Izraelskie rakiety, sensory i amunicja krążąca proponowane dla Miecznika [WYWIAD]

1 lipca 2021, 13:35
BARAK MX Naval_2_825x515
Fot. IAI.
Reklama

Defence24 rozmawia z kmdr. rez. Orenem Guterem, przedstawicielem oddziału ds. programów morskich Israel Aerospace Industries na temat systemów pokładowych dla polskich fregat programu "Miecznik".

Jakub Palowski: Polska poszukuje obecnie nowych fregat ze zdolnościami obrony powietrznej w programie Miecznik. Izrael wprowadza korwety Saar 6, które, pomimo ograniczonych rozmiarów mają znaczny potencjał w zakresie obrony powietrznej. Czy Pana zdaniem istnieją podobieństwa pomiędzy zagrożeniami, z jakimi Polska może mierzyć się na Bałtyku oraz niebezpieczeństwami, z jakimi już teraz Izrael zmaga się w basenie Morza Śródziemnego?

Capt. (N). res. Oren Guter, Marketing Business Development, Naval Programs, Israel Aerospace Industries: System walki morskiej IAI oraz znaczne zdolności w zakresie obrony powietrznej zaprojektowano w taki sposób, by przezwyciężyć bieżące i przyszłe wyzwania na teatrach morskich, takich Morze Śródziemne i Bałtyk.

Duże natężenie ruchu morskiego i powietrznego w pobliżu aktywów morskich i infrastruktury krytycznej służącej interesom różnych państw, w połączeniu ze zróżnicowanymi zagrożeniami: morskimi samolotami patrolowymi, BSP, statkami powietrznymi i przenoszoną przez nie amunicją oraz pociskami przeciwokrętowymi odpalanymi z morza i z wybrzeża – to wyzwania, do sprostania którym zaprojektowano system obrony powietrznej Barak.

Jak Pana zdaniem okręty, takie jak Saar 6, czy też przyszłe polskie Mieczniki, mogą przyczyniać się do zwiększania całościowego potencjału obrony powietrznych - nie tylko dla siebie, ale także dla innych okrętów, a także zasobów na morzu i tych na lądzie, takich jak na przykład infrastruktura energetyczna?

Zdolności systemu obrony powietrznej Barak MX - w tym wielowymiarowego cyfrowego radaru AESA, wraz z możliwościami wykrywania odległych celów nawodnych i powietrznych pozwalają na stworzenie obrazu sytuacji taktycznej ze zdolnością do odróżnienia poszczególnych aktywności w ramach dużej ilości przetwarzanych danych. Z kolei system kontroli uzbrojenia WCS (Weapon Control System) ma możliwość autonomicznej alokacji zasobów (wykrywanie i przechwytywanie) oraz szybkiej i dokładnej oceny zagrożeń, dysponuje też pociskiem Barak MX z dwuipmulsowym silnikiem rakietowym.

Wszystko to pozwala na rozszerzenie zakresu obrony od punktowego do strefowego w obrębie jednego systemu. Dzięki temu powstanie bardzo duża strefa obrony zarówno dla innych okrętów, jak i zasobów lądowych oraz typu offshore. Zapewnia to też elastyczność operacyjną dla wielu scenariuszy walki morskiej.

Czy jest możliwe, by okręt o rozmiarach korwety lub fregaty był zdolny do zwalczania zarówno celów aerodynamicznych - jak pociski cruise, śmigłowce, samoloty, BSP - jak i taktycznych pocisków balistycznych?

Marynarka Wojenna Izraela musi sprostać znacznym wyzwaniom operacyjnym, wykorzystując relatywnie małe okręty. Jako takie, systemy morskie IAI projektowane są w celu stworzenia największych możliwości operacyjnych przy zminimalizowanym obciążeniu platformy. Zajmują one mało miejsca na pokładzie, zapewniając okrętowi o wymiarach korwety, możliwości uzbrojenia właściwe fregatom. 

Zestaw uzbrojenia IAI opiera się o rozwiązania opracowane zgodnie z wymaganiami izraelskiej Marynarki Wojennej i Ministerstwa Obrony. Powstały one z uwzględnieniem wniosków i doświadczeń operacyjnych zarówno z konfliktów o niskiej intensywności, jak i walk prowadzonych na pełnym morzu. Nasze systemy bojowe wielokrotnie odgrywały decydującą rolę w walce i zmieniały bieg wojen na arenie morskiej.

Jakie są kluczowe cechy systemu rakietowego Barak-MX, oferowanego przez IAI? Czy pociski do zastosowań morskich (Miecznik) i lądowych (Narew) są takie same? W takim wypadku jednostki morskie i lądowe mogłyby korzystać z jednego zapasu magazynowego.

Oparty o rodzinę pocisków BARAK, naszego wydziału obrony powietrznej i przeciwrakietowej, BARAK MX to zaawansowany system obrony powietrznej i przeciwrakietowej, stanowiący jedno, zintegrowane rozwiązanie do przeciwdziałania jednoczesnym zagrożeniom powietrznym w wielu miejscach, na różnych odległościach, w scenariuszach morskich i lądowych, z jednym wspólnym zapasem pocisków i systemów uzbrojenia.

BARAK MX pozwala na dopasowanie konfiguracji systemu tak, by być w stanie sprostać każdemu zagrożeniu, w ramach dowolnego zadania i w dowolnych warunkach na polu walki. Można łączyć i wykorzystywać dowolne kombinacje trzech komponentów systemu BARAK MX.

Pierwszym z nich jest system kontroli uzbrojenia BARAK Weapon Control System (WCS), który tworzy i zarządza ujednoliconym obrazem sytuacji powietrznej na bazie danych z wielu sensorów. WCS jest w stanie koordynować działania operacyjne w ramach różnych sieci i odpowiednio dobierać sposób odpalenia pocisków. Możliwa jest także jego integracja w dowolnym okrętowym systemie walki (CMS), co pozwala na uzyskanie obrazu sytuacji powietrznej i koordynację zwalczania celów.

Wszystkie pociski przechwytujące BARAK, są odpalane pionowo i zapewniają pokrycie dookólne 360°, krótki czas reakcji, niewielki zasięg minimalny i wysokiej klasy aktywną głowicę radiolokacyjną, zapewniającą zdolność wykrywania celów o niskiej skutecznej powierzchni odbicia i poruszających się na małej wysokości:

  • BARAK MRAD - z jednoimpulsowym silnikiem rakietowym, o zasięgu 35 km
  • BARAK LRAD - z silnikiem dwuimpulsowym, o zasięgu 70 km
  • BARAK ER - z silnikiem dwuimpulsowym i dodatkowym boosterem, o zasięgu 150 km i większymi zdolnościami w zakresie zwalczania taktycznych pocisków balistycznych

Trzecim elementem są W Pełni Cyfrowe Zintegrowane Radary IAI ze Skanowaniem Fazowym, dostępne w wielu rozmiarach i konfiguracjach. Barak to system kompatybilny i możliwy do łatwej integracji z różnymi innymi morskimi radarami.

Innowacyjne, oparte o oprogramowanie modułowe podejście do architektury systemu zastosowane w rozwiązaniu BARAK MX dostarcza wyjątkowej elastyczności operacyjnej, zwiększa możliwości oraz umożliwia prostą adaptację systemu do przyszłych zagrożeń. Dzięki temu jest to jedno z najskuteczniejszych rozwiązań zdolnych do działania w każdych warunkach pogodowych, w dzień oraz w nocy, w zakresie zwalczania nawet rozwiązań stanowiących nawet największe wyzwania.

Jakie sensory są proponowane dla programu Miecznik? W jaki sposób będą w stanie one śledzić oraz rozróżniać cele w spornym środowisku?

  • Radary morskie - IAI MF Star, cyfrowe radary AESA ze stałymi antenami są w stanie jednocześnie wykrywać i śledzić bardzo dużą liczbę zagrożeń nawodnych i powietrznych, o zróżnicowanych trajektoriach i sygnaturach. Cyfrowe działanie radaru pozwala na programowe konfigurowanie trybu jego pracy. Wspierają to także złożone algorytmy służące śledzeniu i rozróżnianiu celów w spornym środowisku, pozwalające również na działanie w sieciocentrycznym systemie dowodzenia. To przekłada się na możliwość zwalczania także celów wskazywanych przez sensory zewnętrzne (ang. cooperative engagement capability).
  • Zintegrowany Morski System Walki Radioelektronicznej (Integrated Naval EW Suite) - Wraz z rosnącą złożonością morskiego pola walki, szczególnie na Bałtyku, a także rosnącym zagrożeniem ze strony platform bezzałogowych, powstały nowe wymogi w zakresie dostawy kompletnych, zintegrowanych rozwiązań, zastępujących niezależne od siebie systemy oparte o sensory. Zintegrowany Morski System Walki Radioelektronicznej zawiera w sobie sprawdzone w boju sensory wykrywania emisji ze środków łączności (Comms-ESM) i stacji radiolokacyjnych (Radar-ESM) oraz sensory i środki zakłócające Walki Radioelektronicznej. Wraz z wykorzystaniem analiz opartych o sztuczną inteligencję (AI) zapewnia to ujednolicone rozwiązanie dostarczające obraz świadomości sytuacyjnej (Situational Awareness Picture), zdolności Walki Radioelktronicznej, a także wysokie możliwości w zakresie środków przeciwdziałania.
  • Morskie sensory optoelektroniczne - SeaMOSP to stabilizowany wielosensorowy system rozpoznania i namierzania celów dalekiego zasięgu, zaprojektowany do zastosowań morskich. SeaMOSP dostarcza wysokiej jakości zobrazowań dalekiego zasięgu, w każdych warunkach pogodowych. Zaprojektowany i przetestowany tak, by był w stanie sprostać surowym warunkom środowiska morskiego, SeaMOSP to dojrzały system, który udowodnił swoją niezawodność w ramach szerokich morskich doświadczeń bojowych i operacyjnych.

SeaMOSP można z łatwością zintegrować i połączyć z dowolnym systemem zarządzania walką; system można także kontrolować za pośrednictwem rozwiązania IAI. SeaMOSP wyposażono w najbardziej zaawansowane technologie w zakresie sensorów. System może być dostarczony z kamerą dzienną HD, kamerą termalną MWIR HD, sensorem SWIR, bezpiecznym dla oczu dalmierzem laserowym, laserowym wskaźnikiem oznaczania celów i wskaźnikiem laserowym. Wielozakresowy system automatycznego śledzenia celów (autotracker) jest integralnym elementem SeaMOSP.

Czy zastosowanie tych sensorów, jak i zestawu Barak-MX wymaga wdrożenia okrętowego systemu walki (CMS) produkcji izraelskiej, czy też mogą one zostać zintegrowane z CMS dostarczonym przez podmiot trzeci? I co IAI proponuje w zakresie systemów dowodzenia, łączności oraz zarządzania walką dla Miecznika?

System zarządzania walką IAI integruje i steruje sensorami i systemami uzbrojenia zarówno IAI, jak i tymi dostarczonymi przez innych producentów, w ramach otwartej architektury. Wspiera misję okrętu, tworząc rozpoznany obraz sytuacji morskiej oparty o fuzję danych z sensorów oraz udostępniając go za pośrednictwem łącza danych, tak by cała grupa zadaniowa dysponowała ujednoliconym, wspólnym obrazem sytuacji.

System zarządzania walką IAI wraz ze zdolnościami w zakresie oceny zagrożeń i alokacji zasobów pozwalają na koordynację procesów obrony. To preferowane rozwiązanie dla Miecznika, z uwagi na swoje inteligentne algorytmy i narzędzia wspierające procesy decyzyjne.  Jednocześnie morskie systemy walki IAI można z łatwością zintegrować z okrętowymi systemami walki pochodzącymi od innych producentów. Podobne prace przeprowadzaliśmy już wielokrotnie w przeszłości.

Poza Barak-MX, radarami z antenami stałymi i systemami C2, jakie inne rozwiązania dla Miecznika może zaoferować IAI?

Poprzez wdrożenie Morskich Zdolności Uderzeniowych IAI Polska Marynarka Wojenna może połączyć swoje systemy uzbrojenia ofensywnego, tak by uzyskać skalowalne i zoptymalizowane oddziaływanie. Może to objąć szeroki zakres proponowanego przez IAI uzbrojenia, w tym:

Systemy Przeciwokrętowe Dalekiego Zasięgu - IAI to wiodący podmiot i dostawca systemów rakiet przeciwokrętowych, zapewniający innowacyjne i unikalne rozwiązania. IAI ma ponad 50-letnie doświadczenie w zakresie pocisków przeciwokrętowych.

Amunicja krążąca - IAI NLM (Naval Loitering Missiles) to uzbrojenie o długiej długotrwałości lotu, które można odpalać z różnych platform. Zapewnia ono zdolności taktycznych system bezzałogowych. Posiada system optoelektroniczny o wysokiej wydajności z sensorami FLIR i kolorową matrycą CCD, a także unikalny system naprowadzania na źródła zakłóceń elektronicznych (EW seeker), z 360-stopniowym pokryciem. Jest ono w stanie wyszukać, wykryć, zaatakować i trafić ruchome, wysoko-wartościowe, zmieniające położenie i wrażliwe czasowo morskie i lądowe cele, z wielką dokładnością, na dużych odległościach. Na jednostkę IAI NLM obok samej amunicji składa się wyrzutnia amunicji krążącej oraz konsola sterowania MCC (Mission Control Console), która pozwala na sterowanie systemem w ramach wykonywania zadania przez człowieka (Man-in-the-Loop) i rozpoczynanie lub anulowanie misji uderzeniowej w czasie rzeczywistym. To przekłada się na minimalizację strat ubocznych. Morską Amunicję Krążącą IAI można zastosować w ramach wielu scenariuszy walki, w tym w konfliktach wysokiej i niskiej intensywności, w środowisku miejskim, czy też w toku operacji antyterrorystycznych.

Rakietowe Pociski Precyzyjne (Precision-Guided Missiles) - Zdolności do prowadzenia uderzeń przeciwko celom lądowym stały się kluczowym elementem walk na morzu. Uzbrojenie do atakowania celów naziemnych umieszczane na platformach morskich jest projektowane przez IAI tak, by było w stanie znieść ekspozycję na ciężkie warunki odpalenia. IAI specjalizuje się w efektywnych rozwiązaniach średniego i dalekiego zasięgu, kierowanych inercyjnie bądź za pomocą GPS, dopasowanych do potrzeb klienta. Uzbrojenie to zapewnia marynarce wojennej możliwości przeprowadzania uderzeń w dzień oraz w nocy, precyzyjnie, w każdych warunkach pogodowych. IAI integruje swoje najnowocześniejsze systemy przeciwdziałania zakłóceniom w ramach swoich produktów, dzięki czemu są one wysoce skuteczne w dowolnym scenariuszu walki. Dodatkowe metody naprowadzania, jak na przykład kierowanie laserowe, również są dostępne, tak by sprostać różnorakim wymogom operacyjnym.

W jakim stopniu IAI ma możliwość i jest chętne do dokonania transferu technologii rakietowych, radarów, i systemów kierowania walką, na rzecz polskiego przemysłu? I jakie są możliwe obszary długoterminowej współpracy, między IAI i polskim przemysłem, tak w zakresie przemysłu stoczniowego jak i obronnego?

Poza korzyściami operacyjnymi i bojowymi, jakie dostarczają użytkownikom nasze zaawansowane systemy, IAI oferuje także model biznesowy, obejmujący znaczący transfer know-how. Pozwala na autonomiczne wykorzystanie, serwisowanie i modernizację systemów przez polskiego użytkownika, wraz z polskim przemysłem. Integracja zaawansowanych systemów obrony IAI przez różnych użytkowników, wraz z transferem technologii integracji, produkcji, serwisowania i modernizacji do przemysłu państw-kontrahentów doprowadziła do znaczącego zwiększenia aktywności lokalnych gospodarek i przemysłów.

IAI posiada wszelkie know-how, własność intelektualną, umiejętności inżynierskie, wiedzę operacyjną operacyjny, oraz zdolności produkcyjne i stabilność finansową, wymagane do integracji i dostawy pełnego zestawu systemów na czas i całkowicie zgodnie z wymaganiami. Wierzymy, że partnerstwa lokalne i współpraca z lokalnymi firmami, współpraca długoterminowa, wspólny rozwój i produkcja, transfer technologii i wsparcie techniczne łącznie przynoszą korzyści zarówno IAI, jak i naszym partnerom. Chcemy działać w taki sposób i mamy doświadczenie, które zapewni owocny charakter współpracy dla obu stron.

Dziękuję za rozmowę. 

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 117
Reklama
autor komentarza
sobota, 14 sierpnia 2021, 05:41

jezeli bedziecie analizowac to kolejne 40 lat!! i dywagoac zaup wszystkiego nie ma sensu ciagle cos nowego i lepszego albo tanszego sie pojawia na a rynku .........................................itd

reht
wtorek, 6 lipca 2021, 14:06

Firmom izraelskim trzeba jasno dawać do zrozumienia, że ich polityka wobec Polski ma kluczowe znaczenie dla dalszych zakupów i rozwoju biznesu miedzy nami. Kropka.

PRL
czwartek, 15 lipca 2021, 14:49

reht.. jak życie mówi Polska to była z PRL zaś obecne to tylko szczątki swojej świetności.

Marek L.
środa, 7 lipca 2021, 04:05

Teoretycznie może miałbyś rację, ale W PRAKTYCE jest to TOTALNIE i CAŁKOWICIE NIE-realistyczne. Wyobraź sobie mianowicie następującą sytuację : Izraelskie MON chce kupić dla IDF'u ciężarówki 8x8 Jelcz P882 D.53. Co prawda od Jankesów dostają b. podobne za darmo, no ale pomimo tego, to od Szwedów kupują (Volvo), i od Niemców (MAN) też. No a te polskie to i lepsze, i trochę tańsze. Oraz, IDF/IAF chce kupić od Mesko Pioruny-2, i nawet zapłacą Mesko całkiem sporo ekstra za ich znacznie szybszy rozwój. Warunek: Izraelski MON mówi Naczelnym Dyrektorom Jelcza, oraz Mesko, że te naczelne polskie Oszołomy, jak np. Ziobro, Terlecki, Pawłowicz, lub ten Naczelny Oszołom-447, Marek Jakubiak (chociaż TEN to akurat nie w PIS'ie, ale brzmi to dokładnie jak oni!!), itd., itp., TO od tej pory to oni mają trzymać te swoje buźki na kłódę --- no bo inaczej to tych transakcji to NIE będzie. Przeszło by to ??? No przecież NIE !!!! I to NIGDY !!!! I podobnie jest i po izraelskiej stronie ; czy gdyby naczelni dyrektorzy np. koncernów zbrojeniowych IAI, ELBIT'u, Rafael'a, mieliby powiedzieć tym ichnim Naczelnym Oszołomom, politykom, jak np. tym dwóm ostatnim Ministrom Spraw Zagranicznych, jeden to Israel Katz, drugi to Yair Lapid ---- zamknijcie wy w końcu kiedyś te wasze niewypażone gęby !!!! I przestańcie wy w końcu kiedyś pieprzyć te wasze brednie, oraz te wasze bzdury !!!! Podziałało by to wtedy ??? No przecież NIE !!! Bo firmy zbrojeniowe, oraz zbrojeniowe biznesy, to niestety absolutnie NIE mają dostatecznego "przełożenia", ani wpływu, na naczelnych (oszołomskich!!) polityków, i to niestety, ANI tu, ANI tam....... Kropka.

rezerwa 77r.
niedziela, 4 lipca 2021, 09:55

WSZAK ZAPEWNE BEZPIECZNIEJ I TANIEJ , KUPOWAĆ W TURCJI , A NAWET W CHINACH / KORWETY /

a
sobota, 3 lipca 2021, 20:10

Izrael ma dobre produkty w racjonalnych cenach ale jest to państwo nam wrogie wi wysuwające roszczenia fiansowe....gruz pod ambasadę tyle

gnago
niedziela, 4 lipca 2021, 16:42

I kwoty przelane za broń niech sobie traktują jako zwrot należnych wydumanych pretensji

say69mat
poniedziałek, 5 lipca 2021, 21:52

Hmmm ... mam wrażenie, że nasi politycy marzą aby w Izraelu kupować wyłącznie ... gruz.

Qaz
sobota, 3 lipca 2021, 13:18

W żadnym wypadku nie należy kupować uzbrojenia w Izraelu ten kraj jest niewarygodnym partnerem który kody źródłowe sprzeda każdemu kto zapłaci.

Bobek
sobota, 3 lipca 2021, 13:08

Żadnych zakupów uzbrojenia w krajach wrogich Polsce. Więc sprzętu opisanego wyżej też w żadnym wypadku nie należy kupować.

Jacek Pl.
piątek, 2 lipca 2021, 23:43

To może jednak trzymajmy się zbrojeniówki Turków, bezpieczniej. Oni tu nie mają gmin interesu

wert
piątek, 2 lipca 2021, 23:36

na ulicy Te Awiwu jak się rozmawia po polsku można zostać zwyzywanym lub oplutym, jak słyszą niemiecki kłaniają się w pas

Marek1
środa, 7 lipca 2021, 15:00

Na 99% nawet w Izraelu nie byłeś ...;)

say69mat
wtorek, 6 lipca 2021, 10:52

Wyrazy współczucia, a czy Szanowny Kolega był w arabskiej, czy żydowskiej części Tel Avivu???

Marek L.
poniedziałek, 5 lipca 2021, 23:09

Kłamiesz. I to w wyjątkowo obrzydliwy sposób. PO CO jest ci to potrzebne, ksywo "wert" ???? Chodziłem wielokrotnie, zarówno po ulicach stolicy państwa Izrael, Jerozolimie, jak i po ulicach Tel Awiwu, głośno rozmawiając po polsku z moimi znajomymi, i NIGDY NIE zdarzył się, aby ktokolwiek zwymyślał nas za to, albo, tym bardziej nas "opluł"!!!! Oraz, NIGDY nie widziałem żadnych Izraelczyków, którzy, słysząc kogokolwiek mówiącego po niemiecku, "kłaniali by mu się w pas".... A więc, PO CO ty tutaj szkalujesz, kłamiesz, oczerniasz ????

Marek L.
wtorek, 6 lipca 2021, 12:59

.... i zniesławiasz .......

Anonim
piątek, 16 lipca 2021, 14:58

No tak bo przecież rosyjscy Żydzi w Izraelu kochają Polskę i Polaków. Wystarczy przyjrzeć się organizacji wycieczek z Izraela do byłego Niemieckiego Obozu dla Polaków w Auschwitz, gdzie Polacy są przedstawiani przez tzw. "opiekunów" jako antysemici. Po co ogóle ci Żydzi przyjeżdżają do Oświęcimia ? Przecież obozem dla Żydów z Europy ( ale nie Polski ) był Niemiecki Obóz - Birkenau. Żydzi odzyskiwanie swoją własność na terenie Polski zaczeli już od 1945 roku. Ale nawet dziś w 2021, żyli 76 lat po zakończeniu wojny, są tak bezczelnie i chciwi że rządają mienia bezspadkowego, po zmarłych bezpotomnie obywatelach Polski zabitych przez Niemców. Mienia które zgodnie z prawem przechodzi na własność państwa.

rozumek.
piątek, 2 lipca 2021, 18:20

Nic ,kompletnie nic od wroga Polski.

RAF
sobota, 3 lipca 2021, 01:36

Naszymi głównymi wrogami są Rosja, Niemcy i Chiny, a ilu z was ma niemieckie samochody czy szajsowate chińskie telefony? Z Izraelem powinniśmy się dogadać i z ich pomocą uzyskać wreszcie reparacje od Niemiec, Żydzi mają doświadczenie w tych sprawach. Od uzyskanej sumy otrzymaliby uzgodniony wcześniej procent (np. 10-20%) ale jednocześnie musieliby się oficjalnie zrzec dalszych żądań wobec Polski. W ten sposób wszyscy byliby zadowoleni, poza Niemcami oczywiście, ale im się należy, więc kogo obchodzi ich samopoczucie.

MArio
piątek, 2 lipca 2021, 18:10

Tylko jedno pytanie: Czy zaprzyjaźnieni Rosjanie z Izraelem będą mieli kody do tych systemów? ps. Nawy ambasador Izraela w Warszawie urodzony jest w Rosji i mówi oczywiście po rosyjsku. Polskiego nie zna...

pamiętliwy
piątek, 2 lipca 2021, 19:59

Poprzednia pani ambasador równie biegle posługiwała się jezykiem rosyjskim.

?
piątek, 2 lipca 2021, 18:28

Pijesz do Gruzji i wymiany informacji między Izraelem i Rosją?

gres
piątek, 2 lipca 2021, 14:21

Większość postów jest dowodem na polska głupotę. Przyjęcie założenia, że Izrael jest państwem nieprzyjaznym i nie należy od niego nic kupować powinno wręcz skutkować intensyfikacją rozmów z Izraelem. Powinno się tak stać z dwóch powodów tj. 1) tak aby uzyskać dobrą, konkurencyjną ofertę z innego źródła na przykład z UK, 2) aby rezygnując z konkretnej oferty izraelskiej (oczywiście formalnie z tego powodu że jest gorsza), nieformalnie wskazać, że nie mają szans na przyjęcie konkretnej ofert na przykładowo miliard USD z uwagi na idiotyzmy wygłaszane przez ich polityków.

obywatel
sobota, 3 lipca 2021, 20:51

Nie głupia propozycja

ałuto
piątek, 2 lipca 2021, 17:45

słuszne i 1) i 2) dodać jeszcze rozwój projektu Moskit by zastąpić spike

Marek L.
piątek, 9 lipca 2021, 01:29

MOSKIT, no to NIGDY NIE zastąpi Rafael'a SPIKE LR / LR-2, no bo, po pierwsze, to jego jeszcze w ogóle NIE MA, no a po drugie, to pomimo tego, że jego jeszcze w ogóle nie ma, no to jest on JUŻ teraz, w tej chwili, 20 lat do tyłu za tym Spike'em LR-2.......

kibic
piątek, 2 lipca 2021, 17:03

Do takiej postawy trzeba miec silnych swoich graczy i wsparcie wszystkich ważnych grup politycznych w zagranicznych interesach. Ciężko na to liczyć. Brakuje nam mądrych decydentów, za to mamy pełno przepłacownych reprezentantów obcych sił. Nie wymieniam żadnej partii, bo to raczej bardziej zawiłe sprawy.

mc.
piątek, 2 lipca 2021, 16:16

Wypowiedzi izraelskich polityków, zwłaszcza tych którzy są w rządzie jasno wskazują że Izrael prowadzi krucjatę przeciwko Polsce. Domagają się przyznania do win nie popełnionych, oraz zapłacenia kwot nienaleznych.

Nie potrzebujemy ich wcale
piątek, 2 lipca 2021, 16:02

Całkowicie zbędne! Obecnie tak czy owak mamy możliwości współpracy np. z UK, Turcją, Koreą, USA, Szwecją czy Norwegią. A same okręty pomogą nam zbudować także Włosi, Francuzi czy Holendrzy! Izrael nie jest nam do niczego potrzebny. Australia wybierając bwp ma teraz tylko d w o c h kandydatów. I wystarcza! Izrael powinien być potraktowany nadzwyczaj "chłodno" pod każdym względem i w każdej dziedzinie! Powinno się im przede wszystkim ograniczyć w liczbę wydawanych wiz wjazdowych , oraz zamknąć możliwość uzyskiwania polskich paszportów osobom nie-urodzonym w Polsce, które to paszporty umożliwiają tym wszystkim "nowym Polakom" niekontrolowany wjazd do SCHENGEN!!!

Marek L.
środa, 7 lipca 2021, 12:45

A akurat OBAJ ci kandydaci na te australijskie BWP to mają w te BWP wbudowane kluczowe systemy konstrukcji i produkcji izraelskiej zbrojeniówki.......

zetke
piątek, 2 lipca 2021, 17:31

słuszna uwaga

Marek L.
środa, 7 lipca 2021, 14:24

A już szczególnie to "słuszna uwaga", dotycząca tej naszej współpracy z Turcją, rządzoną przez brutalnego, skorumpowanego, totalitarnego, będącego fanatycznym islamistą DYKTATORA, Erdogana --- który całkowicie skasował tam demokrację, nienawidzi m.in. też i Chrześcijan, więzi tysiące dziennikarzy i intelektualistów, do tej pory w wojnie domowej wymordował 30 tys. Kurdów, głównie cywili, i zaprzecza na 100%, czyli w zaparte Holocaustowi przez Turków 1,5 miliona Ormian (chrześcijan) w latach 1915--1917. Rzeczywiście, wspaniały to partner do zbrojeniowej "współpracy" z nami.......

Stefan
piątek, 2 lipca 2021, 15:17

W punkt

rezerwa 77r.
piątek, 2 lipca 2021, 14:11

jednak należy mocno wyhamować ,, współpracę " z w/w , mamy dobry sprzęt NDR i tu należy rozwinąć temat współpracy

rada
piątek, 2 lipca 2021, 13:01

Po tym ostatnim pomimo tego iż maja niezłą broń nie zaczynać z Izraelem są inni też gotowi do współpracy.

2zdk
piątek, 2 lipca 2021, 11:51

Nie brać nic z Izraela. Szczególnie kiedy wysokiej klasy systemy może zapewnić nam np. Francja, Wielka Brytania, Szwecja czy Korea Południowa. A Izrael nie jest nam ostatnio szczególnie przyjazny dlatego nie należy pompować w niego kasy i uzależniać się od jego technologii.

Były
piątek, 2 lipca 2021, 12:21

Racja basta

Levi
piątek, 2 lipca 2021, 11:39

Przecież Pan Minister Spraw Zagranicznych Izraela dał wyraźnie do zrozumienia że nie chcą z nami handlować. Nie narzucajmy sie więcej. Są inni dostawcy.

Ot co
piątek, 2 lipca 2021, 16:07

Prawda? Pójdźmy im na rękę, i zamroźmy wszelkie kontakty. Wiecie, że kiedy u nas "szalała" ptasia grypa i nagle musieliśmy wybijać np. kurczaki, to najwięcej zaimportowaliśmy - i to setki ton - z... IZRAELA!!! Jakby czekały w gotowości na wysyłkę do Polski!! I tak było już aż dwa razy!!! Ciekawe!

Patry
piątek, 2 lipca 2021, 10:01

oferta izraelska chodź pod względem technicznym warta rozważenia ... co do kosztów w stosunku do innych ofert niewiadoma- być może konkurencyjna ... to pod względem offsetu, pozyskania przez Polskę kompetencji przemysłowych i technologicznych nie do zaakceptowania ... mamy sztandarowy przykład Spika którego "produkcja" na naszym terytorium jest całkowicie !!! uzależniona od dostawy tzw. Złotej śrubki z B.wschodu co pozbawia nas całkowicie suwerenności w tym zakresie - ale skoro jest tak promowana przez nasze elity pokazuje skąd nagły zwrot na morze i budowa bardzo kosztownej floty nawodnej ... i odejście od zakupu OP z pociskami manewrującymi które moim zdaniem byłaby wartością dodatnią naszych zdolności obronnych ... a nie skarbonką która wydrenuje nas finansowo i wytransferuje środki za granicę co skutkować będzie brakiem pieniędzy na rozwój naszych zdolności przemysłowych i dalszym regresem w tym zakresie co przekłada się ciągłym spadkiem znaczenia na arenie międzynarodowej ...

mick8791
piątek, 2 lipca 2021, 16:43

O czym Ty chłopie piszesz? Zdolności produkcyjne Spike mamy dokładnie takie jak sobie przed lay wynegocjowaliśmy i za jakie chcieliśmy zapłacić! Flota nawodna jest mniej kosztowna od podwodnej. To jedno. Drugie jest to, że nie zrezygnowaliśmy z budowy OP ale faktycznie jest ona odsunięta w czasie. Chyba nie zarejestrowałeś również faktu, że Mieczniki będą budowane w Polsce więc jednak te zdolności przemysłowe będą u nas rozwijane. I cóż - dużą część wyposażenia niezależnie od tego czy to fregata czy OP i tak będziemy musieli kupić za granicą.

Patry
piątek, 2 lipca 2021, 22:39

poczytaj sobie jak wyglądała u nas produkcja krążowników min ... gdzie wymagania admi...icji prawie całkowicie wyeliminowała wyposażenie w systemy opracowane i wyprodukowane w kraju w które wyposażony był pierwszy Kormoran ...i zastapione "najlepszym" (a jakże) zdaniem w/w oczywisie b.drogim i całkowicie zagranicznym ... w wypadku fregat będzie tak samo - juz widzę tę radosną twórczość ... a co do OP to napisz ile miały kosztować Scorpeny z rakietami manewrującymi o użyciu których sami mogliśmy decydować - co najmniej 2 X taniej niż będą kosztować paradne fregaty które i tak będą uzywane nie na Bałtyku tylko na ...oceanach i nie do obrony naszych interesów ... a co do Spika ... to ten sam mechanizm zakupu utrwalony w naszych inspektoratach bedzie obowiązywał przy wyposażeniu Miecznika na koszt oczywiście podatnika który słono zapłaci za zdolności z których nie będzie miał pożytku ...

Maciek
wtorek, 6 lipca 2021, 14:31

Marynarka chciała zachodnie wyposażenie do tych trałowców, bo miało być nowoczesne. Prezentujemy szkodliwy pogląd, że kupować należy polski sprzęt, nieważne, że przestarzały, ważne, że Polski. Tyle, że armia nie jest od zapewniania miejsc pracy w zbrojeniówce, tylko od obrony kraju. I powinna mieć sprzęt najlepszy dostępny. Przećwiczyliśmy już w 1939r. forsowanie krajowej produkcji. Armia, mimo, że wydawano na nią znaczną część budżetu, była kompletnie przestarzała. A jak już inwestowaliśmy nowocześnie, to nie tak, gdzie trzeba (niszczyciele, bombowce p37) No i... przegraliśmy.

Patry
wtorek, 6 lipca 2021, 22:29

kompletnie przestarzała jest twoja odpowiedz ... kiepski cytat z min. Onyszkiewicza z 1991 -nasze rozwiązania zastosowane w pierwszym kormoranie były na wysokim poziomie ... ale "marketingowcy" zachodnich oferentów przekonały ich że są do bani ... w przeciwieństwie do tych drogich które oni polecają ... i jak tu nie wierzyć takim marketingowcom ... szczególnie po takich pięcio-gwiazdkowych prezentacjach

Ciemny Lud
piątek, 2 lipca 2021, 04:35

Kupować trzeba od Szwecji i Korei Płn., Turcji, Indii. W innych miejscach tylko to czego Ci nie mają.

Oby nie judasze
czwartek, 1 lipca 2021, 21:29

Oby nic z Izraela.

Mikser
sobota, 3 lipca 2021, 13:10

To jest jasne. Żadnych zakupów z kraju który nie szanuje praw człowieka.

Big Jim
piątek, 2 lipca 2021, 00:37

Potwierdzam!

Oczekiwania
czwartek, 1 lipca 2021, 21:12

Już chyba by było bezpieczniej kupić u Ruskich od Putina. Potraktuje to jako mocno spóźniony dowcip na pryma aprylis, bo jeżeli na poważnie to tylko jako obelga że nas maja za bezmózgi.

Jagoda
czwartek, 1 lipca 2021, 20:58

A dlaczego z Izraela sprowadzają do "Biedronki" ziemniaki młode, które są tańsze od polskich, a jesteśmy światową potęgą w ich produkcji ? Czytać między wierszami ...

wert
piątek, 2 lipca 2021, 20:29

muszą być tańsze bo w ich klimacie w roku maja dwa cykle produkcyjne. U nas jest zima i okres spoczynku wegetacyjnego

Obywatel
czwartek, 1 lipca 2021, 20:55

Jak to jest: czy gdybyśmy kupowali broń od Izraela (zresztą świetnej jakości) to: 1. czy narazimy się na ewentualne przerwanie dostaw z powodu głupich polityczno - godnościowych kłótni o zamierzchłe czasy? 2. czy wprost przeciwnie - kupując broń i dając zarobić izraelskiemu przemysłowi zatkamy twarz tamtejszym politykom nacjonalistom, którzy będą musieli się, nie chcąc utracić kontraktu, przymknąć? Znacie jakieś precedensy?

Dobrze napisane
piątek, 2 lipca 2021, 09:43

Bardzo rozsądne podejście do kwestii krytycznie ważnych zakupów! I trudny dylemat. Bo pomijając niepodważalną skuteczność izraelskiego sprzętu, to słynne "kody źródłowe" czy "ukryte guziczki" są dość prawdopodobne, skoro np. położenie każdego czołgu Bundeswehry było "monitorowane" przez producenta "dla celów logistycznych"!

Lobo1
czwartek, 1 lipca 2021, 20:24

NIC Z IZRAELAAA !!!!!!!

Wojtekus
czwartek, 1 lipca 2021, 19:59

Wszystko fajnie tylko ze jak Izrael nalozy na nas sankcje to bedzie zero.

Herr Wolf
czwartek, 1 lipca 2021, 19:37

Haha będzie łatwiej płacić 447 i bez pośredników...))

Roland the Headless
czwartek, 1 lipca 2021, 18:57

Żadnych zakupów w Izraelu do czasu zaprzestania przez to państwo szkalowania Polski i Polaków.

jurgen
czwartek, 1 lipca 2021, 18:47

nic z izraela, wypad

wert
czwartek, 1 lipca 2021, 18:37

czas skończyć z "wycieczkami" izraelitów do niemieckich obozów założonych w Polsce. To indoktrynacja opolskiej "nienawiści". Ściśle nadzorowani przez swoją bezpiekę, z zakazem wychodzenia bez ochrony na miasto "bo Polacy tylko czekają". Zwykłe pranie mózgu. Taki obraz Polski wywożą i powielają. Dziwić się potem że zioną nienawiścią do nazistówpolaków? DOŚĆ TEGO

Herr Wolf
czwartek, 1 lipca 2021, 19:38

Nie trzeba je uruchomić

wert
piątek, 2 lipca 2021, 23:59

unikałbym takiego tonu. Im o to chodzi

mc.
czwartek, 1 lipca 2021, 18:55

W pracy poznałem kilku Żydów. Jeden z nich po roku pracy w Polsce powiedział mi że niczego nie rozumie... Przez kilka miesięcy bał się wychodzić z domu. Potem jak zaczął bywać w barach i na imprezach, stwierdził że w Polsce czuję się bezpieczniej niż w Izraelu. Ale on niczego nie rozumie, bo na zajęciach (obowiązkowych) w Yad Vashem mówili im że WSZYSCY POLACY TO ANTYSEMICI.

SOWA
piątek, 2 lipca 2021, 10:01

Lepiej niech się boją :)

Oserwator
czwartek, 1 lipca 2021, 21:20

Dobrze że wpisy na tym forum tego nie potwierdziły..... a zaraz...... :(

zryw
piątek, 2 lipca 2021, 09:39

Czy jeżeli iw jakimś temacie się z tobą nie zgadzam to znaczy że jestem antysemitą

wert
piątek, 2 lipca 2021, 20:32

wg żydów TAK. Jeśli im nie klaszczesz jesteś antysemitą. Mówimy o żydach dzisiejszych, nie tych którzy leżą na Monte Cassino. Tym wieczna CZEŚĆ i CHWAŁA

Janek
sobota, 3 lipca 2021, 18:20

Popieram

Chyżwar dawniej Marek
piątek, 2 lipca 2021, 09:35

Ale chyba wiesz o tym, że na każdą akcję zawsze jest reakcja? Te wpisy, które masz na myśli także nie biorą się z powietrza.

Obserwator życia
piątek, 2 lipca 2021, 09:26

Wyjaśnię bo widzę za trudne dla ciebie do zrozumienia. Nie mamy problemu z ludźmi pochodzenia żydowskiego. Mamy problem z państwem Izrael i jego zachowaniami w stosunku do naszego kraju. Stąd ten dysonans.

Errol
piątek, 2 lipca 2021, 08:12

Mówisz o wpisach Olgino?

22
czwartek, 1 lipca 2021, 18:25

W obecnej sytuacji od Izraela nie można niczego kupować. Była by to oznaka słabości.

KrzysiekS
czwartek, 1 lipca 2021, 17:49

Obecnie od Izraela też bym nic nie kupił i to jest ich wina a szkoda. Nie znaczy że nie możemy czasem się na nich wzorować dla Polski 4 Korwety rakietowe typu Sa’ar 6 zbudowane we współpracy z Niemcami też by wystarczyły. Oczywiście uzbrojenie było by innych producentów.

Antysemita indukowany
czwartek, 1 lipca 2021, 18:11

Wziąwszy pod uwagę rasistowskie praktyki wobec ludności arabskiej, a wręcz przypadki, które można zakwalifikować jako ludobójstwo ewentualną współpracę z państwem Izrael określiłbym jako postępowanie wysoce niemoralne. Po prostu.

Piotr
czwartek, 1 lipca 2021, 21:02

które przypadki można kwalifikować jako "ludobójstwo"?

JOK3R
piątek, 2 lipca 2021, 11:23

Bombardowanie Strefy Gazy i budynków w których zamieszkuje ludność cywilna.

Boczek
piątek, 2 lipca 2021, 12:10

A w wyniku czego mają miejsce te bombardowania?

Anonim
piątek, 16 lipca 2021, 15:13

W wyniku tego ze nie powstały zgodnie z decyzja ONZ z 1948 roku dwa państwa Palestyna i Izrael. Faszyści z Izraela do dziś okupują tereny przyznane państwu Palestynskiemu. Budują mury - jak ich nauczyli Niemcy, oraz organizują osiedla Izraelskie na ziemi należącej do Palestyny. Już wiesz dlaczego Izrael bombarduje domy Palestyńczyków którzy nie zgadzają się na Izraelską okupacje ?

sobota, 3 lipca 2021, 18:28

Hamas i inne bojówki celowo rozmieszczają swoje punkty w bliskości cywilów, swoich cywili dla których podobno walczą. Jako żołnierz wybieram mniejsze zło… bronię swoich.

Ha ha
piątek, 2 lipca 2021, 16:11

Decyzji rządu izraelskiego?

Chyżwar dawniej Marek
piątek, 2 lipca 2021, 21:55

Raczej to wynik sporów między semitami. Jak historia uczy rzezie to coś, co czasem lubi najbliższa rodzinka.

SimonTemplar
czwartek, 1 lipca 2021, 20:59

Zgodzę się w pełni.

Monkey
czwartek, 1 lipca 2021, 17:48

Raczej MBDA, oferują więcej. W ogóle w ramach współpracy w ramach UE i szeroko rozumianej Europy (np. Wielka Brytania, Norwegia czy Szwajcaria) powinniśmy przychylniejszym okiem spoglądać na ich produkty. A nawet i na tureckie. Z USA i z Izraelem trzeba ostrożnie, a z Rosją czy Chinami nie ma nawet co zaczynać.

Adam
czwartek, 1 lipca 2021, 18:53

MBDA oferuje mniej za dwa razy wyższą cenę

Monkey
piątek, 2 lipca 2021, 00:07

@Adam: Nie zgadzam się z twoją opinią. Ale niech będzie że rozumiem dwa razy wyższą cenę (ciekawe skąd masz takie wieści). Ale co znaczy dwa razy mniej? Dwa razy mniejszy zasięg? Dwa razy mniej miejsc na wyrzutniach? Może jeszcze dwa razy mniejszy transfer technologii( jak możesz to oszacować)?

Chyżwar dawniej Marek
piątek, 2 lipca 2021, 22:29

Adam to taki człowiek, który chciałby Abramsy z półki. Fajne czołgi, więc nie dziwię się. Tylko pan Adam powinien doczytać jak wygląda stan techniczny tych czołgów w Arabii Saudyjskiej, która ma w ch... kasy i porównać sobie z tymi, które ma na stanie USA. Pan Adam także nie zdaje sobie także sprawy z tego, że coś, co sprawdza się w ochronie okrętu nie koniecznie nadaje się na Narew.

ad
czwartek, 1 lipca 2021, 18:27

Chyba nie macie już wielu przyjaciół prawda? tylko Białoruś, Rosja i Turcja....żenda

kmdr
czwartek, 1 lipca 2021, 22:38

W polityce międzynarodowej nie ma się przyjaciół tylko interesy. Co możesz mi sprzedać, co możesz ode mnie kupić. Co mi może zrobić, czym mu mogę oddać.

wert
piątek, 2 lipca 2021, 23:22

a nasze osiołki myślą ze są uwielbiane bo angela poklepie po pleckach

Ogólny
czwartek, 1 lipca 2021, 18:27

Z Rosją czy Chinami nie mielibyśmy szans czehokolwiek zaczynac ze względów na to że jesteśmy w sojuszu NATO, więc nie rozumiem wymiany tych dwóch państw w twoim komentarzu.

Sidematic
czwartek, 1 lipca 2021, 17:39

Chyba się panu Guterowi adresy pomyliły. Od wrogów się nie kupuje broni. Izrael nie tylko nie jest w NATO ale wręcz jest politycznym zagrożeniem dla Polski.

say69mat
piątek, 2 lipca 2021, 10:15

Jakim to cudem 9 milionowa populacja ma stanowić jakiekolwiek zagrożenie dla populacji liczącej 38 milionów mieszkańców???

wert
piątek, 2 lipca 2021, 23:27

z racji przewagi kapitałowej i wpływów choćby w mediach, kulturze, polityce. Holokaustianizm zrobił wielkie spustoszenie w mózgach ludzi. Taki przykład: 25% nagród Nobla mają przedstawiciele jednego narodu. 9 milionów do kilku MILIARDÓW. Naród wybrany

mc.
czwartek, 1 lipca 2021, 17:31

ZERO współpracy gospodarczej z Izraelem. Sprawdzić dokładnie firmy izraelskie działające na rynku polskim. Sprawdzić czy płacą podatki. Sprawdzić czy nie prowadzą działalności lobbingowej.

JOK3R
piątek, 2 lipca 2021, 11:27

Sprawdzaj.

dobra rada.
czwartek, 1 lipca 2021, 17:28

Kompletnie nic z Izraelem,....ale to nic.!!!

Lbn
czwartek, 1 lipca 2021, 17:20

A nie ma innych państw z dobrym sprzętem? Nie można dać sobie płuc w twarz i mówić że pada deszcz.

Konsultant
czwartek, 1 lipca 2021, 17:20

Należy wykluczyć Izrael ze wszystkich przetargów zbrojeniowych w Polsce. Kraj ten okazał się niestabilny i niewiarygodny pod względem politycznym. A to grozi negatywnym wpływem na stan i bezpieczeństwo techniczne Izraelskiego uzbrojenia.

Antysemita indukowany
czwartek, 1 lipca 2021, 18:00

Proste wykluczenie jest proste i... prostackie. Lepiej przy każdej możliwej okazji wychwalać konkurencyjne produkty jako lepiej dostosowane do lokalnych warunków. Jako przykład podać podatność wież do KTO na ujemne temperatury, problemy z nadmiernym dymieniem silników SPIKE itd. Czarny PR to rozrywka zdrowa i tania.

drStrosmeier
czwartek, 1 lipca 2021, 18:14

Pomysł fajny, ale nie do przeprowadzenia w państwie z dykty, gdy głównym kryterium jest cena a świadomość geopolityczna dużej części decydentów jest żenująca.

Eter
czwartek, 1 lipca 2021, 20:41

Mam złą wiadomość. Zamówienia publiczne mamy podporządkowane ustawodawstwu UE które wprost wzorowane jest na Niemieckim. RFN jest z dykty?

axa
czwartek, 1 lipca 2021, 17:19

Sorry ale z Izraelem należy zaprzestać jakiejkolwiek współpracy. Chyba że chcą coś od nas kupić to proszę bardzo.

Jasiu
czwartek, 1 lipca 2021, 20:07

Oferujemy jabłka.

czwartek, 1 lipca 2021, 16:20

Chyba sobie już grubo na lata posprzątali

JOK3R
piątek, 2 lipca 2021, 11:29

Na pewno zbiednieją ;)

neo
czwartek, 8 lipca 2021, 17:37

Zbiednieją, bo żyją ze sprzedaży broni a kraijk raptem 9 mlm i 20 tys km kwadrotowych takż nawet kilka setek milionów strat to dla nich znaczna różnica a drugą Szwajcarią nie są. Poza tym , tracą na turtystyce bo nikt nie przujedzie do kraju gdzie jest wojna.. A w Polsce mieli niezłe el

Felix
czwartek, 1 lipca 2021, 16:09

ile to by kosztowalo wraz z zadaniem zwrotu mienia bezspadkowego?

Wojtek
czwartek, 1 lipca 2021, 16:06

Zawsze będziemy zakładnikami. Jedna "zła" wypowiedź i wyciągają nam wtyczkę. Nie daj Boże.

Zdzichu
czwartek, 1 lipca 2021, 16:05

Pomimo tego, że Izraelskie wyroby są niezłe, to jednak trzymałbym się z daleka od tego roszczeniowego kraju. Powiem więcej, przeznaczyłbym pieniądze na rozwój p/panc Moskit by nim zastępować Spike.

Hugo
czwartek, 1 lipca 2021, 16:04

Tak się robi interesy. Jednym rakiety drugim przeciwrakiety do tych rakiet...

J23
czwartek, 1 lipca 2021, 16:02

Nic z Izraela. Nie wspieramy wrogów

MJ23
czwartek, 1 lipca 2021, 16:48

Jasna sprawa, ale od dekad, rządcy terenu, na którym żyją Polacy, sprzyjają tym wrogom, niestety...

JSM
czwartek, 1 lipca 2021, 17:42

Rządcy terenu na którym żyją Polacy identyfikują się z tą bliskowschodnią grupą wyznaniową. Sam premier uczy dzieci w ich szkole.

Antysemita indukowany
czwartek, 1 lipca 2021, 15:51

Moja wypowiedź będzie krótka: 0, słownie - ZERO zakupów w państwie Izrael. Dziękuję za uwagę.

Jasiu
czwartek, 1 lipca 2021, 20:08

Podobno Izrael ma wprowadzić embargo na broń do Polski.

Bbbb
czwartek, 1 lipca 2021, 21:31

Źródła???

Boczek
piątek, 2 lipca 2021, 12:11

Podobno - to najpewniejsze źródło.

Kamil
czwartek, 1 lipca 2021, 16:19

Kiedy będzie ogłoszony podmiot zagraniczny w programie miecznik

Tweets Defence24