Reklama

Siły zbrojne

Kolejny test hipersonicznego Cyrkona

Zdj. podglądowe. Fot. mil.ru
Zdj. podglądowe. Fot. mil.ru

Rosja w poniedziałek przeprowadziła na Morzu Barentsa zakończoną sukcesem próbę hipersonicznego pocisku manewrującego Cyrkon, który po raz pierwszy został wystrzelony z okrętu podwodnego - przekazało rosyjskie ministerstwo obrony.

Pocisk, który w nocy z niedzieli na poniedziałek wystrzelono z okrętu podwodnego o napędzie atomowym Siewierodwińsk trafił w wyznaczony cel. Był to kolejny test rosyjskiej broni hipersonicznej. W lipcu przeprowadzono udaną próbę wystrzelenia Cyrkona z fregaty Admirał Gorszkow.

W przemówieniu wygłoszonym w marcu 2018 roku prezydent Rosji Władimir Putin powiedział, że pociski hipersoniczne są częścią nowej generacji rosyjskiej broni, która może uderzyć w niemal każdy punkt na świecie i ominąć zbudowaną przez USA tarczę antyrakietową - informuje Reuter.

Prędkość pocisku Cyrkon określana jest na ok. 9 machów (czyli dziewięciokrotność prędkości dźwięku), a zasięg na ponad 1000 km. Po zakończeniu testów pocisk ma się znaleźć na wyposażeniu nawodnych i podwodnych okrętów rosyjskiej marynarki wojennej.

Reklama
Reklama
Źródło:PAP
Reklama

WIDEO: Rok dronów, po co Apache, Ukraina i Syria - Defence24Week 104

Komentarze (13)

  1. remik

    ale dymi - czy to napęd prochowy?

  2. Kiks

    Znowu obniżyli parametry "hipersoniczne"? :D

  3. Levi

    Jesli to prawdziwe zdjecie to maja duze problemy z silnikiem. Ciekawe ile razy moga wprowadzic poprawke kursowa.

    1. Uowca stupików

      I co jeszcze "znafco" powiesz ?

  4. Apek

    Rosja musi być silna militarnie w pierwszej kolejności, gdyż małych hitlerków i małych napoleonków w Europie nie brakuje (nie mówiąc o USraelu), również na tym forum - chociaż oni powinni być raczej zamknięci w pokojach bez klamek, niż pisać głupoty :)

    1. A najmniejszy Hitler siedzi na Kremlu.

    2. Pirat

      A o małym Stalinie zapomniałeś?

  5. Później wow

    Najpierw to to musi dolecieć....

    1. Hanys

      A dlaczego miałoby nie dolecieć ? Nawet zakładając że amerykańska obrona wykryje taki pocisk na zasadzie farta, to i tak ma max 20 s. na reakcję, czyli może kapitanica jankeskiego lotniskowca zdąży powiedzieć - cześć giniemy :)

    2. ciekawy

      A co za problem wykryć lecącą na dużym pułapie rakietę? Jak wiem że w Rosji takie rzeczy są w sferze sci-fi no ale świat jest znacznie większy i o wiele bardziej rozwinięty od tego poststalinowskiego skansenu.

    3. Mfwfk

      Aegis taki pocisk zestrzeli bez udziału człowiek, nawet 10+ na raz. Nawet taki tkms proponowany Polsce ma kilkanaście warstw obrony. Był na defence24 artykuł na ten temat. A potem będzie decyzja o ataku a Rosjanie odpowiedników Aegis nie mają

  6. Wewo

    Jak to u nich testy zawsze wypadają pomyślnie i wszystkie założenia zostały spełnione. Inna sprawa, że w rzeczywistości jest dużo gorzej. Pisać można wszystko skoro nikt nie jest w stanie tego zweryfikować. Prawdziwy potencjał rosyjskiego przemysłu obronnego, to jak bardzo odstaje od USA (i Chin), widać na przykładzie Su-57. Nie dość, że to niedoróbka, to jeszcze przez ostatnie 3 lata udało im się wyprodukować całe 2 sztuki (z czego na dzień dzisiejszy istnieje, bo nie lata i stoi w hangarze, tylko jedna sztuka) W takim tempie zamówione 78 sztuk wyprodukują za ok. 130 lat. A teraz miłośnicy rosyjskiej techniki, a krytycy USA uzasadnijcie jakim cudem USA w ciągu tygodnia produkuje więcej F-35 niż Rosja w ciągu 3 lat. Przecież to niemożliwe żeby bankrut, bez inżynierów produkował kilkaset więcej samolotów niż Rosja.

  7. Janusz

    Zapominacie o jednym, to ustrojstwo w praktyce jest mało manewrowe. Przy prędkości rzędu 2-2,5km/sek jakikolwiek manewr zabierze dziesiątki kilometrów. To ma sens jedynie przy głowicy jądrowej. A to znaczy, że Rosja zostałaby zniszczona..... Zresztą być może wystarczyłaby grupa balonów zaporowych z podwieszoną siatką tytanową i ładunkami wybuchowymi zbliżeniowymi zawieszonymi na tej siatce.....

  8. Wicher

    Myślę że używanie broni hipersonicznej to jest we wszystkich państwach melodia przyszłość

  9. yaro

    Pojawiają się nowe informacje, prawdopodobnie były dwie próby, jedna z okrętu wynurzonego (i tę możemy zobaczyć na filmie) a druga z okrętu zanurzonego na głębokość 40 m ....

    1. Levi

      Kapsula startowa? Wstaje grawitacyjnie ale odchylka startowa kosztowna

  10. Paweł P.

    Ja wczoraj też wystrzeliłem udany pocisk, z nocy na dzień, zdecydowanie trafił w cel.

  11. drugi Deviant

    No to się porobiło. Zaraz sowieckie trolle będą piać z zachwytu i wyśmiewać nasze osiągnięcia w dziedzinie hipersoniki. Wprawdzie będą mieć 100% racji ale przecież to nieistotne bo koledzy z farmy (Davien, GB, bender i inni) też nie zaśpią na pewno gruszek w popiele i dadzą im srogi odpór wymyślając rzeczy o których się "fizjologom nie śniło" jak to czynią codziennie i przekonają ogół, że to my jesteśmy "the best" a nie jakaś tam Rosja czy Chiny. Przecież niedawno i nam się coś udało-trzeba było wprawdzie czekać aż 8 lat aby cokolwiek w miarę poleciało (ot takie coś pośrednie między demonstratorem technologii a prototypem prototypu prototypu) ale jest sukces i trzeba go cały czas nagłaśniać. Kolejny raz wielkie brawa dla naukowców z programu Hypersonic Air-breathing Weapon Concept (HAWC) tj. Raytheona i Northrop Grummana. Jk wcześniej już pisałem teraz pójdzie z górki: za następnych 5-8 lat ten pocisk osiągnie dojrzałą postać a za kolejne 6-8 lat wprowadzimy go na uzbrojenie. (Wprawdzie w tym czasie Rosja i Chiny będą miały podobne rakiety o 2-3 generacje lepsze ale przecież i nasi inżynierowie nie przestaną pracować i na pewno nie jest to ich ostatni sukces.). A kto wie, może i w przypadku "konkurencyjnego" programu AGM-183A ARRW (Air-launched Rapid Response Weapon ) Lockheed Martina też w końcu nastąpi przełom i uda się przeprowadzić udaną próbę (to, że wszystkie dotychczasowe były kompletnie nieudane o niczym przecież nie świadczy) a wtedy za 15 lat możemy mieć nawet dwa różne pociski hipersoniczne zdolne do służby bojowej. Żeby tylko nasz budżet tyle czasu wytrzymał i nie doszło do bankructwa naszego wspaniałego mocarstwa. (Na szczęście na razie prezydent J. Biden podpisują prowizorium budżetowe przedłużył jego funkcjonowanie do 3 grudnia br. ale będzie dobrze). Tak więc wiedzcie sowieckie (i ew. chińskie) trolle że, dalej bez względu na przeciwności systematycznie dajemy odpór reżimom i pomimo waszych wielkich i niekwestionowanych sukcesów w zakresie broni hipersonicznej nie dopuścimy do tego aby wasze armie wyprzedziły nas w tej technologii o więcej niż 20 - no góra 25 lat.

    1. Trol

      Hmm. Powiedz to muskowi i sposobie w jaki jedna firma prywatna z USA zaorała rosyjski roskosmos w kilka lat i zrobiła z nich dziadów. Hahahahaha

    2. Ojojoj

      "nasze osiągnięcia ..." ? Może i są jakieś osiągnięcia ale na pewno nie nasze. My zostaliśmy zaszeregowania jako rynek zbytu i montownie.

    3. Troll

      Europejski rynek też zaorała i zrobiła z nich bankrutów .... ha ha ha ....

  12. Pim

    A w co trafił? Nie mogę się doczekać testu polegającego na trafieniu w cel manewrujący na morzu z prędkością 30w, używający systemów WRE i stawiającego cele pozorne.

    1. Muminek

      ważne że jest - to czy trafia w jakiś cel nie ma znaczenia ...

    2. Monkey

      @Pim: Wolałbym, żeby nie spełnił zbyt szybko twoich wymagań, bo Amerykanom jeszcze daleko do nawet tego poziomu, który Rosjanie już osiągnęli w rozwoju ich broni hipersonicznej.

    3. Kot

      Jeszcze niedawno pisałeś jakie USA słabe i że rosyjskie silniki wożą ich na iss. Minęło raptem 6 lat i jak wygląda sytuacja? A jak wygląda sytuacja dziesiątek lat zapóźnień Rosji w samolotach 5 gen lub radarach aesa? Skończ waść.

  13. yaro

    Dystans USA do Rosji w tej technologii rośnie w sposób niekontrolowany, zanim Amerykanie wystrzelą swój pocisk z OP minie 10 - 12 lat ....

    1. Jedi

      Nie zgodzę się z Panem. Aktualnie Amerykanie (mimo iż zapóźnieni w stosunku do Chin czy Rosji), bardzo przyspieszyli z rozwojem broni hipersonicznej. Kwestia 2-3 lat i będzie po przewadze tych państw.

    2. yaro

      zapomnij o 2 - 3 latach, do pokonania mają jeszcze bardzo wiele, gdzie testy na wyrzutniach lądowych, morskich czy z OP, żeby te testy przeprowadzić musisz mieć poprawny układ sterowania i namierzania celu ... za dwa 2 - 3 lata to będą mieli może prototyp startujący z samolotu nosiciela ....

    3. Carell

      O ile kryzys finansowy ich nie uderzy.Ponoc dlug publicznie straszliwie im rosnie....

Reklama