Reklama

Wojsko, przemysł, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Piątek z Defence24.pl: Rusza CYBER.MIL z klasą; Rekordowy budżet obronny Estonii; Trump wycofa wojska USA z Afganistanu do świąt Bożego Narodzenia?

Fot. Leszek Chemperek/CO MON
Fot. Leszek Chemperek/CO MON

Piątkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Marek Kozubal, Rzeczpospolita, „Jak walczyć w sieci”: W blisko 16 szkołach średnich powstaną klasy dla uczniów, którzy będą chcieli zostać żołnierzami wojsk obrony cyberprzestrzeni. „W ten sposób resort obrony będzie realizował program <<CYBER.MIL z klasą>>. Pierwsze takie klasy będą tworzone w przyszłym roku szkolnym. Założenie jest takie, że absolwenci takich klas po ukończeniu szkoły średniej i studiów na uczelniach wojskowych znajdą pracę jako informatycy lub kryptolodzy w Wojskach Obrony Cyberprzestrzeni. To nowy rodzaj wojsk, który właśnie powstaje. Z informacji, które otrzymaliśmy z MON, wynika, że każda klasa będzie mogła liczyć maksymalnie 15 uczniów, to oznacza, że w pierwszym roku może się kształcić jednocześnie ponad 200 uczniów.”


Paweł Kryszczak, Gazeta Polska Codziennie, „Estonia z rekordowym budżetem obronnym”: W estońskich planach na lata 2021-2024 przypadać ma modernizacja systemów obrony wybrzeża, w tym zakup nowych systemów przeciwokrętowych. Na ten cel przypadnie ok. 300 mln euro. „W tym miesiącu szef obrony Estonii Juri Luik poinformował, że wydatki w roku 2021 na bezpieczeństwo w Estonii wzrosną do 645,4 min euro, co ma stanowić 2,29 proc. PKB. Fundusze te umożliwią zakup nowych systemów przeciwokrętowych, jak i obrony powietrznej. [...] Same zdolności obronne Sił Zbrojnych Estonii mają zostać zwiększone poprzez zakup nowego sprzętu wojskowego, a koszty osobowe mają być w następnym roku na podobnym poziomie.”


Paweł Kryszczak, Gazeta Polska Codziennie, „Trump chce przyspieszyć wycofanie żołnierzy USA z Afganistanu”: Obecnie w Afganistanie stacjonuje mniej niż 5 tysięcy amerykańskich żołnierzy. „Doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA zapowiedział zmniejszenie kontyngentu żołnierzy amerykańskich w Afganistanie do zaledwie 2,5 tys. w roku 2021. Z kolei Donald Trump mówił o wycofaniu wszystkich żołnierzy do najbliższych świąt Bożego Narodzenia. [...] W środę doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Stanów Zjednoczonych Robert O'Brien podczas wystąpienia w Uniwersytecie na Newadzie mówił o dalszej redukcji żołnierzy amerykańskich w tym kraju.”


Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.