Reklama

Bahrajn kupi artylerię rakietową z USA?

HIMARS i wóz dowodzenia na Humvee po wyładunku z C-17 Gwardii Narodowej
HIMARS i wóz dowodzenia na Humvee po wyładunku z C-17 Gwardii Narodowej
Autor. Army Capt. Angelo Mejia

Bahrajn otrzymał zgodę Departamentu Stanu USA na pozyskanie wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych M142 HIMARS. Uzupełniłyby one cięższe systemy M270 oraz chińskie SR-5.

Maksymalna wartość kontraktu dla Bahrajnu została określona na 500 mln USD, ale zapewne ostatecznie będzie niższa. W ramach umowy kraj ten może pozyskać cztery wyrzutnie M142 HIMARS, nieokreśloną liczbę wozów amunicyjnych M1084A3 oraz pojazdów dowodzenia na bazie samochodu wielozadaniowego rodziny HMMWV i trzy terminale systemu kierowania ogniem IFATDS. Do tego dochodzi pakiet części zamiennych, logistyczny, szkoleniowy oraz nieokreślona liczba pocisków szkolno-treningowych M28A2 LCRRPRP.

Reklama

Siły Zbrojne Bahrajnu mają skromną flotę artylerii rakietowej, która ogranicza się do dziewięciu gąsienicowych wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych M270 (które zostaną zmodernizowane do wersji A2) oraz kołowych chińskich SR-5. Tym samym ewentualne pozyskanie HIMARSów pozwoli na wykorzystywanie naprzemienne posiadanej amunicji pomiędzy nimi, a cięższymi M270. Jest to zapewne także powód braku sprzedaży pocisków bojowych dla Bahrajnu w omawianym pakiecie.

Wieloprowadnicowa wyrzutnia rakietowa M270A1.
Wieloprowadnicowa wyrzutnia rakietowa M270A1.
Autor. Official Ft Sill/ Wikipedia

M142 HIMARS to amerykańska wieloprowadnicowa wyrzutnia rakiet na podwoziu samochodu ciężarowego Oshkosh M1140 z napędem 6x6. Pojazd jest napędzany silnikiem Caterpillar o mocy 290 KM. Prędkość maksymalna wynosi 85 km/h, a zasięg operacyjny to 480 km. HIMARS jest lżejszym sprzętem od gąsienicowej wyrzutni M270 MLRS. Umożliwia to przewożenie M142 w ładowni średniego samolotu transportowego takiego jak C-130 Hercules.

Czytaj też

W wyrzutni M142 HIMARS mieści się jeden kontener transportowo-startowy na sześć kierowanych pocisków rakietowych GMLRS o zasięgu rażenia około 80 km. Obecnie wdrażany jest wariant ER GMLRS o wydłużonym zasięgu. Alternatywnie system może wystrzelić jeden pocisk systemu MGM-140 ATACMS o zasięgu ponad 300 km lub dwa PrSM, które trafią w cel oddalony o ponad 400 km. Obecnie M142 HIMARS znajduje się w służbie krajów takich jak m.in. Stany Zjednoczone, Jordania, Maroko, Polska, Estonia, Singapur, Ukraina i Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Ukraińska wieloprowadnicowa wyrzutnia rakiet M142 HIMARS.
Ukraińska wieloprowadnicowa wyrzutnia rakiet M142 HIMARS.
Autor. StratCom Sił Zbrojnych Ukrainy
WIDEO: Święto Wojska Polskiego 2025. Defilada w Warszawie
Reklama

Komentarze

    Reklama