Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Piątek z Defence24.pl: Manewry NATO z Gruzją i Ukrainą; Wywiad z ekspertem na temat działań wywiadowczych Rosji; Korupcja w państwowym sektorze; Rosyjska ofensywa ekonomiczna na Białorusi; Wywiad z Pawłem Soroką

Fot. NATO
Fot. NATO

Piątkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Paweł Kryszczak, Gazeta Polska Codziennie, „NATO ćwiczy z Gruzją i Ukrainą”: Wśród uczestników są wojskowi nie tylko z Ukrainy, lecz także ze Stanów Zjednoczonych, z Polski, Azerbejdżanu, Bułgarii, Danii, Gruzji, Kanady, Litwy, Mołdawii, Niemiec, Rumunii, Turcji i Wielkiej Brytanii.  „W tym tygodniu rozpoczęły się międzynarodowe ćwiczenia na Ukrainie „Rapid Trident 2018", w których bierze udział ponad 2 tyś. wojskowych z 14 państw. Z kolei 2 września na gruzińskim poligonie Senaki ruszyły organizowane przy współpracy wojsk gruzińskich i amerykańskich manewry „Agile Spirit 2018", których celem jest przybliżenie Gruzji do standardów NATO.”


Agaton Koziński, Polska The Times, „Grzegorz Kuczyński: Putin ucieszyłby się, gdyby w Warszawie doszło do Majdanu”: Wywiad z ekspertem ds. Rosji, Grzegorzem Kuczyńskim. „Rosja odchodzi od klasycznego szpiegostwa w stylu „piątki z Cambridge". Zamiast tego rozwijają zdolności poruszania się w szarej strefie - mówi Grzegorz Kuczyński, ekspert od Rosji [...] Wiadomo, że gdyby doszło do dużego konfliktu konwencjonalnego z NATO i USA, to przeciwnicy Rosji mieliby dużą przewagę. W takiej sytuacji Kreml bierze pod uwagę uderzenie niewielkim ładunkiem nuklearnym w jakiś cel po stronie przeciwnika - po to, żeby zastraszyć elity i opinię publiczną na Zachodzie. Taki wybuch przyniósłby efekt przede wszystkim psychologiczny - miałby przestraszyć i zmusić do rozmów.”


Anita Błaszczak, Rzeczpospolita, „Rak korupcji toczy świat”: Raport Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) na temat korupcji, jest wynikiem badania opinii 347 top menedżerów państwowych firm oraz przedstawicieli 28 państwowych agencji i ministerstw. Objęło ono 37 państw w większości należących do OECD, w tym również Polskę. „Aż dwóch na pięciu menedżerów państwowych przedsiębiorstw na świecie przyznaje, że w ostatnich trzech latach zetknęło się w swojej firmie z przypadkami korupcji i innych nieprawidłowości, w tym naruszeń prawa. W sektorach o strategicznym znaczeniu dla gospodarki, na czele z paliwowym, takie przypadki dostrzegło ponad sześciu na dziesięciu badanych […]”


Robert Cheda, Gazeta Finansowa, „Białoruś. Śmierć w uścisku Kremla”: Analiza stosunków białorusko – rosyjskich. „Jeszcze kilka lat temu Aleksander Łukaszenka straszył Białorusinów polsko- litewską agresją. Obecnie największym zagrożeniem staje się „bratnia" Rosja. Kreml rozpoczął hybrydową ofensywę ekonomiczną, która ma „dorżnąć" niewydolną gospodarkę Białorusi. Prezydencki fotel Łukaszenki wyraźnie się chybocze, ponieważ Mińsk nie ma ani reform gospodarczych, ani planu „B" w relacjach z Moskwą.”


Mariusz Kamieniecki, Nasz Dziennik, „Czas dozbroić armię”: Wywiad z prof. dr. hab. Pawłem Soroką z Polskiego Lobby Przemysłowego im. Eugeniusza Kwiatkowskiego. „Myślę, że warto wrócić do tej idei. Zobaczymy też, jak będzie z przekazywaniem środków na ten Fundusz Obrony Narodowej. Myślę jednak, że jeśli armia będzie się rozrastać - mam tu na myśli powiększenie liczebności poprzez utworzenie nowej dywizji czy zwiększenie liczebności WOT, to w tej sytuacji taki fundusz jest jak najbardziej potrzebny.”


Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (1)

  1. Dumi

    Fundusz Obrony Narodowej to coś o czym wspominałem w swoich komenarzach. KLUCZOWE JEST PYTANIE: CZY PIENIĄDZE Z TEGO FUNDUSZU BĘDĄ PRZEZNACZANE TYLKO NA MODERNIZACJE (co jest pożądane) CZY NA WSZYSTKIE CELE ARMII??? To bardzo ważne, gdyż ja osobiście nie mam zamiaru wspierać żołdu albo emerytury wojskowych.

Reklama