Geopolityka

Japonia i Polska jako dwaj frontowi sojusznicy USA [RELACJA]

Fot. Lidia Gibadło / Defence24.pl
Fot. Lidia Gibadło / Defence24.pl

W wyniku dynamicznych zmian na arenie międzynarodowej Polska i Japonia, dwaj sojusznicy USA, położeni w regionach zagrożonych wybuchem konfliktu muszą stawić czoła nowym wyzwaniom bezpieczeństwa. Kluczowym czynnikiem w obliczu przeobrażeń w światowej polityce będą działania nowej administracji amerykańskiej - podkreślali eksperci podczas debaty zorganizowanej przez Warsaw Enterprise Institute.

Celem debaty zorganizowanej przez Warsaw Enterprise Institute było przedstawienie wniosków z ubiegłorocznej wizyty Andrzeja Talagi, dyrektora ds. strategii WEI w Japonii. Do dyskusji został zaproszony ambasador Japonii w Polsce Shigeo Matsutomi. Japonia i Polska muszą odpowiedzieć na podobne zagrożenia, co potencjalnie otwiera pole do współpracy. Ekspert WEI zdefiniował pięć wyzwań dla bezpieczeństwa, które jego zdaniem stoją przed oboma państwami:

  • niepewna polityka bezpieczeństwa prezydenta Trumpa;
  • kryzys Unii Europejskiej, który może doprowadzić do jej upadku;
  • wzrastająca aktywność militarna Rosji i Chin;
  • nowy porządek międzynarodowy tworzony przez duże, silne gospodarczo i militarnie państwa.

Istnieją także inne punkty łączące oba państwa takie jak zagrożenie atakiem rakietowym (w przypadku Japonii ze strony Korei Północnej, w przypadku Polski ze strony Rosji). Talaga zwrócił jednak uwagę, że o ile obecność amerykańskich wojsk w Japonii jest stała, to oddziały USA na terenie Polski stacjonują rotacyjnie, a fundusze na ten cel są co roku zatwierdzane przez Waszyngton.

Poruszona została także kwestia art. 9. japońskiej konstytucji, w którym zobowiązano się do nieutrzymywania "sił zbrojnych lądowych, morskich i powietrznych ani innych środków mogących służyć wojnie.". W dokumencie zapisano też: "Nie uznaje się prawa państwa do prowadzenia wojny". Zdaniem eksperta w obliczu zmieniających się realiów międzynarodowych Japonia powinna rozważyć zmiany konstytucyjne. Przeszkodą w tym procesie będzie jednak pacyfistyczna postawa japońskiego społeczeństwa, które nie rozumie otaczającego go środowiska międzynarodowego.  

Ambasador Japonii zauważył, że wizyta sekretarza obrony gen. Jamesa Mattisa w Japonii oraz spotkanie premiera Shinzō Abe i prezydenta Trumpa było potwierdzeniem kontynuacji amerykańskiej obecności w Japonii oraz znaczenia sojuszu łączącego oba państwa.

Zdaniem ambasadora Unia Europejska i Japonia mogą sprawić, że prezydent USA "lepiej zrozumie multilateralizm" współczesnej polityki międzynarodowej. Wśród celów polityki bezpieczeństwa Japonii ambasador Matsutomi wymienił pogłębianie relacji między USA a Japonią, zwiększenie japońskiego wkładu w ramach ONZ i podwyższenie nakładów na obronę japońskich wysp oddalonych od terytorium kraju.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.