Reklama

Siły zbrojne

Artyleria, transportery opancerzone, pływające drony czyli dary USA dla Ukrainy

M113
M113
Autor. U.S. Army, Spc. Tyler Kingsbury

Pentagon opublikował listę wyposażenia wojskowego jakie zostanie wkrótce przekazane Ukrainie. W przeciwieństwie do dotychczasowej pomocy pojawia się na nim wiele ciężkiego sprzętu w tym artyleria, śmigłowce i transportery opancerzone.

Reklama

Pomoc ma wartość łącznie 800 mln USD. W tej liczbie znalazło się:

Reklama
 • 18 ciągnionych haubic kalibru 155 mm z zapasem 50 tys. naboi;
 • 10 radarów kontrbateryjnych AN/TPQ-36;
 • 2 radary dozoru przestrzeni powietrznej AN/MPQ-64 Sentinel;
 • 300 BBSP Switchblade;
 • 500 pocisków Javelin i „tysiące innych systemów przeciwpancernych";
 • 200 transporterów M113;
 • 100 pojazdów HMMWV;
 • 11 śmigłowców Mi-17 rosyjskiej produkcji, które dotąd były wykorzystywane przez wojska specjalne USA lub przygotowane dla armii Islamskiej Republiki Afganistanu;
 • bezzałogowce pływające do patrolowania wybrzeża;
 • wyposażenie ochronne przed bronią masowego rażenia (CRBN);
 • 30 000 osobistych zestawów ochronnych: hełm plus kamizelka kuloodporna;
 • ponad 2 000 celowników optycznych i dalmierzy laserowych;
 • wyposażenie do usuwania min;
 • kierunkowe miny przeciwpiechotne Claymore.
Reklama

Część z tego uzbrojenia może zostać przekazane na front od ręki. Inne systemy, takie jak haubice kalibru 155 mm czy BBSP Switchblade będą wymagały szkolenia, co z kolei będzie powodowało potrzebę wycofania na pewien czas żołnierzy poza linie frontu. Problem ten ma zostać pokonany dzięki szkoleniu żołnierzy ukraińskich, których wojna zastała w Stanach Zjednoczonych, a także prowadzenia szkoleń „na wschodniej flance NATO", czyli niedaleko od toczącej się wojny.

Dostawy mają zostać przeprowadzone relatywnie szybko, ponieważ lżejszy sprzęt (i zapewne śmigłowce z których pięć już miało trafić na Ukrainę) zostanie przerzucony do Polski samolotami, a cięższy – jak M113 i Hummvee – ma pochodzić z europejskich składnic sprzętu US Army.

Reklama

Komentarze (5)

 1. Darek S.

  To naprawdę są symboliczne ilości moi drodzy. 30 tys kamizelek z hełmami 100 hamerów i 10 radarów kontrbateryjnych ma znaczenie, 300 Switchblade miałoby znaczenie, gdyby to były Switchblade 600. Min Ukraińcy na sowim terytorium raczej masowo stosować nie będą. Oni potrzebują i to pilnie minimum ok. 300 szt. BWP 3 i 120 T-72 z ERA oraz tygodnia czasu na przeprowadzenie przypominającego szkolenia dla ludzi z rezerwy, którzy to będą obsługiwać. Amerykanie nie chcą nam dać ani złotówki za przekazanie tego sprzętu Ukrainie. Uważają, że jesteśmy tak bogaci, że nas stać na ten prezent dla Ukrainy. A my potrzebujemy w zamian kupić pilnie 100 szt. K2 Black Panther przepłacając 1,5 razy za dostawę natychmiast 100 szt używanych. One w odróżnieniu od M1A2 SEPv3 są w stanie przebić od frontu ruski T-72 B3M.

  1. Valdore

   @DarekS, ależ was muszą te Abramsy boleć że tak desperacko zmyslasz:)

 2. Monkey

  Przy takich Niemcach, a zwłaszcza Francuzach to naprawdę wielkie wsparcie. Ale patrząc na chłodno, to Switchblade i Claymore jednak mają największe znaczenie w obliczu planowanej rosyjskiej ofensywy.

 3. Braciator

  za wiki - Lend-Lease dla USSR w okresie 1942-1945 Według aktualnych szacunków rosyjskich historyków, ZSRR otrzymał w ramach pomocy 427 tys. samochodów, 22 tys. samolotów, 13 tys. czołgów, 9 tys. traktorów, 2 tys. lokomotyw, 11 tys. wagonów, 3 mln t benzyny lotniczej, 350 tys. t materiałów wybuchowych, 15 mln par butów, 70 mln m² tkanin ubraniowych, 4 mln opon oraz 200 tys. km drutu telefonicznego[2]. Kolesie z kremla jeszcze nie zakumali, że za chwilę ich juz nie będzie. Chinczycy nie zrobią Lend 2.0

 4. Buka

  Ile by nie było to i tak mało. Ale i tak pięknie. Oby Korea Południowa zgodziła się przekazać sprzęt jedynie logistyka to kłopot.

 5. Laky

  No i to jest wsparcie! Brawo👏💪

Reklama