Pocisk Barak ER został zabrany po jego ukończeniu na seryjnej linii montażowej a następnie wystrzelony w kierunku celu symulującego pocisk balistyczny – informuje producent, spółka Israeli Aerospace Industries (IAI). Izraelski koncern przedstawił materiał wideo, z testu przechwycenia rakiety balistycznej. Trwają już dostawy seryjnych efektorów do nieujawnionego klienta.
IAI ujawniło dokumentację z przeprowadzonej w ostatnim czasie serii prób systemu obrony powietrznej Barak, w tym pocisków Baraków ER, o których Defence24 informował już wcześniej. W ich trakcie seryjny pocisk zniszczył między innymi cel symulujący zbliżający się pocisk balistyczny. Na materiale wideo pokazano przygotowania do przechwycenia i jego przebieg.
Jak informuje IAI, cykl prób potwierdził, że pociski, jak i cały system mogą służyć do zwalczania całego zakresu zagrożeń, w tym wspomniane pociski balistyczne, ale także pociski manewrujące, samoloty, śmigłowce i bezzałogowce. Producent podkreśla, że cele powietrzne mogą być rażone z jednego typu wyrzutni, uzbrojonej nie tylko w pociski dalekiego zasięgu (Barak ER), ale też tańsze o zasięgu 35 (Barak MRAD) bądź 70 km (Barak LRAD), w znacznym stopniu zunifikowane, m.in. jeśli chodzi o aktywny radarowy system naprowadzania. Zdolności zwalczania pocisków balistycznych według IAI mają zarówno pociski Barak LRAD, jak i Barak ER, przy czym w wypadku tego ostatniego są one rozszerzone.
Barak-MX, może działać zarówno na lądzie i na morzu (dotyczy to także pocisku w wersji o największym zasięgu), w ramach sieciocentrycznego systemu dowodzenia.
Podkreślono, że wzrost zasięgu systemu w testowanej konfiguracji osiągnięto zarówno dzięki dostosowaniu samego efektora (pocisku rakietowego), jak i współpracującej z nim stacji radiolokacyjnej MMR, będącej dziełem firmy Elta, spółki zależnej IAI. Radary rodziny MMR dostępne są w kilku wersjach i znane m.in. z wykorzystania w zestawach Iron Dome oraz David's Sling, zostały też zamówione przez Czechy, Węgry czy Słowację. Barak-MX może jednak współpracować z dowolną stacją radiolokacyjną o odpowiednich parametrach, jak i z systemem dowodzenia dostarczonym przez IAI lub też wskazanym przez klienta.
Systemy Barak-8/Barak-MX są używane m.in. dzisiaj w Izraelu (marynarka wojenna), Indiach (trzy rodzaje sil zbrojnych) i Azerbejdżanie. Proponowane są także Polsce w postępowaniu na system obrony powietrznej Narew.