Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Pence: Przyszłość pokoju na Bliskim Wschodzie zależy od Palestyńczyków; Turcja: nie chcemy starcia z USA; Chiny: Wielki mur na granicy Sinciangu

Fot. Vice President Mike Pence / Titter.com
Fot. Vice President Mike Pence / Titter.com

Pence: Przyszłość pokoju na Bliskim Wschodzie zależy od Palestyńczyków

„Biały Dom pracuje z naszymi partnerami w regionie, aby sprawdzić, czy możemy rozwinąć ramy dla pokoju. Teraz wszystko zależy od tego, kiedy Palestyńczycy wrócą do stołu rozmów” – powiedział Mike Pence w wywiadzie dla agencji Reuters.

We wtorek Pence przebywał z wizyta w Jerozolimie, która jest ostatnim punktem jego podróży na Bliski Wschód. W jej trakcie amerykański wiceprezydent odwiedził Egipt oraz Jordanię. Zarówno w czasie rozmowy z prezydentem Abdelem Fattahem al-Sisim, jak i królem Jordanii Abdullahem poruszona została kwestia uznania przez USA Jerozolimy za stolicę Izraela. Pence poinformował, że Departament Stanu przedstawi szczegóły dotyczące przeniesienia amerykańskiej ambasady do Jerozolimy do końca 2019 r.


Turcja: nie chcemy starcia z USA

„Naszym celem nie jest starcie z Rosjanami, syryjskim reżimem czy USA, ale pokonanie organizacji terrorystyczne” – powiedział turecki minister spraw zagranicznych. We wtorek mija czwarty dzień operacji tureckiej armii prowadzonej przeciwko Kurdom w północnej Syrii

Tureckie władze poinformowały, że grupy dżihadystyczne w Syrii zostały w dużej mierze wyeliminowane, a źródłem większego zagrożenia są obecnie Ludowe Jednostki Samoobrony (YPG) postrzegane przez Ankarę jako syryjskie ramię Partii Pracujących Kurdystanu (PKK).


Chiny: Wielki mur na granicy Sinciangu

Jak po informował gubernator regionu, władze mają zamiar wybudować mur na granicy kraju w regionie Siniang, aby uniemożliwić infiltrację muzułmańskiej społeczności Ujgurów przez dżihadystów.

W ciągu ostatnich lat w Sincingu dochodziło do zamachów terrorystycznych, jednak władze w Pekinie prowadziły działania, aby wyeliminować wszelkie próby rozszerzania aktywności islamistycznych organizacji terrorystycznych.

Reklama

Komentarze

    Reklama