Wojna na Ukrainie
USA: zielone światło na 40 mld dolarów dla Ukrainy. Sprzeciw części Republikanów
Amerykańska Izba Reprezentantów zatwierdziła we wtorek 40 miliardów dolarów pomocy dla Ukrainy. Niższa izba Kongresu w ten sposób zwiększyła pakiet, proponowany przez prezydenta Joe Bidena, który zwrócił się o 33 miliardy dolarów na wsparcie Ukrainy.
Za projektem ustawy głosowało 368 członków Izby, przeciw było 57 (wszyscy to Republikanie). Dokument trafi teraz do Senatu, który już wcześniej zapewniał, że zajmie się nim w trybie nadzwyczajnym.
"Ta ustawa ma chronić demokrację, ograniczy rosyjską agresję i wzmocni nasze własne bezpieczeństwo narodowe, a przede wszystkim wesprze Ukrainę" – powiedziała przedstawicielka Demokratów Rosa DeLauro, przewodnicząca Komisji Środków Izby Reprezentantów.
Ustawie sprzeciwiła się jednak około jedna czwarta Republikanów zasiadających w Izbie Reprezentantów, wskazując m.in. na wzrost zadłużenia, jak cytowany przez the Hill Chip Koy, który nazwał część zapisów ustawy tzw. "slush fund" - funduszem do łatania dziur - dla Departamentu Stanu.
Czytaj też
Wcześniej Biden wydał oświadczenie wzywające kongresmenów do przyjęcia ustawy o funduszach tak, aby mógł ją podpisać w ciągu najbliższych kilku dni. "Nie możemy pozwolić, aby nasze dostawy pomocy zostały zatrzymane, w oczekiwaniu na dalsze działania Kongresu" – napisał w apelu do kongresmenów.
Nowy pakiet wsparcia dla Ukrainy obejmuje 6 miliardów dolarów na pomoc w zakresie bezpieczeństwa, w tym szkolenia, sprzęt, broń i wsparcie; 8,7 miliarda dolarów na uzupełnienie zapasów amerykańskiego sprzętu wysłanego na Ukrainę i 3,9 miliarda dolarów na operacje dowództwa europejskiego sił zbrojnnych USA.
Czytaj też
Ponadto ustawa zezwala na dalsze przeznaczenie 11 miliardów dolarów w ramach Presidential Drawdown Authority, dzięki któremu prezydent może zezwolić na natychmiastowy transfer artykułów i usług z amerykańskich akcji bez zgody Kongresu w odpowiedzi na "nieprzewidzianą sytuację kryzysową".
Pakiet obejmuje również pomoc humanitarną – 5 miliardów dolarów na rozwiązanie problemu braku bezpieczeństwa żywnościowego na świecie z powodu konfliktu i prawie 9 miliardów dolarów na fundusz wsparcia gospodarczego dla Ukrainy.
Czytaj też
Biden w poniedziałek podpisał ustawę ożywiającą "Lend-Lease Act", program z czasów drugiej wojny światowej, który pomógł pokonać Niemcy Hitlera, umożliwiając Waszyngtonowi szybsze wypożyczanie lub dzierżawienie sprzętu wojskowego sojusznikom USA.
rozbawiony
,, 8,7 mld dolarów na uzupełnienie zapasów amerykańskiego sprzętu wysyłanego na Ukrainę '' to w USA a jak z tym w Polsce bo jakoś cicho w temacie . Niemcy ani Amerykanie za darmo nic nam nie dadzą więc trzeba szybko kupić uzbrojenie i uzupełnić braki .