólnego z obronnością. Jest profesorem biologii, a w ubiegłej kadencji jako wicemarszałek Sejmu zajmował się m.in. polityką historyczną. Gdy w 2011 roku jego kandydaturę prezentowała Zakrzewska, podkreślał, że był już w przeszłości członkiem Komisji Obrony. Jednak jak sprawdziła Rz", po raz ostatni w 1998 roku (...) Dlaczego partia rządząca szefami komisji często mianuje osoby bez doświadczenia Zdaniem Rafała Chwedoruka Klub PO Jest przystawką do rządu". - Będąc szefem komisji, trzeba podejmować decyzje niekoniecznie wynikające z logiki prac nad ustawą, ale potrzeb politycznych partii Rolą kierownictwa jest obsadzać te funkcje kimś doświadczonym na szczeblu partyjnym - tłumaczy.

Zbigniew Lentowicz, Rzeczpospolita, Kres pancernego holdingu- Dziś wybór szefa Polskiego Holdingu Obronnego, dawnego Bumaru. To wciąż największy w kraju producent broni i sprzętu wojskowego, którego przychody w 2013 roku wyniosły 1,4 mld zl. Będzie to ostatni prezes wciąż potężnego zbrojeniowego koncernu, który w tym roku czeka konsolidacja z Polską Grupą Zbrojeniową, nowym narodowym holdingiem spółek obronnego potencjału przemysłowego RP (...) Po błyskawicznym odwołaniu (w końcu października 2013 r.) poprzedniego prezesa Krzysztofa Krystowskiego PHO kierował Marcin Idzik, jeden z wiceprezesów Bumaru/PHO, i mówi się, że w obecnym konkursie ma największe szanse na utrzymanie stanowiska.

Piotr Falkowski, Nasz Dziennik, Mundury NATO w Katyniu- Attache wojskowi państw NATO akredytowani w Moskwie uczestniczyli w obchodach rocznicy zbrodni katyńskiej (...) W imieniu całego korpusu wojskowego Sojuszu Północnoatlantyckiego i stowarzyszenia attache wojskowych w Rosji przybyli przedstawiciele USA, Francji, Niemiec, Wioch, Holandii, Belgii, Węgier, Słowacji i Estonii. - Decyzję o przyjeździe podjęliśmy bardzo szybko, gdy tylko dowiedzieliśmy się od polskiego kolegi o rocznicy mordu na polskich oficerach. Nie ukrywam, że miał to być gest znaczący i nawiązujący do aktualnej sytuacji politycznej. Właściwa ocena i odniesienie się do przeszłości pozwala nam właściwie zachować się w przyszłości - mówi, Naszemu Dziennikowi" gen. Peter Zwack, attache obrony USA.

Tomasz Maciuszczak, Dziennik Wschodni, Air Show przyleci do Świdnika?- Pokazy lotnicze, wystawy samolotów i piknik to atrakcje imprezy Aero Expo in Poland 2014, która 22-24 sierpnia ma odbyć się na terenie Portu Lotniczego Lublin. Organizatorzy są w trakcie dopinania budżetu (...) -Wysłaliśmy prośbę do Ministerstwa Obrony Narodowej, aby naszą imprezę uświetniły siły powietrzne. Czekamy na odpowiedź. Chcielibyśmy pokazać wszystkie maszyny, które dbają o bezpieczeństwo naszego kraju, czyli F-16, Iskry i transportowego Herculesa. Zależy nam także na pokazie zespołu akrobacyjnego wojska polskiego Biało-Czerwone Iskry - mówi Damian Majsak, prezes firmy Kagero Publishing, która organizuje imprezę (...) - To ma być impreza dla branży lotniczej, ale też forma spędzenia czasu pod gołym niebem. Chcemy wprowadzić element edukacyjny. Lublin ma przecież najdłuższe w Polsce tradycje lotnicze, to tu powstał pierwszy polski samolot. Chcemy też oddać hołd wybitnym pilotom związanym z naszym regionem: Tadeuszowi Górze i Januszowi Kasperkowi -przypomina Majsak. -W Polsce nie ma w tej chwili takiej imprezy, która łączyłaby targi lotnicze z piknikiem i pokazami-dodaje.

Jarosław Giziński, Rzeczpospolita, Czescy Maruderzy Sojuszu Północnoatlantyckiego- Z przecieków ujawnionych tuż przed rozpoczęciem wizyty Andersa Fogha Rasmussena wynika, że Bruksela jest już wyraźnie zirytowana niespełnianiem przez Czechy podstawowych wymogów, do których się zobowiązały, przystępując do sojuszu w 1999 r. (...) Dokument stwierdza, że część jednostek czeskich sił zbrojnych jest w stanie krytycznym i jeśli nie zostanie zwiększone finansowanie resortu obrony, to w razie konfliktu zbrojnego czeska armia może się okazać niezdolna do akcji. "Jeśli sytuacja się nie zmieni" - stwierdza dokument, do którego dotarli dziennikarze gazety "Hospodarske Noviny" - "wówczas Republika Czeska będzie miała duży problem z odpowiednim wkładem do wspólnych działań sojuszu".

 

Reklama

Komentarze

    Reklama