Reklama

Siły zbrojne

Medycy Wojskowego Instytutu Medycznego z misją we Włoszech

Fot. Wojskowy Instytut Medyczny
Fot. Wojskowy Instytut Medyczny

Przedstawiciele Wojskowego Instytutu Medycznego wyjadą z naukową misją medyczną do Włoch. Mają uzyskać niezbędne informacje dotyczące tamtejszych zmagań z koronawirusem SARS-CoV-2. Jednocześnie, w przypadku Polski resort obrony poinformował, że czternaścioro żołnierzy i trzech pracowników Wojska Polskiego jest już chorych na Covid-19.

Jak poinformowano na stronie Wojskowego Instytutu Medycznego, do Włoch ma udać się specjalna polska misja medyczna. W dniach od 30 marca do 9 kwietnia jej członkowie będą przebywać w tym kraju w celu wymiany doświadczeń dotyczących form i sposobów organizacji krajowego systemu ochrony zdrowia, oczywiście pod kątem skuteczności zarządzania walką z epidemią koronawirusa SARS-CoV-2.

Jak zaznaczono, misja będzie realizowana przez wspomniany już Wojskowy Instytut Medyczny (WIM), przy udziale Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej. W sumie do Włoch ma udać się 15 osób, w tym 7 lekarzy intensywistów oraz medyków innych profesji. 

Kluczowe we współpracy z Włochami ma stać się uzyskanie niezbędnej wiedzy w zakresie możliwych do uniknięcia błędów organizacyjnych. Podobnie jak posługiwanie się sprawdzonymi w praktyce rozwiązaniami dotyczącymi sposobów i metod leczenia najcięższych powikłań towarzyszących zakażeniu wirusem SARS-CoV-2. Jak podkreślają na stronie WIM tego rodzaju doświadczenia są cenne i trzeba wyciągnąć wnioski oraz przenieść, w najdoskonalszej z możliwych wersji, na polski grunt przed spodziewanym szczytem zachorowań. 

Światowe doświadczenia związane z przeciwdziałaniem skutkom epidemii SARS-CoV-2 wskazują, że jednym z najważniejszych elementów decydujących o jej przebiegu jest wydolność narodowych systemów ochrony zdrowia. Sprawna organizacja i zarządzanie zasobami służby zdrowia są – obok wczesnego wprowadzenia regulacji administracyjnych przyczyniających się do ograniczenia przenoszenia wirusa pomiędzy poszczególnymi osobami - czynnikami realnie przekładającymi się na ograniczenie ilości zachorowań i wygaszanie epidemii. 

Trzeba zauważyć, że Wojskowy Instytut Medyczny, jak również wskazano w oficjalnym komunikacie, realizował już podobnego typu zadania w trakcie zabezpieczenia medycznego misji w Afganistanie. Będąc jednostką wsparcia kadrowego, ale także koordynującą transmisję wiedzy z rejonu działań militarnych na potrzeby krajowe. W pierwszej kolejności działanie to znalazło zastosowanie w programach szkolenia kadr medycznych kierowanych następnie w rejon misji wojskowych. W dalszej perspektywie pozwoliło przenieść najbardziej wartościowe doświadczenia i procedury do stosowania w praktyce krajowego rynku medycznego, głównie w jego części dotyczącej medycyny ratunkowej. 

Odnotować należy, że w Polsce czternaścioro żołnierzy i trzech pracowników Wojska Polskiego jest już chorych na Covid-19. O takiej informacji poinformowało w sobotę PAP Ministerstwo Obrony Narodowej (MON). Kwarantanną w całym kraju objętych jest ponad 900 osób, włączając w to 357 podchorążych WAT.

"We wszystkich jednostkach Wojska Polskiego zostały wprowadzone restrykcyjne środki przeciwepidemiczne oraz warunki bezpieczeństwa zgodnie z zaleceniami głównego inspektora sanitarnego WP. Utrzymywany jest rozszerzony monitoring epidemiczny w związku z aktualną sytuacją epidemiologiczną w kraju i na świecie" – podkreślił resort.

 WIM/PAP/JR

Reklama
Reklama

Komentarze (1)

  1. Wysłannik

    Brawo Rząd RP - symbolicznie bo symbolicznie - ale w ramach Unii Europejskiej pośpieszył z pomocą poszkodowanemu państwu włoskiemu. I co charakterystyczne - podobnie jak w Aleppo po wyzwoleniu miasta przez armie syryjska i rosyjską, udziela tej pomocy wspólnie ze znienawidzoną Rosją, z pominięciem struktur UE i NATO. I tak trzymać - niech żyje i rozkwita współpraca pomocowa Polski i Rosji na rzecz poszkodowanych kataklizmami.