V Korpus oficjalnie w służbie

20 października 2020, 10:22
6392718
Fot. Eric Pilgrim, https://www.dvidshub.net/, domena publiczna
Reklama

W zeszły piątek, swoją ceremonię związaną z reaktywacją działania obchodził V Korpus US Army. Jego znaczenie dla Polski jest o tyle kluczowe, że ma on wzmacniać możliwości amerykańskich wojsk lądowych przede wszystkim na kierunku europejskim, a jego wysunięta struktura dowodzenia ma być zlokalizowana w Wielkopolsce, dokładniej w Poznaniu. 

Historia w żadnym razie nie kończy się, a raczej zatacza swoiste koło. Można tak wskazać w kontekście struktur V Korpusu US Army. W zeszły piątek, odbyła się oficjalna i wysoce symboliczna ceremonia reaktywowania tej struktury dowodzenia i kontroli w ramach amerykańskich wojsk lądowych. Doszło do niej w bazie Fort Knox, a więc głównej siedzibie V Korpusu (V Corps US Army).

Wspomniana symbolika kontynuacji była, aż nadto widoczna chociażby w przypadku wyboru osób uczestniczących w reaktywowaniu struktury dowodzenia. Bowiem do obecnych dowódców, czyli Lt. Gen. John Kolasheski oraz Command Sgt. Maj. Billy Webb, mieli dołączyć ostatni dowodzący strukturą V Korpusu dyslokowaną w 2013 r. jeszcze do niemieckiego Wiesbaden. To właśnie Lt. Gen. James Terry oraz Command Sgt. Maj. William Johnson niejako zamykali poprzedni bogaty okres obecności V Korpusu US Army w Europie, przed jego siedmioletnim okresem dezaktywacji.

Jednakże, z perspektywy polskiej kluczowe staje się to, że korpus ma praktycznie, a nie symbolicznie wspierać istniejące struktury dowodzenia amerykańskich sił zbrojnych w Europie (US Army Europe oraz oczywiście szerzej US EUCOM). Lecz przede wszystkim, jego wysunięta struktura dowodzenia na Starym Kontynencie będzie ulokowana w stolicy wielkopolski – Poznaniu (we wrześniu poznaliśmy konkretną lokację w Europie). Pełna i kompletna rotacja kadr V Korpusu na kierunku polskim ma być zapoczątkowana od roku fiskalnego 2022, zgodnie z amerykańskim systemem budżetowania tamtejszych sił zbrojnych.

Przy czym, nie zmienia to faktu, że V Korpus już teraz rozpoczyna swoje działania. Amerykanie podkreślili przy tym, że wybór Fortu Knox jako siedziby ma związek z przeobrażaniem tamtejszej bazy do nowych potrzeb, bezpośrednio związanych z wymogiem utrzymywania wysokiego poziomu gotowości bojowej w warunkach dynamicznie przeobrażającego się środowiska bezpieczeństwa. Już od lata do bazy przybywa obsada w liczbie ponad 650 wojskowych, którym oczywiście towarzyszą rodziny żołnierzy.

Zgodnie z informacją zamieszczoną przez „Stars and Stripes” obecnie Stany Zjednoczone i Polska nadal pracują nad wszelkimi aspektami formalnymi w zakresie inauguracji obecności w Poznaniu. Miał tak wskazać, na dzień przed ceremonią w Fort Knox, sekretarz obrony dr Mark Esper w trakcie wystąpienia w ramach AUSA (w tym roku prowadzonej w trybie on-line). Trzeba również dodać, że istotne słowa padły z ust U.S. Army Forces Commanding General Gen. Michaela X. Garretta. Zauważył on w toku ceremonii w Fort Knox, że V Korpus ma pokryć krytyczną lukę w sferze dowodzenia. Co więcej, nie wolno popełniać błędu w ocenie strategicznego zaangażowania Stanów Zjednoczonych w silne więzy transatlantyckie i wspierania bezpieczeństwa w Europie.  

W trakcie niedawnej ceremonii w Fort Knox, Lt. Gen. John Kolasheski podkreślał ponownie, że reaktywacja V Korpusu świadczy o amerykańskim zaangażowaniu w Europie, w NATO i wspieraniu sojuszników w całym regonie. Co więcej, poprzez dysponowanie reaktywowanym V Korpusem, amerykańscy dowódcy zyskują ewidentne wzmocnienie w zakresie zdolności do panowania na szczeblu operacyjnym i kontrolowania sił dyslokowanych w regionie. Zwiększając, jego zdaniem, również znacząco interoperacyjność amerykańskich sił w Europie.

Przypomnijmy, że V Korpus jest czwartą tego rodzaju strukturą dowodzenia, istniejącą obecnie w ramach US Army. Przy czym, V Korpus jest ściśle związany z rozwojem sytuacji polityczno-wojskowej w relacjach Stanów Zjednoczonych i Europy, począwszy od amerykańskiego zaangażowania wojskowego pod koniec I wojny światowej, aż do zimnej wojny i kształtowania się sytuacji w okresie postzimnowojennym.

(JR)

image
Reklama
Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 7
Reklama
Osahk
poniedziałek, 2 listopada 2020, 00:48

A gdzie sie podziało te 20 tys co rok temu propagandowo zapowiadali na Europe Defender 20, a skończyło sie na kilkudniowych ćwiczeniach w Drawsku w czerwcu, gdzie oni już tak robili ćwiczenia w poprzednich latach w ramach "szybkiego przerzutu".

Józek
wtorek, 20 października 2020, 21:01

Faktycznie w Poznaniu widac ostatnio na terenach koszar wzmożone prace remontowe.

Monkey
wtorek, 20 października 2020, 20:32

I z czego tu się cieszyć? Pieniądze wydane na tych „żołnierzy wolności” lepiej by się przysłużyły gdybyśmy je wydali na modernizację WP. Jak pokazuje chociażby przykład Kurdów, Niemców czy Turków Amerykanie nie słyną ze słowności przy dotrzymywaniu umów.

Marek1
wtorek, 20 października 2020, 16:05

Pytanie za 100pkt. - jak wygra Biden, to V Korpus w Poznaniu przetrwa ? Lewicujący dziadyga Biden wcale NIE wyklucza kolejnego "resetu" na linii USA -FR, a CO to oznacza dla Polski, to już chyba każdy wie ...

Bursztyn
wtorek, 20 października 2020, 13:40

Kosiarze z Mirosławca już dowodzone przez 5 korpus druga eskadra Kosiarza do 2022 operacyjna 2021 to zgranie rotacyjnej brygady ze sprzętem i wyjście na pasy taktyczne w Polsce

zet
wtorek, 20 października 2020, 21:24

Raczej żniwiarze.

Marek1
wtorek, 20 października 2020, 16:08

Oczywiście pod polską komendą i biało-czerwoną szachownicą ;)))). Ach, sorry nic z tego niestety - nasi będą dla MQ-9 co najwyżej pasy startowe sprzątać.

Tweets Defence24