Reklama

Geopolityka

Mimo sankcji, Iran instaluje nowoczesne wirówki w Natanz, buduje reaktor w Arak

Mahmud Ahmadineżad z wizytą w ośrodku w Natanz - fot. president.ir
Mahmud Ahmadineżad z wizytą w ośrodku w Natanz - fot. president.ir

21 lutego br. ukazał się raport Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, według którego Iran zainstalował zaawansowane techniczne nowe wirówki do wzbogacania uranu w głównym ośrodku w Natanz.MAEA poinformowała, że Iran zainstalował wirówki typu IR-2m, które umożliwią mu przyspieszenie procesu wzbogacania uranu, który choć Teheran temu zaprzecza, może posłużyć do budowy bomby atomowej.

Równocześnie raport stwierdził, że Iran zwiększył swój zapas wzbogaconego do poziomu 20% uranu do 167 kg. Do ewentualnej produkcji bomby potrzebowałby jednak od 240 do 250 tak wzbogaconego uranu.

Z drugiej strony, od grudnia ub.r.  Iran zużył ok. 28 kg wzbogaconego uranu do wyprodukowania paliwa dla reaktora badawczego, stwierdza raport MAEA.

Równocześnie państwo kontynuuje budowę, drugiego reaktora badawczego po Teheranie,  w Arak, który mógłby zostać użyty do uzyskania plutonu - innego surowca, z którego można otrzymać ładunek jądrowy.

Teheran konsekwentnie twierdzi, że zarówno Arak jak i TRR (Tehran Research Reactor)  będą służyć jedynie do pozyskiwania izotopów do celów medycznych.

(MMT)
Reklama

Komentarze

    Reklama