Pancerne przyspieszenie w Bundeswehrze. Leopardy i Boxery idą do wojska

23 lutego 2021, 09:32
q071p4_kmwger
Fot. KMW
Reklama

Niemiecka Bundeswehra odebrała w 2020 roku trzynaście zmodernizowanych czołgów Leopard 2A7V, o dwa więcej, niż pierwotnie planowano. Szybciej odbyły się też dostawy KTO Boxer. Z drugiej strony, kluczowe problemy dotyczące obrony powietrznej i bezzałogowców pozostają nierozwiązane.

Niemiecki resort obrony poinformował w komunikacie, że w 2020 roku udało się dostarczyć 13 czołgów Leopard 2A7V – o dwa więcej, niż pierwotnie planowano. Oznacza to, że realizacja umowy na modernizację tych czołgów idzie pełną parą. Co najmniej jednego Leoparda 2A7V dostarczono już bowiem w 2019 roku.

Łącznie, zgodnie z umową z 2017 roku, resort obrony Niemiec ma otrzymać 104 zmodernizowane maszyny, pochodzące z różnych źródeł. 20 z czołgów przeznaczonych do modernizacji to Leopardy 2A7, 16 – eks-holenderskie Leopardy 2A6NL, przeznaczone na wyposażenie niemiecko-holenderskiej jednostki pancernej, a 68 – Leopardy 2A4. Realizacja umowy ma umożliwić pełne wyposażenie sześciu batalionów pancernych i jednostek szkolnych do 2023 roku (Bundeswehra będzie mieć łącznie 320 czołgów). Kontrakt ma wartość 760 mln euro.

Reklama
Reklama

Druga umowa na Leopardy 2A7V, podpisana w 2019 roku, dotyczy modernizacji 101 czołgów w różnych wariantach wersji 2A6 i opiewa na ponad 300 mln euro. Prace będą zrealizowane do 2026 roku. To nie koniec modernizacji niemieckich czołgów, bo niedawno Bundestag zgodził się na integrację systemu aktywnej ochrony Trophy i głęboką modernizację 18 wozów do nowego standardu Leopard 2A7A1, za około 120 mln euro (2/3 tej kwoty obejmuje modernizacja czołgów).

Jak podał w komunikacie resort obrony, Bundeswehra otrzymała też w zeszłym roku 56 transporterów Boxer, choć pierwotnie zaplanowano dostawę 51 wozów. Z kolei wolniej od oczekiwań przebiegło przekazywanie BWP Puma (21 pojazdów zamiast 23) i „pokojowych” fregat typu 125 (jeden okręt zamiast dwóch). Planowo dostarczono natomiast sześć morskich śmigłowców wielozadaniowych NH-90 Sea Lion, trzy „lądowe” NH-90 oraz cztery transportowce A400M.

Dane przekazywane przez resort obrony oznaczają, że modernizacja Bundeswehry – tam, gdzie udało się doprowadzić do końca postępowania i zawrzeć umowy – przebiega planowo, a nawet coraz szybciej. Nie jest to jednak pełen obraz, bo na przykład podpisanie kontraktu na system obrony powietrznej TLVS jest opóźnione o kilka lat, nadal nie zdecydowano się też jak ma wyglądać obrona powietrzna krótkiego/bardzo krótkiego zasięgu (która dziś – poza niewielką liczbą systemów Stinger/Ozelot, niemal nie istnieje). Rekomendacje w tym zakresie „tarczy” mają zostać wydane w marcu.

Nie ma jednak wątpliwości, że niemiecka gospodarka pomimo koronawirusa jest w stanie finansować modernizację armii. Przeszkodą jest jednak otoczenie polityczne, zwłaszcza w „wyborczym” 2021 roku. Bundeswehra wciąż nie może doczekać się uzbrojonych dronów, a krajowy producent bezzałogowców, firma EMT w grudniu 2020 roku znalazła się w postępowaniu upadłościowym, bo odmówiono jej zgody na eksport na Bliski Wschód. O tym, czy Niemcy będą wiarygodnym sojusznikiem w NATO, zdecydują więc politycy i wybierający ich obywatele.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 28
Reklama
Czuwać, nie spać
wtorek, 2 marca 2021, 15:03

Niemcom trzeba się bardzo uważnie przyglądać....

easyrider
środa, 24 lutego 2021, 07:19

Szykują się z Rosją na kolejny rozbiór Polski?

devlin0
wtorek, 23 lutego 2021, 13:20

A dlaczego nie mozna bylo zrobic tego samego z naszymi czolgami tylko wymyslac wersje 2pl?

Wojmił
wtorek, 23 lutego 2021, 21:50

bo my swój honor mamy i zawsze nie możemy skopiować tylko musimy koło wymyślać od nowa... tak samo jest w prawie...

Autor
środa, 24 lutego 2021, 06:16

My...my...my... Po prostu ci "politycy" zajmujący się kwestią kupna nie mają pojęcia o sprzęcie co jest żałosne. A co najważniejsze, nie ma wizji tego jak armia ma wyglądać jako całość i co jest najbardziej potrzebne, już o konsekwencji i wytrwałości wprowadzania czegokolwiek nie wspominam

wtorek, 23 lutego 2021, 12:48

Czyli 2a7v są tańsze od 2a5 w polińskim bantustanskim wykonaniu...jeżeli przemysł jest kulą u nogi to się go nie trzyma na siłę. Żeby mieć przemysł ciężki trzeba mieć coś czego rząd Polin nie ma...odpowiedzialność,konsekwencja, stabilność

Tomasz34
wtorek, 23 lutego 2021, 13:26

Inne firmy zajmują się modernizacją tych czołgów, są też to inne typy i inny jest zakres prac. Nie da się tego wprost porównać. NIe ma takiego kraju jak Polin. Są tylko wschodnie kompleksy względem Polski, która reprezentuje znacznie wyższy standard życia, niż dowolny kraj na wschód od Polski. Polska to 22 gospodarka na świecie, i 5-ta w Europie, oicjalnie wpisana do grona krajów rozwiniętych. Bantustan to negatywne okreśłenie kraju z rejonu Afryki i Azji.

carl fath
poniedziałek, 1 marca 2021, 23:53

A co z Estonią, też tak źle się tam żyje ???

Ralf
wtorek, 23 lutego 2021, 20:36

No to jak przystało na 22 gospodarke świata kończmy niekończące się analizy i stwórzmy w końcu silną armię .Bierzmy przykład z Turcji.Podobny budżet a jaki efekt.

viper
poniedziałek, 1 marca 2021, 14:14

Zamierzasz kogoś podbijać? Do obrony Polski w sojuszu z krajami NATO wystarcza. Turcja od NATO stara się uniezależnić.

Kowalskiadam154
wtorek, 23 lutego 2021, 12:27

I po kiego grzyba im te pokojowe fregaty To jakaś komedia

Monkey
wtorek, 23 lutego 2021, 23:19

@Kowalskiadam154: Były zatwierdzone w 2007, a stępki położono w latach 2011-2015. Czyli de facto program został rozpoczęty jeszcze w "słodkich" czasach wojen asymetrycznych daleko od Europy, kiedy myślano, żę najważnejszym zadaniem dla tych okrętów będą działania w rodzaju wspierania FRONTEX-u. No i bum, teraz trzeba będzie wdrożyć dużo większe MKS180. Chociaż i F125 przy ich wyporności można znacznie lepiej uzbroić.

Aha
wtorek, 23 lutego 2021, 17:24

A w ktorym miejscu ohne sa pokojowe?? Juz w artykule takie niefortunne okreslenie a Pan powiela? Jedyna bolaczka tych okretow, i to kazdy wie, jest brak ESSM, ale wiadomo tez, ze gdyby sytuacja jakos diametralnie to wymusila to mozna zainstalowac wyrzutnie bez wiekszych problemow. Zreszta, bedzie to o wiele prostsze z ESSM2, ze wzgledu na naprowadzanie. Bardzo glosno mowi sie w Niemczech o holowanych sonarach dla tych fregat w ogolnym programie przyspieszonego nabycia modulow ASW dla F126, zeby je instalowac juz na F123 i F125. Fregaty te maja hangar dla dwoch helikopterow, ktore(w polaczeniu z TAS beda zwalczac OP. Okret posiada roznorodne systemy lufowe od 1/2 cala az po 127mm. Posiada oczywiscie tez pociski przeciwokretowe - aktualnie Harpoon a zastapi je NSM. Ogolnie jest to nowa koncepcja budowy okretow i pionierski model, wiec zobaczymy jak bedzie wygladac to dlugotrwale przebywanie na morzach i oceanach i poza macierzysta baza. Pozyjemy - zobaczymy.

DDR
wtorek, 23 lutego 2021, 11:16

To sie nazywa "Schröderyzacja" czyli jak doprowadzić jedną z największych i najnowocześniejszych armii w Europie na skraj upadku Po wyborach będzie tylko gorzej a Niemcom jeszcze bliżej do Moskwy i Pekinu niż do USA i sojuszników z NATO

Cichy
wtorek, 23 lutego 2021, 20:25

Bundeswehra faktycznie była jedną z największych i najnowocześniejszych armii państw NATO w okresie zimnej wojny, jednak po upadku realnego socjalizmu, zjednoczeniu Niemiec 3.10.1990 r., nasi zachodni sąsiedzi poczynili oszczędności w sektorze obronnym, gdyż mieli inne poważniejsze wydatki, jak chociażby odbudowę wschodnich landów, co ostatecznie kosztowało ich od 2,5-3 bln EURO. Pomimo to nie zaniedbali inwestycji w badania naukowe i rozwój przeznaczając nań 3,09 % PKB/122 mld USD, gdzie PL łoży raptem 1,2 % PKB/7 mld USD na ten cel. RFN rozwijała i napęd AIP dla OP, i zaawansowaną broń laserową i inne technologie, niejednokrotnie wchodząc w kooperację z europejskimi partnerami. Dziś Bundeswehra jest strukturalnie inną armią, choć nadal wyposażoną w bardzo dobry sprzęt wojskowy. Oczywiście ma też swoje problemy, ale to osobny temat. Nie rozumiem twoich uwag dotyczących wyboru partnerów gospodarczych przez RFN vide Rosja, Chiny. To jest prywatna sprawa RFN, a nie USA lub PL. Każdy suwerenny kraj ma prawo kształtować samodzielnie politykę zagraniczną i gospodarczą, chyba że jest wasalem/kolonią określonego mocarstwa.

Boczek
wtorek, 23 lutego 2021, 20:05

Drogi DDR, oni wzięli 16 mln obywateli DDR na "socjal". I postąpili chyba mądrze krojąc armię w czasie, który niczego złego nie wróżył, ale i socjal. Dotarli 10 lat temu do niskiego bezrobocia i nadwyżek budżetowych, którymi spłacali długi i dziś zaczynają Leopardy i Boxery kapać do armii nawet przed czasem. Ja tam z pozycji naszej nacji, raczej bym nie krytykował ich - chyba najskuteczniejszej w Europie. Niemcom jest najbliżej do Niemiec, a z całą pewnością jest im bliżej do Polski - dla nich neutralnej, niż do Rosji - odwiecznego wroga, bo jesteśmy dla nich taka samą polisą ubezpieczeniową jak dla nas Ukraina.

Łużyce
wtorek, 23 lutego 2021, 17:42

Od około trzech tygodni mieszkam w Munster w Niemczech. Jest tu jeden z większych (może największy ?) poligon czołgowy w Niemczech oraz duża jednostka wojskowa. C o d z i e n n i e słyszę od rana do późnego wieczora wystrzały armatnie i kanonadę z karabinów różnego typu. Na ulicach masę żołnierzy , w okolicznych lasach i na dróżkach pełno maszerujących żołnierzy z pełnym ekwipunkiem. Miejscowi mówią, że to nic nadzwyczajnego. Podobno raz na miesiąc jest wybuchowo jak śmigłowce i samoloty mają strzelania. Pochodzę z okolic Żagania - Świętoszowa i mam co porównywać. Widząc ekwipunek, park maszynowy , no i słysząc ile amunicji jest codziennie wystrzeliwane, tylko mogę pozazdrościć. Także z tą oceną o "upadłej armii" to grubo przesadzone.

DDR
wtorek, 23 lutego 2021, 19:09

Jeżeli mieszkasz w Niemczech to poczytaj sobie co pisała tam prasa na temat okrętów nawodnych podwodnych EF A400 śmigłowców NH90 Tigerów przetargu na nowy karabinek braku części zamiennych remontów braku decyzyjności wsp następców Tornado OPL/OPR etc Chociaż o prawdziwych przyczynach rozbicia KSK czy nieudolności poprzedniej i obecnej ministry przeczytasz tylko w mediach zagranicznych

Aha
wtorek, 23 lutego 2021, 21:46

Prawie wszystko historia i artykuly na zamowienie samej Bundeswehry, zeby w koncu zwiekszyc naklady na obrone po 25 latach ciec, co sie stalo. Pani AKK jest absolutnie najlepszym Ministrem Obrony Niemiec po 1990 roku. jedynie Flinten-Uschi byla katastrofa porownywalna z Scharpingiem, Jungiem czy deMaiziere. Teraz moze w nagrode EU dewastowac, heh! Problemem jest aktualny koalicjant CDU i sama pacyfistyczna pani Kanclerz, ale druga na pewno bedzie zastapiona przez osobe, ktora ma calkiem inne podejscie do armii a i koalicjant moze sie zmienic. Dzisiaj nawet zieloni sa bardziej obliczalni od SPD i maja w swoich szeregach(i wsrod swych wyborcow) mnostwo ludzi, ktorzy sa konserwatystami bardzo nastawionymi na ochrone srodowiska - od taka nowa niemiecka klasa srednia. Dla wielu czlonkow zielonych a dla praktycznie calej SPD, ze o Die Linke nie wspomne, to racy ludzie jak Boris Palmer czy Thomas Lindner sa... tutaj trzeba ulubiona obelge pod adresem kazdego, kto bardziej w prawo od wymienionych partii stoi wpisac, wiec sobie daruje. Ogolnie jest dobry kierunek, chociaz jeszcze (z wyzej opisanych przyczyn) nie to co powinno byc i co raczej bedzie. Trendwende Finanzen(Punkt zwrotny w finansach) w odniesieniu do Bundeswehry nastapil/a w 2015 roku. Wystarczy, ze zobaczymy poziom budzetu MON w 2014 roku (przed Trendwende) czyli 32 miliardy Euro a budzety nastepnych lat z ostatnim 2020 wlacznie, czyli 45 miliardow Euro. Celem jest 1,5% BIP w 2024roku czyli min. 55 miliardow w dzisiejszych cenach a wtedy powinno byc wiecej. Korona odgrywa oczywiscie role i troche stlamszono oczekiwania, ale AKK walczy jak lew, pokazala ostatnio(razem z szefem sztabu gen.Zornem) plan rozwoju, kierunku i liste potrzebnych zakupow, bez ktorych nie bedzie jej plan dzialac. W marcu bedzie debata nad poprawkami w budzecie BRD i te 47 miliardow (bez kilku centow) budzetu na 2021, i budzety na nastepne lata zostana na pewno powiekszone! Zeby nie bylo, ze chwale AKK na wyrost, ale jest pierwszym ministrem, ktory zaaplikowal na najblizsze lata potezne ciecia "wodoglowia" Bundeswehry czyli likwidacje kilkunastu tysiecy stanowisk sztabowych, ktore sa potrojne i wiecej, zeby kazdy "urzedas w uniformie"(bo trudno ich nazwac zolnierzami) mial zajecie i jakies zadanie. Zold tych nikomu nie potrzebnych sztabowcow jest o wiele wiekszy od nizszych stopniem zolnierzy, ktorzy stanowia o sile armii. AKK zostala mocno skrytykowana przez wielu wysokich oficerow, ale jako pierwsza sie nie ugiela i razem z GI(glowny inspektor BW) robi swoje i w marcu sie rozstrzygnie co Bundestag na to i czy ja popiera rzad/parlament w tych dzialaniach. Politycy czesto krytykowali, ze pieniadze sa przejadana, ze jest wodoglowie, ze nieefektywnie i biurokratycznie, wiec dostaja to co oczekuja, teraz ich pora, zeby poprzec i sypnac kasa. tak na marginesie, pani AKK tak sie spodobalo bycie Ministrem ON i tak sie w ta role wzyla, ze najwiekszym jej marzeniem na przyszlosc jest... byc dalej Ministrem ON!

PL-01
wtorek, 23 lutego 2021, 11:05

Nasi pancerniacy mogą sobie tylko pomarzyć..... bo u nas bieda modernizacja Leopard2PL i pudrowanie trupa T-72

Tomasz34
wtorek, 23 lutego 2021, 13:37

Leopard 2PL to nie jest bieda modernizacja, tylko doprowadzenie czołgów typu 2A4 do tego, że mogą wykryć i zniszczyć każdy czołg przeciwnika. Jest grubo ponad 100 krajów na świecie, które chciałyby mieć takie czołgi jak Polska. A przecież to nie koniec, bo w przyszłości będą albo K2PL z Korei, albo Leopardy w wersji 3-ciej

LMed
wtorek, 23 lutego 2021, 14:39

Ok. No cóż. Mam nadzieję, że pompowanie miliardów w Łabędy nie ma tylko doraźnego charakteru.

sobota, 27 lutego 2021, 19:44

Rozwijamy polską zbrojeniówkę, wg ciebie to źle, kupujemy z zagranicy sprzęt to wg ciebie tęż źle. Zdecyduj się wreszcie bo jestęź niewiarygodny.

malkontent2021
wtorek, 23 lutego 2021, 14:16

Polski nie stać na nowy europejski czołg francusko-niemiecki, jeśli rzeczywiście powstanie. A o Koreańczyków należy już zabiegać, samo sie nie zrobi.

PL-01
wtorek, 23 lutego 2021, 14:01

Jeszcze wierzysz w mitycznego K2PL jak nasi politycy już powiedzieli że chcą współpracować z Niemcami i Francją w konstrukcji Leoparda 3 tylko że jakoś Francuzi i Niemcy nas za bardzo nie chcą a Leopard 3 to będzie do kupienia za jakieś 20 lat.Jak robić modernizację to do standardu 2a7 i mieć spokój na lata i zapewne są kraję które chciałyby mieć czołgi takie jak Polska a sa to kraje afrykańskie :)

Tomasz34
wtorek, 23 lutego 2021, 21:48

Kraje afrykańskie to "śmigają" na T-55, i marzą o T-72 czy PT-91, a co dopiero mówić o Leopardach. Leopard 2PL to jest spokój na pewien okres czasu. Ważniejsze od czołgów są PPK Spike, PPK Javelin, czy w przyszłości PPK Moskit, PPK Pirat oraz niszczyciele czołgów.

PL-01
środa, 24 lutego 2021, 07:01

Na pewien okres czasu.... dobrze powiedziałeś a po tym pewnym okresie znowu kolejna modernizacja bo 2PL będzie odstawał od reszty czołgów.Niemcy modernizują wszystkie Leo do 2a7 i już będą montować pancerz aktywny ale u nas zawsze musi być biednie zamiast zrobić raz a porządnie

Extern
środa, 24 lutego 2021, 12:23

Jest zrobione porządnie w końcu robił to Rheinmetall. Ale fakt odeszliśmy od standardu modernizacyjnego preferowanego przez Budeswehre więc już odwrotu nie ma i musimy iść własną ścieżką. Wielkiej tragedii może i nie ma, bo wersja 2A7 to pewno już ostatnia modernizacja LEO2 albo jedna z ostatnich bo z uwagi na LEO3 rozwoju LEO2 już wielkiego raczej nie będzie.

Tweets Defence24