Reklama

Wojna na Ukrainie

Szef BBN spotkał się z ambasadorem Brzezinskim

Autor. BBN/Twitter

Wsparcie dla Ukrainy i koordynacja pomocy, także wojskowej oraz współpraca dwustronna polsko-amerykańska w ramach NATO były tematem rozmowy z ambasadorem USA Markiem Brzezinskim – powiedział w piątek PAP szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

"Tematem była – jak zwykle w ostatnich dniach – Ukraina, szczególnie w kontekście ostatniej wizyty prezydentów, w tym prezydenta Andrzeja Dudy, w Kijowie i rozmów z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim, a także dalsza współpraca całego bloku zachodniego, zwłaszcza państw NATO, koordynacja działań wewnątrz NATO i współpraca polsko-amerykańska" – relacjonował szef BBN.

"Rozmawiając o współpracy, poruszyliśmy także kwestię pomocy wojskowej jakiej Ukrainie udzielają państwa NATO, potrzeb jakie Ukraina zgłasza, i koordynacji działań w tym zakresie" - dodał.

Reklama
    Reklama

    Soloch poinformował, że przedmiotem rozmowy była także „ocena bieżącej sytuacji i próba analizy rozwoju bieżącej sytuacji w związku z nowym etapem wojny - rosyjską ofensywą, która zdaje się teraz narastać".

    Informację o spotkaniu w BBN podał ambasador Brzezinski. "Dziś rano odbyłem udaną rozmowę z szefem BBN Pawłem Solochem. Stany Zjednoczone i Polska współpracują ze sobą w wielu dziedzinach – zapewniając wspólne bezpieczeństwo, wzmacniając więzi gospodarcze oraz wspierając Ukrainę. Nasza ścisła współpraca będzie kontynuowana" – napisał na Twitterze. Wpis o rozmowie zamieściła także kancelaria prezydenta.

    Reklama
      Reklama

      W środę prezydent Duda z prezydentem Litwy Gitanasem Nausedą, Łotwy Egilsem Levitsem i Estonii Alarem Karisem spotkali się w Kijowie z prezydentem Ukrainy. Wizyta prezydentów Polski i państw bałtyckich była pierwszą wizytą głów państw w ukraińskiej stolicy od początku rosyjskiej inwazji w lutym br. Prezydenci Duda i Nauseda poprzednio widzieli się z Zełenskim w Kijowie w przededniu wojny.

      W połowie marca do Kijowa udali się premier Mateusz Morawiecki i wicepremier Jarosław Kaczyński wraz z premierem Czech Petrem Fialą oraz premierem Słowenii Janezem Janszą.

      Reklama
        Reklama

        W ubiegłym tygodniu wizytę w Kijowie złożyli przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i szef unijnej dyplomacji Josep Borrell. Politycy ci udali się także do znajdującej się ok. 20 km od Kijowa Buczy, gdzie wojska rosyjskie dopuściły się zbrodni wojennych na cywilnej ludności miasta. W wizycie uczestniczył także premier Słowacji Eduard Heger. W ubiegłym tygodniu Kijów odwiedził również premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson.

          Reklama
          Źródło:PAP

          CBWP. Realna potrzeba czy kosztowna fanaberia? | Czołgiem!

          Reklama

          Komentarze (2)

          1. Monkey

            Gadanie polityków, a trzeba się wziąć za robotę. Rosja jest zagrożeniem nie tylko dla Ukrainy, ale i da Europy, i dla świata. Zależy, na ile im pozwolimy.

          2. wert

            miejmy nadzieję że wycofane niedawno Abramsy z USMC są już ładowane na statki . Niedawny most powietrzny z Koszalina też wymaga reparacji

          Reklama