Geopolityka

Kolejne opóźnienie programu Tejas

Odrzutowy samolot bojowy HAL Tejas, dzieło hinduskich konstruktorów - fot. Ministerstwo Obrony Indii
Odrzutowy samolot bojowy HAL Tejas, dzieło hinduskich konstruktorów - fot. Ministerstwo Obrony Indii

18 lipca br. Ministerstwo Obrony Indii ogłosiło, że program rozwoju odrzutowego samolotu bojowego HAL Tejas opóźni się o kolejne miesiące - wszystko to spowoduje, że osiągnięcie gotowości planowane jest na rok 2015.

Obecnie partia wdrożeniowa samolotów HAL Tejas dysponuje wstępną gotowością operacyjną, co umożliwia realizację podstawowych zadań. Pełna gotowość zakłada możliwość wykorzystania m.in. precyzyjnych środków bojowych oraz zaawansowanej awioniki pokładowej.

Saga rozwoju samolotu bojowego HAL Tejas ciągnie się już trzy dekady. Zakładano, że będzie to tani i szybki następca wykruszających się samolotów rodziny MiG-21, w ciągu lat (wraz z rozwojem techniki) dokładano kolejne wymagania - doprowadziło to do tego, że Tejas będzie zdolny do walki powietrznej z wykorzystaniem pocisków rakietowych średniego zasięgu oraz zwalczania celów naziemnych przy pomocy precyzyjnych środków bojowych. Dodatkowo, ze względu na rozbudowę sił morskich, planowana jest także wersja pokładowa (coraz głośniej słychać o chęci zarzucenia tej części programu). Do tego na opóźnienia wpłynęło amerykańskie embargo w latach 90. XX wieku oraz trudności w opracowaniu odpowiedniego silnika odrzutowego (obecnie Tejasy są napędzane wyłącznie amerykańskim konstrukcjami).

W momencie wdrożenia do eksploatacji Tejas będzie jednym z trzech wielozadaniowych samolotów bojowych wojsk lotniczych Indii - będzie uzupełniać potencjał większych i bardziej zaawansowanych Su-30MKI oraz licencyjnych Dassault Rafale.

(ŁP)

Komentarze