Reklama

Siły zbrojne

Okręty Sił Odpowiedzi NATO z wizytą w Gdyni

Fot. A. Nitka
Fot. A. Nitka

Do Gdyni z roboczą wizytą zawinął Stały Zespół Sił Morskich NATO - Standing NATO Maritime Group One (SNMG 1). Dowodzony przez norweskiego komandora Pettera Kammerhubera eskadra składa się aktualnie z trzech fregat rakietowych - norweskiej Otto Sverdrup (F 312), kanadyjskiej Charlottetown (339) i portugalskiej Francisco de Almeida (F 334) oraz niemieckiego zbiornikowca Rhön (A 1443). SNMG 1 jest częścią Sił Odpowiedzi NATO. 

Standing NATO Maritime Group One jest jednym z czterech stałych zespołów okrętów Sojuszu Północnoatlantyckiego. Dwa z nich SNMG 1 i SNMG 2 obejmują duże jednostki nawodne - niszczyciele i fregaty rakietowe wspierane często przez jednostkę zaopatrzeniową. Natomiast dwa kolejne SNMCMG 1 i SNMCMG 2 obejmują jednostki przeciwminowe wraz okrętem dowodzenia. Zwykle zespoły o numerze jeden operują na północy Europy a o numerze dwa na południu kontynentu. Zadaniem tych wielonarodowych eskadr jest demonstrowanie solidarności członków sojuszu oraz realizacja jednego z najważniejszych wspólnych zadań czyli zapewnienia bezpieczeństwa morskich szlaków komunikacyjnych.

Serwis Specjalny Defence24MSPO 2017 - wiadomości i analizy z Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach

Fot. A. Nitka

Aktywna służba zespołu Standing NATO Maritime Group 1 rozpoczęła się w styczniu 1968 r. Do 1 stycznia 2005 r. nosił on nazwę STANAVFORLANT (Standing Naval Force Atlantic – Stały Zespół Sił Morskich Atlantyku). Obecnie jest on częścią Sił Odpowiedzi NATO – NRF (NATO Response Force) i podporządkowany jest Połączonemu Dowództwu Sił Morskich NATO - Allied Maritime Command (MARCOM) mającego swą siedzibę w Northwood w Wielkiej Brytanii. Skład zespołu jest zmienny, zaś jego dowództwo zmienia się co pół roku. Szkielet stanowią jednostki z Kanady, Holandii, Niemiec i Stanów Zjednoczonych do których cyklicznie dołączają okręty z Belgii, Danii, Hiszpanii, Norwegii, Polski, Portugalii i Włoch.

Fot. A. Nitka

Wielonarodowe stałe zespoły NATO utrzymywane są w najwyższym stopniu gotowości bojowej i przeznaczone do natychmiastowego reagowania w sytuacjach kryzysowych, operacjach pokojowych i w wypadku wojny. Okręty operują na Atlantyku oraz na wszystkich morzach europejskich. Wypełniając swoje zadania okręty monitorują żeglugę, kontrolują podejrzane jednostki, mogą prowadzić akcje blokadowe oraz ewakuację zagrożonej ludności, a także stanowić bazę dla piechoty morskiej i jednostek specjalnych wykonujących zadania w głębi lądu.

Czytaj więcej: Najnowsze informacje i analizy z Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach

Fot. A. Nitka

Większość czasu zespoły te spędzają na morzu między innymi ćwicząc współdziałanie między wchodzącymi w ich skład okrętami oraz uczestnicząc w manewrach z marynarkami państw członkowskich i partnerskich sojuszu. W sytuacji kryzysowej mogą być one błyskawicznie skierowane do realizacji zadań praktycznie w dowolnym rejonie globu.

Fot. A. Nitka

Natowskie okręty cumować będą przy nabrzeżu francuskim portu handlowego w Gdyni do najbliższego wtorku 5 września. Mimo, że wizyta ta ma charakter roboczy, to jej termin raczej nie jest przypadkowy i związany jest zapewne ze zbliżającymi się ćwiczeniami rosyjskich i białoruskich sił zbrojnych Zapad-17 oraz manewrami Dragon-17, w których poza polskim wojskiem wezmą udział również siły sojusznicze.

Fot. A. Nitka

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.