Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Piątek z Defence24.pl: Amerykański sprzęt w Polsce; Wyrok funkcjonariusza ABW za szpiegostwo; NATO szkoli w Polsce ukraińskich oficerów; Gowin nowym szefem MON?; Al - Kaida płaci za rosyjskich żołnierzy

fot. US Army
fot. US Army

Piątkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

AR, Gazeta Wyborcza, "Sprzęt armii USA przyjedzie do Polski": MON informuje o lokalizacji magazynów z ciężkim sprzętem wojskowym, w celu wzmocnienia wschodniej flanki NATO. Mają być to czołgi i inne wozy pancerne, dla ok. 5 tys. żołnierzy. Magazyny mają się pojawić w Polsce do połowy 2016 roku. "Mamy ustalone ze Stanami Zjednoczonymi, że inwestycje na rzecz amerykańskiej obecności będą podjęte w pięciu miejscach w Polsce -  w Skwierzynie, Ciechanowie, Drawsku Pomorskim, Łasku i Choszcznie."


Andrzej Stankiewicz, Rzeczpospolita, "Szpieg z ABW": Robert R. - oficer białostockiej delegatury Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, został skazany za szpiegostwo. Miał on przekazywać informacje na temat działalności Służby swojej kochance, starającej się o stały pobyt w Polsce, Oldze S - obywatelce Białorusi. Kobieta miała również być tajnym współpracownikiem białoruskich służb specjalnych.


MN, Fakt, "Szkolą oficerów z Ukrainy": 30 ukraińskich oficerów przybędzie do poznańskiego Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych. Mają oni poznać nowoczesne metody walki, w ramach programu rozwoju szkolnictwa wojskowego państw niebędących członkami Sojuszu Północnoatlantyckiego.


Grzegorz Skowron, Polska - Gazeta Krakowska, "Szydło: Nie Macierewicz, a Gowin będzie moim ministrem obrony": Beata Szydło - kandydatka Prawa i Sprawiedliwości na premiera, ucina spekulacje dotyczące nowego Ministra Obrony Narodowej. Jarosław Gowin ma dostać tekę obrony narodowej, zamiast Antoniego Macierewicza. "Obiecał wzmocnienie polskiej armii, zwiększenie wydatków na obronność i sformowanie wolontariackich jednostek obrony terytorialnej. Jak dodał, MON przestanie być centrum zakupów uzbrojenia zagranicznego."


Marc Bennets, Polska, "Al - Kaida płaci za pojmanie żołnierz rosyjskich w Syrii": Działająca w Syrii filia Al - Kaidy - Front Nusra, zachęca do porywania rosyjskich żołnierzy. Pojmani żołnierze mają być idealną kartą przetargową w negocjacjach z Rosją. Dżihadyści są znani ze swojego okrutnego traktowania jeńców i filmików propagandowych wrzucanych do internetu, gdzie ścinają im głowy. "14 tysięcy funtów dostanie każdy dżihadysta, który zdoła wziąć do niewoli żołnierza rosyjskiego w Syrii. W tym ogarniętym wojną domową kraju, przebywa w tej chwili 1,7 tys. żołnierzy Putina, którzy są tam, by bronić dyktatora."


 

Reklama

Komentarze (4)

 1. Skoczek

  Pan Gowin widać że zna się na uzbrojeniu i widocznie wie ze nasze krajowe uzbrojenie jest najlepsze... Widocznie już się z kims ugadał by MON kupił za kuriozalna cene jakiś szmelc.... NIESTAĆ NAS NA KUPAWANIE BYLE CZEGO....

  1. a

   jeszcze kilka takich transferowych super okazji jak z Caracalem w wydaniu MON-u ... a nie trzeba będzie angażować wojska w zdobywanie Polski ... nie bedzie nas stać na utrzymanie i eksploatację tego cudownego zagranicznego uzbrojenia ...

  2. SLAW69

   Gowin w porównaniu do rezerwisty Klicha to i tak olbrzymi postęp. Jeśli nie będzie mu szło zbyt wybitnie, to zawsze może przyjąć strategię uładzonego i zawsze kompetentnego urzędnika jakim jest Siemoniak.

 2. Rózga

  Wszystkie dranie działające w Polsce, a szczególnie agentura Rosji i innych "przyjaciół" boją się kompetencji i determinacji posła Macierewicza. Udziałowcy z afer kelnerskich, dopalaczowych, hazardowych i przetargowych w wojsku odetchną z ulgą dopiero gdy poseł wyleci z PIS przejmujących władzę. Można spodziewać się prowokacji i oszczerstw.

 3. Rózga

  Wszystkie dranie działające w Polsce, a szczególnie agentura Rosji i innych "przyjaciół" boją się kompetencji i determinacji posła Macierewicza. Udziałowcy z afer kelnerskich, dopalaczowych, hazardowych i przetargowych w wojsku odetchną z ulgą dopiero gdy poseł wyleci z PIS przejmujących władzę. Można spodziewać się prowokacji i oszczerstw.

 4. jacuś

  szkoda że szefem MON nie będzie Pan Macierewicz, to wybitny fachowiec i polityk, myślę że nasza armia dużo by skorzystała na jego szefowaniu...

Reklama