Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie
Piątek z Defence24.pl: ISIS tworem Putina?; Rosjanie popierają wsparcie dla Asada; Co dalej z północnokoreańskim arsenałem nuklearnym?; Wizyta szefa MON w Waszyngtonie
Piątkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa.
Marcin Mamoń, Rzeczpospolita, „To Putin stworzył ISIS”: Rozmowa z Ahmedem Zakajewem, czeczeńskim generałem i politykiem. „(…) jestem absolutnie przekonany, że jednym z twórców ISIS były rosyjskie tajne służby (…). Jak to możliwe, że tym, o których było wiadomo, że są jawnymi działaczami i zwolennikami Emiratu Kaukaskiego, rosyjskie specsłużby wydawały dowody osobiste, paszporty? Wypuszczano ich z Czeczenii tylko po to, by przedostali się do Turcji i stamtąd do Syrii. To było zaplanowane. I ten schemat zadziałał.”
Rusłan Szoszyn, Rzeczpospolita, „Bronić Asada, ale nie ginąć”: Sześćdziesiąt sześć procent ankietowanych Rosjan uważa, że Kreml powinien wesprzeć Baszara Asada, gdyby USA rozpoczęły przeciwko reżimowi w Damaszku działania wojskowe. „Jedynie co dziesiąty badany uważa, że Moskwa powinna się całkowicie wycofać się z Syrii. Lokalni analitycy twierdzą, że rosyjska armia pozostanie w Syrii na długo, ale na otwarte starcie z zachodnią koalicją w obronie syryjskiego dyktatora się nie odważy.”
Robert Stefanicki, Gazeta Wyborcza, „Nowe szaty Kim Dzong Una”: Czy dojdzie do przełomu w kwestii północnokoreańskiego programu nuklearnego? „Seul i Waszyngton oczekują rozbrojenia nuklearnego Korei Północnej. Nadzieje te opierają się wyłącznie na słowach Kima podczas spotkań z przedstawicielami Korei Południowej, Chin i USA. Nie ma w tej sprawie żadnego oficjalnego oświadczenia rządu KRLD. Co więcej, Kim nigdy się nie zobowiązał do denuklearyzacji, lecz jedynie wyraził chęć dążenia do niej (…).”
Gazeta Polska Codziennie, „Dwa filary globalnego bezpieczeństwa”: Minister Mariusz Błaszczak udał się z wizytą do USA. „Wzmocnienie wschodniej flanki NATO, w tym zwiększenie obecności wojsk USA w Polsce, oraz dalsza realizacja polsko-amerykańskiej współpracy zbrojeniowej - to główne cele dwudniowej wizyty szefa MON-u Mariusza Błaszczaka w Waszyngtonie. (…) W planach pierwszego dnia wizyty znalazło się m.in. spotkanie ministra Błaszczaka z Johnem Boltonem - doradcą prezydenta USA Donalda Trumpa ds. bezpieczeństwa.”
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie