Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie
Piątek z Defence24.pl: Odwołano pracowników Stałego Przedstawicielstwa RP przy ONZ; Wizyta niemieckiej szefowej resortu obrony; Eskalacja konfliktu na granicy Armenii i Azerbejdżanu; Wywiad z byłą amerykańską dyplomatką USA w Polsce
Piątkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.
Izabela Kacprzak, Rzeczpospolita, „Telefon bez rzetelnej weryfikacji”: Kulisy kontrowersyjnej sprawy żartu rosyjskich youtuberów, którzy opublikowali rozmowę z prezydentem Polski. Ustalono już osoby odpowiedzialne za wpadkę. „Urzędnik z ONZ miał po prostu wykonać telefon do sekretariatu Guterresa i zweryfikować to u źródła - mówi nam osoba znająca sprawę. Dziś już wiadomo, że tego nie zrobił, choć dwukrotnie zapewnił dyrektora Dzielskiego, że e-mail jest autentyczny. Szefowa placówki w Nowym Jorku ambasador Joanna Wronecka i jej dwóch zastępców byli w tym czasie na urlopach. - Gdyby była w pracy, dopilnowałaby weryfikacji i do kompromitacji by nie doszło - mówi nam nasz informator.”
Jędrzej Bielecki, Rzeczpospolita, „Niemcy, sojusznik nieodzowny”: W środę z pierwszą wizytą po pandemii właśnie do Warszawy przyleciała niemiecka minister obrony Annegret Kramp-Karrenbauer. „W Berlinie panuje przekonanie, że wycofanie wojsk USA to nie tylko obsesja Donalda Trumpa. To samo będzie robił Joe Biden, jeśli w listopadzie wygra wybory. Bo Ameryka chce rzucić wszystkie ręce na pokład w starciu z Chinami. W Warszawie AKK zapowiedziała, że do 2030 r. Niemcy przejmą 10 proc. nakładów NATO na obronę, co odpowiadałoby dziś ok. 100 mld euro rocznie. Chodzi o kwotę równą łącznym wydatkom na wojsko Francji i Wielkiej Brytanii, ośmiokrotnie większą niż budżet MON.”
Michał Potocki, Dziennik Gazeta Prawna, „Wirusowa wojna zastępcza”: Na granicy Armenii i Azerbejdżanu trwają regularne starcia z wykorzystaniem piechoty, ciężkiego sprzętu, dronów oraz internetowych hakerów. „Armenia i Azerbejdżan toczą największą od czterech lat bitwę graniczną. Kontrolowana eskalacja konfliktu jest korzystna dla obu stron, bo odwraca uwagę od skutków pandemii. [...] W niedzielę po południu resort obrony Azerbejdżanu poinformował, że armeńska artyleria zaczęła ostrzał, więc Azerowie przeszli do udanego kontrataku. Po trzech kwadransach odezwał się Erywań. Rzecznik resortu obrony oświadczył, że azerscy żołnierze dwukrotnie naruszyli granicę z Armenią, ale zostali odparci.”
Maciej Czarnecki, Gazeta Wyborcza, „Biden lepszy dla Polski”: Wywiad z dr Mary Curtin, byłą dyplomatką USA w Polsce i ekspertem ds. europejskich. „Nie sądzę, by Biden porzucił Polskę. Odkąd wstąpiła do NATO i UE, amerykańska dyplomacja postrzega ją jako kluczową dla stabilności Europy. Ameryka ma też zobowiązania wobec Ukrainy, chce przeciwdziałać wpływom Rosji. Warszawa jest do tego potrzebna. Jednak jeśli Biden wygra, polityka zagraniczna na pewno się zmieni.”
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie