Reklama

Siły zbrojne

MAKS 2019: Prace nad hipersonicznym Cyrkonem "zgodnie z planem"

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

W Federacji Rosyjskie nadal trwają intensywne testy hipersonicznych rakiet przeciwokrętowych 3M22 Cyrkon, a z wypowiedzi osób odpowiedzialnych za rozwój tej broni wynika, że wcześniej zaplanowane terminy są dotrzymywane. Rozważane jest również stworzenie wersji tego pocisku do atakowania celów lądowych.

O fakcie tym poinformowali na MAKS 2019 przedstawiciele korporacji Тактическое ракетное вооружение. Natomiast powstanie wersji lądowej możliwe będzie po zakończeniu obecnego programu. W lutym tego roku prezydent Putin podkreślał, że broń ta może niszczyć cele zarówno cele nawodne, jak i lądowe. Wynika z tego, że prace nad nową wersją ruszą niebawem. Program badawczo-rozwojowy trwa od 2011 roku.

Z ujawnionych informacji wynika, że docelowy 3M22 Cyrkon będzie w stanie osiągnąć prędkość odpowiadającą Mach 9 i ma zasięg ponad 1000 km. Jako napęd zastosowano w nim silnik strumieniowy z naddźwiękową komorą spalania (GPWRD). Ma on być wystrzeliwany z nowych i zmodernizowanych okrętów nawodnych i podwodnych Federacji Rosyjskiej (m.in. krążowników typu Kirow, SSN typu Husky oraz zmodyfikowanych bombowców Tu-160M). Jego masa jest szacowana na ok. 3000 kg a sam lot ma polegać na wznoszeniu się do pułapu blisko 40 km, a następnie stopniowym obniżaniu wysokości do 10-15 metrów nad poziomem morza. Pocisk będzie mógł przenosić głowicę z ładunkiem konwencjonalnym lub termojądrowym.

Jednak to, co świadczy o innowacyjności Cyrkona, to również tzw. aktywny system maskowania, określany jako "Plasma Stealth", wykorzystujący wbudowany generator wytwarzający chmurę wysoce zjonizowanego gazu wokół pocisku. Jest to więc dokonały system maskowania wobec najnowszych systemów radiolokacyjnych różnej klasy.

W Rosji broń ta traktowana jest jako narzędzie powstrzymania o wysokiej odporności na działanie systemów przeciwrakietowych potencjalnego przeciwnika (broń tzw. zmasowanego uderzenia).

Wcześniej pojawiły się również informacje o wersjach przeciwokrętowych o zasięgu 400-600 km i prędkości odpowiadającej Mach 4-6 (w tym odpalanych z samolotów). Pociski takie są już prawdopodobnie w eksploatacji na korwetach typu Karakurt (projektu 22800) oraz typu Bujan-M (projektu 21631).

Docelowo Cyrkony miałyby zastąpić obecnie eksploatowane Granity.

Reklama

WIDEO: Rok dronów, po co Apache, Ukraina i Syria - Defence24Week 104

Komentarze (7)

  1. dawo

    Zastanawia mnie jak to jest z tą generacjom plazmy. Zwłaszcza przy prędkości naddźwiękowej. Jedynym znanym i seryjnie wykorzystywanym urządzeniem tego typu, jest to zamontowane na krawędzi natarcia bombowców B-2. Jest to rzeczywiście skuteczne rozwiązanie, jednak bardzo uciążliwe w eksploatacji i drogie. Ponadto ma swoje ograniczenia. Jeżeli mogą to Rosjanie zamontować na rakietach, dlaczego nie stosują tego na samolotach? Z tego co pamiętam, amerykanie już w latach 50 pracowali nad generatorami plazmy jednak uznali, że to rozwiązanie mało perspektywiczne. W latach 90 bodajże Lockhead Martin rozpoczął prace nad systemami przeznaczonymi dla okrętów wojennych. Okazało się wówczas, że system ten potrzebuje ogromnych ilości energii do "pokrycia" niewspółmiernie małego obszaru a dodatkowo generuje olbrzymia temperaturę.

    1. Davien

      Panie grzegorzu ofszem mieli ale 9M82 to pocisk antyrakietowy o konstrukcji nosnego stozka napedzany silnikiem rakietowym i maks. prędkość osiagający na 20-30km. Do tego nie było tam żadnej plazmy bo nie byłby w stanie namierzać celów, to były pociski półaktywne SAHR.

  2. LAIK

    Ktoś wie jaka jest prędkość przelotowa tego czegoś? Albo inaczej jaka jest możliwa prędkość ciągła dla tego rodzajów obiektów? SR-71 przy prędkości maksymalnej osiągał taką temperaturę ze względu na tarcie powietrza, że konstrukcyjnie musiał mieć olbrzymie luzy; przez co gdy stał na lotnisku ciekło z niego paliwo. Z tego co kojarzę była to temperatura przekraczająca 400 st. C. Wiem że to obiekt o innym oporze i charakterystyce. Ciekawi mnie tylko jakim sposobem w atmosferze Rosjanie chcą rozwinąć prędkość M9. Przy wyższej temperaturze albo dojdzie do samozapłonu paliwa, albo pocisk po prostu się stopi.

    1. BadaczNetu

      Żeby dane były realne, to to coś musi lecieć na bardzo dużej wysokości i dopiero w ostatniej fazie lotu musi zanurkować. Przy prędkości rzędu Mach 9, zużycie paliwa i nagrzewanie powierzchni natarcia pozwala na bardzo krótki lot w gęstych warstwach atmosfery.

    2. Davien

      Panie LLd, a czytał pan jaka ma mieć trajektorie 3M22?? Bo własnie wg tego co podaja Rosjanei na tych 40km ma byc b.krótko.

  3. Fanklub Daviena

    Każdy Polak powinien się z tego cieszyć bo to uniemożliwi USA wywołanie IIIWŚ zamiast spłaty długów. Ta broń przywraca równowagę strategiczną, bo USA nie ma broni hipesonicznej ale ma "tarczę" a Rosja nie ma "tarczy" więc jest podatna na zwykłe rakiety balistyczne, czyli sytuacja wraca do równowagi jaka była zanim awanturnicze USA wypowiedziały układ o zakazie obrony strategicznej, INF a teraz USA jeszcze chcą zerwać START.

    1. Szach mat w jednym ruchu.

      Piszesz jak zawsze podobnie! Nic tu się nie zmienia.Usa i 3 woj.św?? Zastanów się co piszesz. To usa straszą użyciem broni masowego rażenia czy rosja? To usa czy rosja ćwiczy atak na Warszawę? To usa czy rosja grozi Dani,Szwecji czy Finlandi? Zanim coś napiszesz to pomyśl to nie kosztuje!! Wracając do hipersoniki to nikt nie wie czy już weszła do masowej produkcji czy też jest podobnie jak z t-14,czy su-57?? Więc się tak nie ciesz? Po drugie za 3-4 usa też będą mieli! A do tego tarcze antyrakietową ,której jak sam zauważyłeś rosja nie ma!! Więc kto wygra?? No kto?? I na koniec ponawiam pytanie -- skąd u Ciebie zamiłowanie do wszystkiego co kojarzy się z takim państwem jak rosja---.

  4. Stefan

    Było 4-6 Macha, już jest 9, za dwa lata dojdą do co najmniej 12-tu i oczywiście w całym świecie nie ma analogów... niech poleci chociaż 4-ry...

  5. Michał

    Mówię całkiem poważnie. Ten system maskowania jest rozpracowany z uzyskanego obiektu UFO. Chmura wysoko zjonizowanego gazu pozwala też uzyskać wysoką prędkość w atmosferze, ponieważ wtedy zmienia się fizyka ruchu. Świetliste, czerwone, pomarańczowe czy białe zauważana obiekty UFO na niebie, używają właśnie tej technologii.

    1. Srogi Luśnia

      Tu pewnie masz rację. Sam widzialem parę razy tzw. UFO i zastanawiałem się, jak to możliwe, że są niewidzialne dla radarów, tym bardziej, że mieszkam w mieście z lotniskiem...

  6. Fun funów USA

    Jako napęd zastosowano w nim silnik strumieniowy z naddźwiękową komorą spalania..." Drogi autorze: taki pocisk nie może istnieć więc nie może przechodzić żadnych prób (a tym bardziej-o zgrozo-być na wyposażeniu Karakutów i Bujanów-M) gdyż jak autorytatywnie setki razy na Tym szacownym forum stwierdził "ekspert" Davien Rosja nie posiada silnika z"naddźwiękową komorą spalania" i taka technologia jest dla niej nieosiągalna w perspektywie najbliższych dekad.

  7. Polish blues

    Okazuje się, że łatwiej wyprodukować hiperbroń (niewątpliwie potrzebną w niepewnych czasach) niż zapewnić narodowi godziwe warunki bytowania.

Reklama