Reklama

Siły zbrojne

Pentagon: prawie wszystkie haubice M777 dotarły już na Ukrainę

Autor. U. S. Army

85 z 90 haubic M777 zostało już wysłanych z USA na Ukrainę - poinformował w poniedziałek przedstawiciel Pentagonu. Jak dodał, w obsłudze dział przeszkolono też ponad 300 ukraińskich artylerzystów. Resort ma również informacje, że rosyjscy żołnierze nie wykonują rozkazów przełożonych.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Jak powiedział urzędnik podczas briefingu na temat sytuacji wojennej, wysłanych zostało też na Ukrainę 110 tys. z obiecanych 184 tys. pocisków kalibru 155 mm. W poniedziałek w sieci pojawiły się pierwsze filmy wideo mające pokazywać działanie haubic na froncie w Donbasie.

Czytaj też

Przedstawiciel Pentagonu zaznaczył, że z obsługi dział przeszkolono już ponad 300 ukraińskich żołnierzy i trwa szkolenie kolejnych 50. Dodał, że w ciągu ostatniej doby dostarczono 13 partii sprzętu wojskowego na Ukrainę z siedmiu krajów, w tym m.in. pojazdy Humvee.

Reklama

Czytaj też

Odnosząc się do stanu rosyjskiej ofensywy na wschodzie kraju, przedstawiciel ministerstwa obrony USA ocenił, że Rosjanie czynią minimalne postępy w Donbasie i są nadal wypychani spod Charkowa. Do Donbasu ściągnięto też większość wojsk z Mariupola, gdzie według Pentagonu zostały dwie batalionowe grupy taktyczne, czyli mniej niż 2 tys. żołnierzy.

Jak dodał urzędnik, Rosja nadal ma problemy z logistyką i wyżywieniem swoich wojsk w Donbasie, a USA mają informacje sugerujące, że oficerowie i żołnierze nie wykonują rozkazów dowódców lub nie wykonują ich "ochoczo".

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (3)

 1. JAGODA

  Kacapy zawsze ”dbali” o swoich. Pałowanie, wywozy, strzelanie w plecy. Im dalej od Paryża tym gorsze jedzenie, brudniejsze toalety i głębsze kieliszki.

  1. Rumcajs

   Ruskie powiedzonko, to "bij swoich tak, żeby obcy się bali". Mało wiesz o rusakach JAGODA. A jeśli chodzi Ci o Paryż, to kiedy carski generał Sokrates Starynkiewicz sprowadził braci Lindley'ów do Polski i wybudowano wodociągi z kanalizacją, to w stolicy Francji brodzono jeszcze długo po kostki w g@wnach, kiedy w Polsce było już elegancko.

  2. Valdore

   @Rumcajs, dziecko po pierwsze zanim William Lindley( bo był jeden) opracował w ogóle kanalizację dla Warszawy to Paryż dawno ja miał wiec ni kłam w żałosny sposób by tylko Rosjan wybielać. A ten twój gen Starynkiewicz zanim został prezydentem Warszawy i rzeczywiscie zasłużył sie dla miasta to wsławił ię np pacyfikacją chłopów w 1949r. isttnie mało wiesz o Rosjanach.

  3. Valdore

   Miało byc w 1894r.

 2. szczebelek

  Problemem jest tutaj artyleria, która zamienia w gruz kolejne miasta po czym armia Ukrainy cofa się z jednego gruzowiska do kolejnego miasta...

  1. Valdore

   @szczebelek, niech ci uaktualnią gotowce bo opowiadasz bajki jak Putin podczas defilady.

  2. szczebelek

   No to podaj mi przykład obrony miasta do ostatniego żołnierza skoro jesteś taki pewny. Nie wymieniaj Mariupola, bo są odcięci od świata. Mer poinformował, że wojsko ukraińskie wycofało się z Popasnej po tym jak miasto zostało zniszczone w kilkudziesięciu procentach.

  3. Valdore

   @szczebelek, to tak ze wschodniej częsci swiata: Stalingrad wystarczy?? A może Aleppo, czy Grozny dodamy? A ukraińcy wycofali się z Popasnej bo ich stamtad niestety wyparli rosyjscy zbrodniarze. Wiec uaktualnij gotowce na przyszłosć.

 3. Tytan

  M777 Profesjonalny sprzęt .

Reklama