Kabul: Amerykanie udaremnili atak terrorystyczny

29 sierpnia 2021, 15:01
210818-M-TU241-1009
Fot. US Marine Corps Sgt. Isaiah Campbell, domena publiczna
Reklama

Amerykańskie uderzenie rakietowe miało powstrzymać kolejny atak terrorystyczny w rejonie międzynarodowego portu lotniczego, informują agencje prasowe powołując się na źródła w amerykańskich kręgach rządowych. Wcześniej o możliwości nowych zamachów terrorystycznych w tym rejonie stolicy Afganistanu mówił prezydent Stanów Zjednoczonych.

Stany Zjednoczone w niedzielę miały wykonać atak rakietowy na terrorystę(ów) z tzw. Państwa Islamskiego – Prowincja Chorasan w Kabulu. Takie informacje podała agencja prasowa Reuters - powołując się na własne źródła w kręgach rządowych w Waszyngtonie. Potwierdza to również telewizja ABC News, także wskazując na przecieki od obecnie rządzących w Stanach Zjednoczonych. Zniszczony został pojazd wypełniony ładunkiem wybuchowym, który miał służyć do przeprowadzenia kolejnego ataku terrorystycznego. Nie podaje się przy tym na razie informacji czy był to pojazd kierowany przez terrorystę samobójcę SVBIED czy też jedynie sam pojazd miał być podstawiony w rejon przyszłej eksplozji przez kierowcę, który później uciekłby z miejsca rażenia VBIED. Niewątpliwie atak miał być wymierzony w siły międzynarodowe osłaniające ewakuację z Afganistanu oraz samych Afgańczyków w rejonie międzynarodowego portu lotniczego w Kabulu. Mają one czas na przeprowadzenie całej operacji do 31 sierpnia, kidedy to upływa termin oficjalnego wycofania Amerykanów z Afganistanu.

Wcześniej prezydent Joe Biden publicznie mówił, że istnieją realne i potwierdzone przesłanki, aby mówić o kolejnych próbach uderzeń terrorystów spod znaku tzw. Państwa Islamskiego w Afganistanie. W niedzielę pojawiały się także depesze z Afganistanu, że w jakimś ataku rakietowym w Kabulu mogło zginąć dziecko. Źródłem miał być szef policji, cytowany przez agencję prasową AP. Pocisk miał uderzyć w prywatny dom, na co wskazywała inna agencja informacyjna dpa, powołując się na lokalnych dziennikarzy. Jak informuje PAP w swojej depeszy pocisk rakietowy uderzył w okolice położone na północny zachód od kabulskiego lotniska. Jednak na razie nie można było potwierdzić czy oba zdarzenia były ze sobą powiązane czy mowa o dwóch różnych atakach, etc. 

Także w niedzielę w Stanach Zjednoczonych prezydent Joe Biden i pierwsza dama Jill Biden udali się do bazy US Air Force, znajdującej się w Dover w stanie Delaware. Prezydencka para ma tam uczestniczyć w oficjalnej ceremonii przywitania przywiezionych do kraju trumien żołnierzy amerykańskich, którzy polegli w trakcie krwawego ataku terrorystycznego w Kabulu. W Stanach Zjednoczonych narasta krytyka polityczna administracji Joe Bidena, a opozycja mocno podkreśla fakt nieprzygotowania obecnej administracji do przeprowadzenia sprawnej ewakuacji z Afganistanu.

Przypomnijmy, że 26 sierpnia w ataku bombowym zginęło niemal 200 osób, w tym 13 Amerykanów. Waszyngton dokonał w ramach odwetu uderzenia z powietrza na cele związane z terrorystami w Afganistanie. Jak poinformował „The Wall Street Journal”, uderzenie miało miejsce we wschodniej części Afganistanu w prowincji Nangarhar. Przeprowadził jej bezzałogowy statek powietrzny Reaper, który wystartował z jednego z państw na Bliskim Wschodzie. Zabitych miało być dwóch członków tzw. Państwa Islamskiego – Prowincja Chorasan, ranna miała być jeszcze jedna osoba. Zdaniem dziennikarzy wspomnianej gazety „The Wall Street Journal” – Gordona Lubolda i Warrena P. Strobela, Stany Zjednoczone wykorzystały w misji specjalną modyfikację popularnych pocisków rakietowych Hellfire. Chodzić ma dokładniej o pociski R9X tzw. „latające Ginsu”, które rażą cel przy uderzeniu specjalnymi ostrzami. Dzięki temu ma być uzyskane połączenie efektywności Hellfire z ograniczeniem prawdopodobieństwa strat poza celem, gdyż nie dochodzi o klasycznej eksplozji.

JR

Reklama
link: https://sklep.defence24.pl/produkt/brytyjskie-wojska-specjalne/

Reklama 

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 20
Reklama
Niuniu
poniedziałek, 30 sierpnia 2021, 22:07

Davien - absolutnie nie popieram terorystów ale powiedz Sam czym od nich różnią się działania amerykańskich dronów? Jeśli nie wierzysz w doniesienia nie amerykańskich mediów to może obejżyj kilka Hollywudzkich produkcji fabularnych. Od dawna wypisujesz bzdury o rosyjskich zbrodniach w Syrii a wcześniej o zbrodniach ZSRR w Afganistanie. Może tak było - ale to było 20-30 lat temu. Teraz cywili na całym świecie zabijają amerykańskie bomby. Nie tylko w Afganistanie ale i w Syrii, Libii czy kilkunastu krajach Afryki. I zupełnie bez sensu jak właśnie pokazał Afganistan. Przypomnę - podobno na Afganistan napadnięto w odwecie na zamachy a Ameryce. Tylko o dziwo sprawcę tych zamachów zabili amerykanie w willi w Pakistanie gdzie mieszkał sobie od lat. A z pochodzenia był saudyjczykiem. Nawet podobno miał obywatelstwo amerykańskie i kilka mieszkań w USA. Niemniej USA plus NATO uderzyło w Afganistan a nie w Arabię Saudyjską lub Pakistan. Do tego pierwszy raz w historii NATO wykorzystano ten sojusz do obrony napadniętego udziałowca - o dziwo USA. Doprawdy przedziwna kombinacja. Zabijaliśmy (Polska + NATO) przez 20 lat setki tysięcy afgańczyków którzy nigdy nie mieli nic wspólnego z atakiem terorystycznym na USA. Ale to Talibowie są źli. My (polscy żołnierze w Afganistanie) i chłopcy z US marines to po prostu Anioły.

Davien
środa, 1 września 2021, 14:31

Niniuś skończ wypisywac te kłamstwa. O zbrodnie wojenne w Syrii Rosja została oficjalnie oskarżona przez ONZ, podobnie jak o ludobójstwo w Afganistanie, W Syrii cywili zabijają ROSYJSKIE bomby a nei amerykańskei, to Rosjanie wymordowali tysiące cywili w Aleppo i Doumie. W Libii nie ma Amrykanów sa za to zbrodniarze z Rosji, podobnie jak w innych państwach Afryki, bo tym sa wasi Wagnerowcy. Na Afganistan nikt nie napadł z zemsty , ale wypowiedziano mu wojne za ukrywanie terrorystów z al kaidy i momo ielokrotnych próśb USA ich nie wydali ikt nie zabijał setek tysięcy Afgańczyków poza ZSRS który wymordował ich ponad 2 miliony i mordowłały dalej ale go przepedzili. Wiec juz lepiej milcz obrońco ludobójców.

Viktor
poniedziałek, 30 sierpnia 2021, 17:07

Po prostu Farsa

Tauzen2305
poniedziałek, 30 sierpnia 2021, 08:04

Zastanawia mnie jedno. Mianowicie pozostawiony tam sprzęt, broń, amunicja, a nawet sprzęt biometryczny. Czyżby logistycznie było trudnym dla amerykanów, zaminowanie kontenerów z sprzętem?

Dudley
poniedziałek, 30 sierpnia 2021, 15:50

Ten sprzęt w ogromnej większości został przejęty po armii afgańskiej, która po prostu poszła sobie do domu. Przecież amerykanie nie będą jeździli po całym Afganistanie niszcząc darowane uzbrojenie.

złośliwy
poniedziałek, 30 sierpnia 2021, 15:32

Wiesz co się działo gdy Amerykanie po angielsku opuścili bazę w Bagram?Rzucił się tlum cywili żeby przytulić pamiątkę jakaś po chłopca zUSA.Tu by bylo zapewne podobnie.

Niuniu
niedziela, 29 sierpnia 2021, 22:34

Przy okazji uderzenia amerykańskiego drona w afganiski samochód na ulicy Kabula zabitych zostało 7 cywili. W tym czworo dzieci. Ponieważ nie są to dzieci amerykańskie - CNN nie pokazuje ich fotografii. W ogóle o tej zbrodni nie mówi. Czy w samochodzie był terorysta - nie wiadomo.

Kamyk
poniedziałek, 30 sierpnia 2021, 14:34

Co ty za glupoty piszesz jak po sieci lata film z tego zdarzenia , zadnych ofiar postronnych tam nie ma .

poniedziałek, 30 sierpnia 2021, 19:29

The Washington Post.

Davien
poniedziałek, 30 sierpnia 2021, 12:38

Czyli jak zwykle Niuniu wymysla fake newsy, czyzby wsród tyh terrorystów był kontroler z GRU?

poniedziałek, 30 sierpnia 2021, 11:47

Wg. najnowszych doniesień (AL-Jazeera) liczba zabitych sięgnęła już 12 (w tym 6 dzieci). Nie wiem, czy w tej liczbie jest terrorysta (jeden lub dwóch?). Zniszczeniu uległy dwa samochody i uszkodzono budynek mieszkalny (początkowo przypuszczano, że to budynek miał być celem ataku). Jest to moja trzecia próba od północy napisania o postronnych ofiarach, dwie pierwsze nie przeszły.

poniedziałek, 30 sierpnia 2021, 17:29

Jeszcze jedno. Wg. świadków, Amerykanie po wybuchu otworzyli ogień do tłumu i wiele osób zginęło lub odniosło rany od kul. Jest to zgodne z pierwszymi informacjami, które mówiły, że po eksplozji inni terroryści strzelali do ludzi z broni maszynowej. Potem te informacje zniknęły, ale wygląda na to, że były po części prawdziwe. Sytuacja jasna – po wybuchu ludzie rzucili się do ucieczki w różnych kierunkach, zaś ochrona bojąc się przeniknięcia terrorystów na lotnisko otworzyła ogień. Ofiar śmiertelnych łącznie ok. 200, ale np. podobno ministerstwo zdrowia Afganistanu twierdzi, że rannych (poszkodowanych?, tych, którym udzielono pomocy medycznej?) było ponad 1300 osób.

Davien
środa, 1 września 2021, 14:32

A ci twoi swiadkowie to pewnie terrorysci z ISIS i jej agencja propagandowa AMAK?:))

poniedziałek, 30 sierpnia 2021, 16:02

Przepraszam, przeszły po 13 godzinach, gdy o ofiarach pisano już także w Polsce.

złośliwy
niedziela, 29 sierpnia 2021, 17:42

Jakiś sukces był potrzebny.Na wczoraj.

poniedziałek, 30 sierpnia 2021, 10:18

Wczoraj wieczorem pisałem o afgańskich danych o ofiarach (6 postronnych, w tym 4 dzieci) - i nie tylko o tym. Oczywiście nie przeszło. Dzisiaj rano mówi się już o podobno 9 w tym 6 dzieci.

Davien
środa, 1 września 2021, 14:36

I te ofiary ichtamnietku nie miały nic wspólnego z atakiem na terrorystów. Sa efektem rakiety ISIS trafiającej w cywilny budynek. Ale jak widac dalej żerujesz na tragedii.

poniedziałek, 30 sierpnia 2021, 00:49

Wg. Afganistan Times w ataku zginęło siedem osób (terrorysta i sześć osób postronnych), w tym czworo dzieci. Cztery osoby postronne odniosły rany. W dzisiejszym programie "Dzień na świecie" (Polsat News) prof. Piotr Balcerowicz stwierdził, że przez całe 20 lat w każdym ataku amerykańskim (a z uwagi na brak zaufania do wojsk rządowych, przeważały ataki lotnicze) ginęło wiele osób postronnych, o czym oczywiście w mediach się nie mówiło. Przyznał też, że Amerykanie uruchomili w Afganistanie wiele nowych "schematów korupcyjnych" i że przeciętny Afgańczyk miał "szczerze dość" obecności amerykańskiej, która stwarzała codzienne zagrożenie dla życia jego i jego bliskich.

Davien
środa, 1 września 2021, 14:35

No i wpadłeś kłamco. W ataku na terrorystów zgineli tylko oni, 6 ofiar to efekt trafienia rakiety ISIS w budynek cywilny w Kabulu. Wiec juz skończ póki jeszcze możesz.

Pio
niedziela, 29 sierpnia 2021, 19:03

dokladnie, szkoda że nie dodali powstrzymania pierwszego startu talibskiego samolotu bojowego

Tweets Defence24