Siły zbrojne

Nowy niemiecki BWP Puma zostanie zmodernizowany

Bojowy wóz piechoty Puma. Fot. Andrzej Hładij/Defence24.pl
Bojowy wóz piechoty Puma. Fot. Andrzej Hładij/Defence24.pl

Koncern Rheinmetall zawarł z Bundeswehrą umowę dotyczącą modernizacji nowego bojowego wozu piechoty Puma, która ma na celu zwiększyć jego możliwości w prowadzeniu działań na współczesnym polu walki. Dostawy pojazdów dla niemieckiej armii zaczęły się zaledwie dwa lata temu. 

Zakres umowy obejmuje zastosowanie zestawów pakietów modernizacyjnych/dodatkowego wyposażenia oraz prac dostosowujących o łącznej wartości 115 mln EUR.

Zgodnie z planami dostawa 350 zamówionych BWP Puma (zawierająca osiem wozów do nauki jazdy) rozpoczęła się w czerwcu 2015 roku i ma być zakończona w 2020 roku (ostatnie 37 wozów). Od 2017 roku osiągnięto pełną roczną produkcje na poziomie 66 BWP. Obecnie dostarczono ich ponad 109 oraz pięć wozów do nauki jazdy.

Konsorcjum Projekt System & Management GmbH(PSM) odpowiedzialne za produkcję i dalszy rozwój wozu przewiduje dodatkowe zapotrzebowanie na 100÷200 tych maszyn po 2020 roku.

Zlokalizowany w Koblencji Federalny Urząd Wyposażenia, Sprzętu Informatycznego i Materiałów Bundeswehry (BAAINBw) przyznał PSM zlecenie na kompleksowy pakiet rozbudowy o wartości 260 mln EUR. W opcji jest też pakiet doposażenia na który przeznaczono 108 mln EUR.

Z tego zakres prac i pakietów zleconych koncernowi Rheinmetall wyniósł właśnie 115 mln EUR a w ciągu najbliższych tygodni zostanie uruchomione wykonanie zamówienia.

Sam zakres modernizacji ma na celu nie tylko zwiększenie możliwości bojowych BWP (przetestowanie i skonfigurowanie wozu z nowym zestawem uzbrojenia oraz zwiększenie świadomości sytuacyjnej załogi i desantu poprzez montaż bardziej zaawansowanych systemów obserwacji, ale też polepszenie procesu szkolenia wojsk z jego udziałem.

Nowy, zdalnie sterowany system wyrzutni granatów oznaczony jako new turret-independent secondary weapon system (TSWA 6) zamontowany w tylnej części wozu ma zwiększyć możliwości rażenia rożnych celów na bliskich odległościach głównie w środowisku zurbanizowanym. Działa on niezależnie od położenia samej wieży co m.in. zapewnia pełny kąt ostrzału w płaszczyźnie horyzontalnej (wyrzutnia wykorzystuje zarówno granaty odłamkowo-burzące, dymne, łzawiące czy błyskowo-hukowe i zintegrowana jest z własnym dzienno-nocnym przyrządem obserwacyjno-celowniczym). 40 mm granaty mają maksymalny zasięg działania do 400 metrów. Planuje się, że cała flota BWP Puma otrzyma TSWA do 2023 roku.

Obecnie istniejące czarno-białe monitory zastąpią nowoczesne kolorowe wyświetlacze o większej rozdzielczości co poprawi możliwości obserwacji terenu, rozpoznania celów i naprowadzania uzbrojenia przez dowódcę i działonowego. Kierowca również otrzyma lepsze systemu zobrazowania przeznaczone do jazdy w nocy.

Wcześniej poinformowano też o zainstalowaniu systemu komunikacji SOTAS-IP firmy Thales kompatybilnego z nowymi panelami kontrolnymi systemu żołnierza przyszłości IDZ przy wszystkich stanowiskach w tym BWP jak i KTO Boxer oraz zmodernizowanym czołgu Leopard 2A7V.  

Istniejący system szkolenia poprawiono poprzez dostawy jedenastu symulatorów samych wież pojazdów co zmniejszy koszt obecnie istniejącego systemu gdzie wykorzystywany w tym procesie był cały BWP. Dodatkowo nowy symulator umożliwi też szkolenie w zakresie pełnego systemu jej eksploatacji dla personelu obsługowo-technicznego. Każdy batalion posiadał będzie po dwa takie symulatory a pozostałe zlokalizowane będą w centrach szkoleniowych Bundeswehry w Akwizgranie i Munsterze.

Przetestowane pakiety nowego systemu wizualizacji wejdą do eksploatacji od 2020 roku a symulatory wieży w latach 2019÷2020.

Przypomnijmy, że wcześniej Rheinmetall otrzymał też udział w kontrakcie dotyczącym modernizacji 38 KTO Boxer dla Bundeswehry, do wersji wozu dowodzenia w standardzie A2 oraz uczestniczy w procesie modernizacji 104 czołgów Leopard 2, w tym m.in. w wersjach A4, A6NL i A7 do standardu 2A7V. Zakres prac Rheinmetall obejmuje m.in. uzbrojenie ich w armaty 120 mm L55A1, obecnie dysponują modelami L44 i L55 w zależności od wersji.

Pomimo wprowadzania dopiero pierwszych wozów na stan Bundeswehry, aktywnie prowadzone są dalsze prace mające na celu poprawę ich możliwości taktyczno-technicznych na współczesnym polu walki. Obecnie oczekuje się zakończenia procesu integracji wieży z wielozadaniowym systemem lekkiego kierowanego uzbrojenia rakietowego MELLS (Spike LR). Rozważana jest też kwestia zastąpienia 5,56 mm km MG 4 przez broń kalibru 7,62 mm (w grę wchodzi MG5 lub RMG7.62) lub 12,7 mm (M2HB lub napędowy RMG.50). Brana jest również pod uwagę ewentualna wymiana dotychczasowej armaty na większego kalibru np. na 35 mm armatę napędową Wotan35 zasilaną amunicją 35x228 mm.

Czytaj też: Następca czeskich BVP-2. Zakup za granicą czy rozwój własnej konstrukcji?

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.