Reklama

Wojsko, przemysł, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Piątek z Defence24.pl: Nie wszyscy mogą zostać ochotnikami w wojsku; Nie ustają walki w Górskim Karabachu

Żołnierz WOT z karabinkiem GROT. Fot. DWOT
Żołnierz WOT z karabinkiem GROT. Fot. DWOT

Piątkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Marek Kozubal, Rzeczpospolita, „Nie każdy może iść do wojska na ochotnika”: Nowy projekt nowelizacji ustawy o powszechnym obowiązku obrony narodowej, uchyla kilka barier dla ochotników. Jednakże nie wszystkie. „Radny, związkowiec czy celnik mogą mieć problemy, jeśli chcieliby iść na ochotnika do wojska. Kłopoty czekają też byłych funkcjonariuszy służb, w tym policji. [...] Chociaż MON zachęca do wstępowania do armii, w tym do wojsk terytorialnych, ciągle istnieją bariery, które uniemożliwiają lub utrudniają życie ochotnikom. W Wojskach Obrony Terytorialnej nie mogą służyć członkowie związków zawodowych.”


Marta Urzędowska, Gazeta Wyborcza, „Syryjczycy w Górskim Karabachu”: Wszystkie strony biorące udział w negocjacjach zgodziły się, że konieczny jest natychmiastowy rozejm. Podobną deklarację wystosowała jeszcze we wtorek Rada Bezpieczeństwa ONZ, do deeskalacji wezwały też NATO i UE. „Ponad setka ofiar, wojownicze deklaracje Armenii i Azerbejdżanu oraz zabici syryjscy bojownicy - nie ustają starcia w Górskim Karabachu. Moskwa proponuje: Pomożemy warn się dogadać. [...] Ofertę pośredniczenia w negocjacjach złożył Siergiej Ławrow. Szef rosyjskiego MSZ zadzwonił w środę do ministrów spraw zagranicznych Armenii i Azerbejdżanu i zapewnił, że Moskwa chętnie ugości u siebie delegacje zwaśnionych sąsiadów. W środę także prezydent Rosji Władimir Putin zadzwonił do francuskiego prezydenta Emmanuela Macrona, żeby porozmawiać o sytuacji w regionie.”


Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.