Reklama

Wojna na Ukrainie

USA: zielone światło na 40 mld dolarów dla Ukrainy. Sprzeciw części Republikanów

Haubica M777
Autor. Maj. Marion Jo Nederhoed/US Army

Amerykańska Izba Reprezentantów zatwierdziła we wtorek 40 miliardów dolarów pomocy dla Ukrainy. Niższa izba Kongresu w ten sposób zwiększyła pakiet, proponowany przez prezydenta Joe Bidena, który zwrócił się o 33 miliardy dolarów na wsparcie Ukrainy.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Za projektem ustawy głosowało 368 członków Izby, przeciw było 57 (wszyscy to Republikanie). Dokument trafi teraz do Senatu, który już wcześniej zapewniał, że zajmie się nim w trybie nadzwyczajnym.

"Ta ustawa ma chronić demokrację, ograniczy rosyjską agresję i wzmocni nasze własne bezpieczeństwo narodowe, a przede wszystkim wesprze Ukrainę" – powiedziała przedstawicielka Demokratów Rosa DeLauro, przewodnicząca Komisji Środków Izby Reprezentantów.

Reklama

Ustawie sprzeciwiła się jednak około jedna czwarta Republikanów zasiadających w Izbie Reprezentantów, wskazując m.in. na wzrost zadłużenia, jak cytowany przez the Hill Chip Koy, który nazwał część zapisów ustawy tzw. "slush fund" - funduszem do łatania dziur - dla Departamentu Stanu.

Czytaj też

Wcześniej Biden wydał oświadczenie wzywające kongresmenów do przyjęcia ustawy o funduszach tak, aby mógł ją podpisać w ciągu najbliższych kilku dni. "Nie możemy pozwolić, aby nasze dostawy pomocy zostały zatrzymane, w oczekiwaniu na dalsze działania Kongresu" – napisał w apelu do kongresmenów.

Nowy pakiet wsparcia dla Ukrainy obejmuje 6 miliardów dolarów na pomoc w zakresie bezpieczeństwa, w tym szkolenia, sprzęt, broń i wsparcie; 8,7 miliarda dolarów na uzupełnienie zapasów amerykańskiego sprzętu wysłanego na Ukrainę i 3,9 miliarda dolarów na operacje dowództwa europejskiego sił zbrojnnych USA.

Czytaj też

Ponadto ustawa zezwala na dalsze przeznaczenie 11 miliardów dolarów w ramach Presidential Drawdown Authority, dzięki któremu prezydent może zezwolić na natychmiastowy transfer artykułów i usług z amerykańskich akcji bez zgody Kongresu w odpowiedzi na "nieprzewidzianą sytuację kryzysową".

Pakiet obejmuje również pomoc humanitarną – 5 miliardów dolarów na rozwiązanie problemu braku bezpieczeństwa żywnościowego na świecie z powodu konfliktu i prawie 9 miliardów dolarów na fundusz wsparcia gospodarczego dla Ukrainy.

Czytaj też

Biden w poniedziałek podpisał ustawę ożywiającą "Lend-Lease Act", program z czasów drugiej wojny światowej, który pomógł pokonać Niemcy Hitlera, umożliwiając Waszyngtonowi szybsze wypożyczanie lub dzierżawienie sprzętu wojskowego sojusznikom USA.

Czytaj też

Źródło:PAP / Defence24
Reklama

Komentarze (1)

  1. rozbawiony

    ,, 8,7 mld dolarów na uzupełnienie zapasów amerykańskiego sprzętu wysyłanego na Ukrainę '' to w USA a jak z tym w Polsce bo jakoś cicho w temacie . Niemcy ani Amerykanie za darmo nic nam nie dadzą więc trzeba szybko kupić uzbrojenie i uzupełnić braki .

Reklama