Polityka obronna
MSWiA: osiem osób ma przyznaną ochronę BOR na dłużej niż 6 miesięcy
W obecnej kadencji Sejmu osiem osób ma przyznaną ochronę Biura Ochrony Rządu na okres powyżej sześciu miesięcy, podczas gdy w latach 2011-15 było ich 11, a w latach 2007-11 – 17 – powiedział w czwartek wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński. Poinformował także, że ochranianych jest sześcioro członków rządu.
Różne są okresy ochrony. Weźmy okres powyżej pół roku. W obecnej ósmej kadencji Sejmu, czyli za czasów naszego rządu, powyżej pół roku ochronę miało przyznanych osiem osób. W kadencji siódmej (2011-15 – przyp. red.) – 11 osób, w kadencji szóstej (2007-11 – przyp. red.) – 17 osób.
Ponadto, Zieliński poinformował, że ochroną BOR objętych jest sześcioro członków rządu, co wynika z przepisów ustawy o Biurze.
Stanowi ona bowiem, że ochrona BOR przysługuje obligatoryjnie prezydentowi, marszałkom Sejmu i Senatu, premierowi, wicepremierom, szefom MSWiA i MSZ oraz byłym prezydentom, a także osobom wchodzącym w skład delegacji państw obcych przebywających w Polsce.
Ponadto szef MSWiA może objąć ochroną BOR inne osoby ze względu na dobro państwa. Lista tych osób jest niejawna tak samo, jak dane o formach i zakresie ochrony BOR wobec wszystkich ochranianych.
Zieliński odpowiadał w czwartek w Sejmie na pytanie posłów PO o liczbę członków rządu ochranianych przez BOR. W dyskusji przeważały argumenty ad personam. Zieliński podkreślał, że obecnie liczba osób ochranianych jest niższa niż za rządów PO-PSL. Posłowie Platformy zarzucali wiceministrowi, że podzielił się jedynie cząstkowymi danymi dobranymi tak, by były dla niego korzystne.
Czytaj więcej: Powstanie Służba Ochrony Państwa. Sejm uchwalił ustawę
andys
"Stanowi ona bowiem, że ochrona BOR przysługuje obligatoryjnie prezydentowi, marszałkom Sejmu i Senatu, premierowi, wicepremierom, szefom MSWiA i MSZ oraz byłym prezydentom," To wiecej niz 8 osób
Konstanty Grot
Wg ustawy przysługuje obligatoryjnie, co nie znaczy, że ochraniane osoby nie mogą zrezygnować z tej ochrony.