Reklama

Legislacja

Jach: obrona cywilna była fikcją. SBN zawiera same konkrety

Fot. Defence24
Fot. Defence24

Defence24.pl rozmawia z posłem Michałem Jachem, przewodniczącym Sejmowej Komisji Obrony Narodowej o podpisanej właśnie przez prezydenta Strategii Bezpieczeństwa Narodowego.

Maciej Szopa: Podpisana właśnie przez prezydenta Strategia Bezpieczeństwa Narodowego kładzie duży nacisk na kwestie modernizacji technicznej, w tym na potrzebę wzmacniania obrony przeciwlotniczej i przeciwpancernej. Czy to kontynuacja dotychczasowego kierunku?

Michał Jach, poseł PiS, przewodniczący Sejmowej Komisji Obrony Narodowej: Obowiązuje program modernizacji technicznej rozpisany na 15 lat i został on uwzględniony także w podpisanej właśnie Strategii Bezpieczeństwa Narodowego. PMT jest dokumentem oficjalnym, rządowym, konsultowanym z Panem Prezydentem i Biurem Bezpieczeństwa Narodowego. Nie jest to przy tym aż tak szczegółowy dokument żeby wymieniać poszczególne programy i systemy.

Wiadomo, że potrzebujemy uzbrojenia przeciwpancernego i przeciwlotniczego. To w tym najważniejszym dokumencie dotyczącym bezpieczeństwa państwa, w którym nie tylko militarne kwestie zostały uwzględnione, także zostało wzięte pod uwagę. To jest zresztą bardzo skondensowany dokument, bardzo mi się podobał. Nie rozwadnia się w różnych ozdobnikach tylko zawiera same konkrety.

Nowa Strategia Bezpieczeństwa Narodowego kładzie nacisk na większe zaangażowanie społeczeństwa w obronność kraju, m.in. w obronę cywilną. Co to oznacza w praktyce?

Wszyscy wiemy jak było. Przez prawie 30 lat jeśli trzeba było oszczędzać, to się oszczędzało na obronie narodowej i cała obrona cywilna to była fikcja. Prezydent i rząd przykładają wagę do bezpieczeństwa militarnego, a państwo zainwestowało w to duże pieniądze. Ten wysiłek jednak sam w sobie bezpieczeństwa Polsce nie zapewni. Do tego potrzeba mobilizacji całej społeczności, trzeba stworzyć plany, dokumenty, przeprowadzić szkolenia. Przypominam, że niedawno przeprowadzone został pierwsze od wielu lat ćwiczenia Kraj z udziałem prezydenta.

Czy obecna sytuacja związana z chorobą COVID-19 miała wpływ na te decyzje związane z mobilizacją społeczeństwa?

Pandemia tylko opóźniła podpisanie strategii przez prezydenta, ale unaoczniła nam w sposób oczywisty konieczność przygotowania odpowiednich zachowań, instytucji czy dokumentów dotyczących zapewnienia bezpieczeństwa państwa. 

W strategii jest też napisane, że państwo będzie wspierało polski przemysł zbrojeniowy. Tak aby mógł wspierać  obronność kraju. Mowa jest tutaj i o przemyśle państwowym i prywatnym. Czy mamy do czynienia ze zmianą podejścia?

Pan prezydent wielokrotnie wypowiadał się, że polski przemysł zbrojeniowy to nie tylko przemysł państwowy, ale też i prywatny. Jestem przekonany że np. czołgu to polskie przedsiębiorstwa prywatne nie wyprodukują (o ile w ogóle uczynią to państwowe), natomiast one też są częścią polskiego potencjału obronnego. Radzą sobie w swoich dziedzinach bardzo dobrze i maja osiągnięcia, także na rynkach międzynarodowych. Myślę, że dla prezydenta i ludzi którzy przygotowywali z nim dokument to są dwie nogi tego samego sektora gospodarki, które powinny również mieć wsparcie państwa i zainteresowanie sił zbrojnych. To jest właściwy kierunek.

Dziękuję za rozmowę.

Reklama

Komentarze (19)

 1. KPS

  W ramach sprawdzania tzw. Obrony Cywilnej złożyłem do Urzędu Dzielnic wniosek o wskazania w którym miejscu są punkty ewakuacyjne dla ludności, w których miejscach są czerpnie wody, jak przebiegają drogi ewakuacyjne.... i dostałem odpowiedź: nie możemy udostępnić takich informacji bo to jest objęte klauzulą "poufne" .. No dobra a ja mam poświadczenie bezpieczeństwa nr... wydane w dniu... przez.... do poziomiu ściśle tajne i proszę o udostepnienie... i tak minęło już 9 lat czekania :-)

 2. Paranoid

  ad PRZEMYSŁ w Strategii, Pan Jach przewija się na Def24 od iluś tam lat a efekty jego pracy jakie są? Pozwolę sobie zacytować owe "SAME KONKRETY" w Strategii odnośnie przemysłu (słowo przemysł występuje aż 3x w całym dokumencie): "2.17 Wzmocnić koordynację międzyresortową na rzecz rozwoju zdolności krajowej bazy przemysłowej i technologicznej w obronności" "3.14 Stworzyć warunki, aby polski przemysł obronny, niezależnie od formy własności, realizował długofalowe potrzeby Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej"

  1. taaaak, w tym miejscu pomysły się kończą. Bo niby co to ma oznaczać? Nikt nigdy nie przełoży tego na plan.

 3. black sabath

  Krytykować to on potrafi a przecież był w platformie wiceministrem . Co on zrobił, czym się wykazał.? Czy innych ma za idiotów.?

 4. black sabath

  Jak spojrzeć na wypowiedzi: Różańskiego , Siemoniaka no i Jacha to można odnieść wrażenie kalki. Jest źle będzie jeszcze gorzej. Nigdy za wiele nie kumali i nadziei nie pokładają. Ich czas minął .

 5. robson

  ..."i cała obrona cywilna to była fikcja...." co autor wypowiedzi miał na myśli? Jaka obrona cywilna? Pan poseł studiując w WAT chyba uciekał z zajęć OTK lub w ramach destrukcji (już wtedy taki był) bojkotował zajęcia przez nieuczenie się, a podatnik i tak na jego edukację łożył....

 6. Olo

  Jakie efekty działań Pana Jacha po 5 latach?

 7. pl 68 !

  Jezeli zaufacie panstwu polskiemu to juz po was ! Umiesz liczyc to licz na siebie , nasze piwnice sa naszymi schronami a zapasy zywnosci , wody , lekarstw itp... conajmniej na dwa tygodnie powinien miec kazdy .

 8. Bez odbioru

  Bla, bla, bla. Pan poseł liczy na obronę cywilną, czyli co? On będzie zarządzał i tworzył dokumenty, a ty obywatelu będziesz na jego skinienie. O nie! Mogę być w obronie cywilnej, która mnie zaangażuje w podniesie bezpieczeństwa na wypadek W, czyli szkolenie strzelania, zabezpieczenia źródeł wody lub ich uzdatniania, pierwsza pomoc, szkolenie przeciw ABC, ale jak mam być na szkoleniu łopata i sprzątanie jakiegoś terenu, to od tego powinni być skazani.

  1. Sssssssssss

   Obrona cywilna to nie tylko czas W a przede wszystkim czas pokoju! Od nauki strzelania to powinna być OT a nie dublować i rozmywać zadania.

 9. pytacz

  Minister po ponad 4 latach rządów przyznał że niewiele zrobił. Może czas zmienić ... no właśnie kogo i na kogo ?

  1. Kościuszko

   Jeśli byłaby to normalna firma a tak rozumię pozycję tego człowieka - jako managera wysokiego stopnia to po takim "wyznaniu", po takim czasie wywaliłbym go na zbity pysk. A u nas co? Zaczynają mu kleić metkę reformatora... Ponadto proponuję jako CIEKAWĄ LEKTURE ZAPOZNANIE SIE Z RAPORTEM NIK ODNOŚNIE SZKOLENIA W WP ZA LATA 2016-2018. MAM NADZIEJĘ ZE POWSTANIE TUTAJ ARTYKUŁ NA TEN TEMAT.

 10. tagore

  Najlepszym podsumowaniem dla tego tekstu ,było by rozpoczecie produkcji K2 przez HCP w współpracy z Koreą na jej potrzeby i kolejne wzmorzenia Galicyjsko kongresówkowych umysłów rozpatrujacych kwestie zbrojeniowe.

  1. KrzysiekS

   taroe Niedawno tez tak myślałem ale przeczytaj "SEN O ŻELAZNYM WILKU" to ma większy sens.

 11. wiarus

  Pogadaliśmy, przeczytaliśmy kolejną strategię, a teraz czekamy na jakieś konkrety.

 12. KrzysiekS

  Ameryki to nie odkryli wiele osób również na tym portalu wielokrotnie o tym pisało. Lepiej późno niż wcale byle w końcu zrobili to z głową. Obrona ludności kraju jest głównym celem posiadania wojska i innych służb.

 13. Ziomek

  No fakt. Przed Erą WOT była ciemność. Nic nie działało. Mam nadzieję, że WOT przejmie też F-35 i Patrioty, bo tylko Oni ogarną temat. I zdjęcia będą zejefajne...

  1. vfdgdfhfgjghjh

   Przed Erą WOT, było głodzenie armii i przemysłu obronnego, poprzez niewydawanie odpowiednich kwot nie tylko na modernizację, ale także na utrzymanie (czyli przeglądy i remonty). Stąd dzisiejsza dekapitalizacja armii.

  2. m

   Przemysł obronny tj. i kadra WP zajmowały się wyłącznie utrzymaniem posad. Ani WP ani przemysł obronny nie traktowały swoich zadań poważenie: wystarczy prześledzić historię powstawania i modyfikacji kb "Tantal" (10 lat projektowania i konstruowania) i "Beryl" (15 lat na minimalne ulepszenia), pm "Glauberyt" (PM-84 / PM-84P, PM-98), pistoletu "WIST" (grecka tragedia od 1995 roku aż do dziś - dopiero nieco ponad rok temu wprowadzono wreszcie następcę w postaci modelu opartego na dawnym rywalu WISTa czyli MAG), armata plot. KDA kal. 35mm, AHS Krab w ramach programu "Regina" (podwozie ze stali pancernej polskiej z Ostrowca to jedyne na świecie zdolne do samozagłady .....), 20 lat budowy 1 okrętu wojennego, modyfikacja czołgu z lat 70 XX wieku podzespołami głównie zagranicznymi i sprzedanie go nawet nie po kosztach ale z dopłatą do Malezji .....). Perełki tj. nowatorski i w pełni odpowiadający współczesnym poglądom na ergonomię karabinu automatycznego MSBS "Grot" niestety nie czynią wiosny, bo znając jakość wykonania wyrobów radomskich to szału nie będzie. DWS a akonkretnie JW2305 wyrosły na podejściu do jednostek specjalnych z epoki terroryzmu lat 70: oczekują tego, co jest ewidentnie najlepsze tj. HK416, nawet jeżeli nie tak nowatorskie w ogólnej formie tj. "Grot". Komu poza Polską rodzime zakłady sprzedały kamizelki kuloodporne, celowniki kolimaotorowe, karabiny w dużej ilości ? No własnie odpiwiedź powinna wiele wskazywać / wyjasniać .....

  3. rmarcin555

   @vfdgdfhfgjghjh. Za dużo łykasz propagandy. Spróbuj wyłączyć TVP na chwilę. Są granice bzdur jakie można wypisywać.

 14. oberstleutnant

  Obrona cywilna praktycznie przestała funkcjonować już klika lat temu, kolejne rządy likwidowały infrastrukturę OC bo przecież nic nam nie zagraża. W niektórych dawnych schronach urządzano dyskoteki inne bezmyślnie zdewastowano. Na temat OC jest znakomity raport NIK-u bodajże z 2012 lub 2013 roku . Polskie elity polityczne wszelkiej barwy nie miały zrozumienia dla polityki obronnej państwa a podstaw takiego stanu rzeczy jest ich nikła wiedza na temat spraw militarnych. We Włoszech cały czas słyszymy że w walce z pandemią walczy Obrona Cywilna.

 15. sża

  Czy to znaczy, że teraz będą budowane schrony dla ludności cywilnej?

 16. ktos

  Mam nadzieje ze w strategii znalazly sie takie pozycje jak finansowanie TVP i Radia M... bo bez tego ani rusz. Ja bym jeszcze dodal strategiczna budowe swiatyni opatrznosci bo tez cos sie ciagnie latami a opatrznosc nam potrzebna.

 17. Ustawiator

  5 lat fikcji To kto tu rządzi?

 18. Dzik

  Pytanie do wszystkich krytyków WOT...Co byście zrobili gdyby nie oni? Brakło by pomocy w szpitalach, dla osób starszych, przy pakowaniu sprzętu dla szpitali, namiotów, w miastach jeździła by 1/3 patroli policji, które są w tej chwili...

  1. Komentator

   Główna zasługa tu żołnierzy WOT politruku. Wracaj do swojego partyjnego gn...

  2. Bobcat

   Pomoc w szpitalach musi być zapewniona przez pracowników służby zdrowia, staruszkami mają zajmować się wyspecjalizowani w tym zakresie pracownicy, sprzęt do szpitali pakować mają pracownicy instytucji odpowiedzialnych za zaopatrzenia takich placówek. No i co ma WOT do policji, bo tego to ja już nie rozumiem. Ze niby co, niewyszkolony cywil z WOT ma podejmować interwencje właściwe policjantom ? To chyba jakiś żart.

  3. Qwertt

   Niech oddają "Bechatkę" !

 19. men

  No cóż,Panie Jach, 5 lat przemyśleń, analiz, dywagacji, pierdoletów, ażeby konkluzja brzmiała:król jest nagi - rozpoczynamy naprawę - faktycznie sukces

Reklama