Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Piątek z Defence24.pl: Wojskowe wakacje; Wywiad z prof. Przemysławem Żurawskim vel Grajewskim; Leasing niemieckich okrętów podwodnych za gwarancję zakupu?; Analiza polityki zagranicznej Kremla

Fot. MON
Fot. MON

Piątkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Marek Kozubal, Rzeczpospolita, „Do wojska na wakacje”: Pierwsza grupa studentów rozpocznie praktyczne szkolenie wojskowe już 30 czerwca. Wakacyjne szkolenia rozpoczynają również Wojska Obrony Terytorialnej. „Za kilka dni ruszają zajęcia poligonowe dla studentów, którzy zdecydowali się wziąć udział w programie edukacji wojskowej Legii Akademickiej. Do końca mają zaliczyli zajęcia teoretyczne na terenie uczelni. Z informacji, które otrzymaliśmy z resortu obrony, wynika, że łącznie do programu przystąpiły 64 uczelnie, w tym 51 publicznych, sześć niepublicznych, pięć akademii wojskowych i dwie morskie.”


Agaton Koziński, Polska The Times, „Putin potrzebuje sukcesu. Białoruś czy Gruzja są zagrożone”: Wywiad z prof. Przemysławem Żurawskim vel Grajewskim, politologiem z Uniwersytetu Łódzkiego. „Amerykanie nie cofną się przed użyciem siły w Iranie, ale nie zdecydują się na pełnoskalową wojnę. Możliwe są punktowe bombardowania wybranych instalacji [...] Gdyby Amerykanie zaangażowali się w dużej skali na Bliskim Wschodzie, to wtedy Rosja mogłaby przeprowadzić jakąś operację w swoim sąsiedztwie - na Białorusi, Ukrainie czy Kaukazie.”


Przemysław Gruz, Gazeta Finansowa, „Niemiecki szantaż: <<Wynajmiemy wam okręt podwodny za miliony, jeśli kupicie kolejne za miliardy>>”: Ministerstwo Obrony Narodowej szuka rozwiązań tymczasowych, zanim zamówi dla Marynarki Wojennej nowe okręty podwodne w programie Orka. „Minister Mariusz Błaszczak poinformował, że jego resort pracuje nad <<tymczasowym rozwiązaniem>> dla polskiej floty podwodnej. Jedną z możliwości jest leasing okrętu podwodnego, zanim zostaną zbudowane nowe jednostki dla Marynarki Wojennej w ramach programu <<Orka>>. Taki okręt mógłby przypłynąć do nas z Niemiec. Jednak nasi zachodni sąsiedzi, według doniesień prasowych, uzależnili wynajem okrętu od późniejszego zakupu kolejnych jednostek wyprodukowanych w Niemczech. To zapewne przemyślana strategia o znamionach szantażu. Stocznia Thyssen Krupp Marinę Systems znajduje się w ciężkiej sytuacji finansowej, a niemieckie okręty trapią liczne problemy techniczne.”


Robert Cheda, Gazeta Finansowa, „Rosyjski odwet”: Jakie kroki odwetowe może podjąć Rosja po podpisaniu porozumienia z USA? „Polsko-amerykańskie porozumienia obronne i energetyczne wzmacniają naszą suwerenność i bezpieczeństwo geostrategiczne. Jakość sojuszniczej obecności w Polsce wychodzi poza ramy dwustronne i NATO, wpływając na całą Europę, a nawet świat. Taka też będzie reakcja Moskwy, dlatego pytanie o rosyjski odwet nie brzmi czy, tylko jak i kiedy?”


Reklama

Komentarze (2)

  1. Palmel

    Rosyjski odwet - może być prosty nie podpisują przedłużenia umowy na dostawy gazu, zostaje nam gaz z USA który będzie droższy od Rosyjskiego zamykają jamala , w Niemczech tworzą haba i poprzez Niemcy sprzedają gaz w Unii z ominięciem Polski po cenach dużo niższych od amerykańskich co ma wpływ na koszty produkcji a oni zamykają zakłady u nas i przenoszą produkcję do krajów ościennych wiadomo zwiększa się bezrobocie i itp. mówią że doraźnie będziemy kupować gaz w Rosji a oni powiedzą ze nie są tym zainteresowani kupujcie sobie od Niemców taki może być jeden ze scenariuszy ale to jest tylko mój komentarz i nic więcej

  2. Michnik

    "Taka też będzie reakcja Moskwy, dlatego pytanie o rosyjski odwet nie brzmi czy, tylko jak i kiedy?”" Odpowiedź - Białoruś i to wkrótce....

    1. bender

      Tylko, że inkorporacja Białorusi przez Rosję szykowała się od momentu, gdy batko podpisał układ o ZBiR. Tu właściwie nigdy nie było innego scenariusza. Ale może jeszcze będzie, jeśli Białorusini masowo wkurzą się na Rosjan. Choć bardziej prawdopodobne, że raczej masowo uciekną do Polski.

Reklama