Izrael pokazuje test przeciwrakietowego Baraka ER [WIDEO]

21 kwietnia 2021, 08:48
IAI's Barak ER live firing trial 3
BARAK ER Launching in Trial / Fot. IAI
Reklama

Pocisk Barak ER został zabrany po jego ukończeniu na seryjnej linii montażowej a następnie wystrzelony w kierunku celu symulującego pocisk balistyczny – informuje producent, spółka Israeli Aerospace Industries (IAI). Izraelski koncern przedstawił materiał wideo, z testu przechwycenia rakiety balistycznej. Trwają już dostawy seryjnych efektorów do nieujawnionego klienta.

IAI ujawniło dokumentację z przeprowadzonej w ostatnim czasie serii prób systemu obrony powietrznej Barak, w tym pocisków Baraków ER, o których Defence24 informował już wcześniej. W ich trakcie seryjny pocisk zniszczył między innymi cel symulujący zbliżający się pocisk balistyczny. Na materiale wideo pokazano przygotowania do przechwycenia i jego przebieg.

Jak informuje IAI, cykl prób potwierdził, że pociski, jak i cały system mogą służyć do zwalczania całego zakresu zagrożeń, w tym wspomniane pociski balistyczne, ale także pociski manewrujące, samoloty, śmigłowce i bezzałogowce. Producent podkreśla, że cele powietrzne mogą być rażone z jednego typu wyrzutni, uzbrojonej nie tylko w pociski dalekiego zasięgu (Barak ER), ale też tańsze o zasięgu 35 (Barak MRAD) bądź 70 km (Barak LRAD), w znacznym stopniu zunifikowane, m.in. jeśli chodzi o aktywny radarowy system naprowadzania. Zdolności zwalczania pocisków balistycznych według IAI mają zarówno pociski Barak LRAD, jak i Barak ER, przy czym w wypadku tego ostatniego są one rozszerzone.

Barak-MX, może działać zarówno na lądzie i na morzu (dotyczy to także pocisku w wersji o największym zasięgu), w ramach sieciocentrycznego systemu dowodzenia.

Podkreślono, że wzrost zasięgu systemu w testowanej konfiguracji osiągnięto zarówno dzięki dostosowaniu samego efektora (pocisku rakietowego), jak i współpracującej z nim stacji radiolokacyjnej MMR, będącej dziełem firmy Elta, spółki zależnej IAI. Radary rodziny MMR dostępne są w kilku wersjach i znane m.in. z wykorzystania w zestawach Iron Dome oraz David's Sling, zostały też zamówione przez Czechy, Węgry czy Słowację. Barak-MX może jednak współpracować z dowolną stacją radiolokacyjną o odpowiednich parametrach, jak i z systemem dowodzenia dostarczonym przez IAI lub też wskazanym przez klienta.

Reklama
Reklama

Systemy Barak-8/Barak-MX są używane m.in. dzisiaj w Izraelu (marynarka wojenna), Indiach (trzy rodzaje sil zbrojnych) i Azerbejdżanie. Proponowane są także Polsce w postępowaniu na system obrony powietrznej Narew. 

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 6
Reklama
w jakim to jest języku ???
czwartek, 22 kwietnia 2021, 06:48

Cytuję: "Pocisk Barak ER został zabrany po jego ukończeniu na seryjnej linii montażowej a następnie wystrzelony w kierunku celu..."

ABC
środa, 21 kwietnia 2021, 19:16

Tylko pogratulować. Czy jest prawdą, że produkowane w Polsce Spike na licencji, nie obejmują 100 % pocisku i nie mamy prawa ich modyfikować ani ulepszać? MBDA proponuje nam pocisk do Narwi z całkowitym przekazem technologii, polonizacją i wszelkimi prawami. Może dajmy sobie spokój z Barakiem.

vd
środa, 21 kwietnia 2021, 19:05

Już nawet izraelski Barak jest w stanie zneutralizować zagrożenie Iskanderami. W drugą stronę jest odwrotnie, rosyjskie systemy ziemia-powietrze nie są w stanie zestrzelić nowoczesnych zachodnich rakiet.

Czytelnik
środa, 21 kwietnia 2021, 16:06

Dziś system Barak dla Polski, jutro system zakłócania pocisków Barak dla Rosji. Tak się robi interesy.

Davien
środa, 21 kwietnia 2021, 23:18

A pojutrze okazuje się że ten system zagłuszania zagłusza tylko rosyjski sprzęt:))

Piotr
środa, 21 kwietnia 2021, 15:31

Nie za bardzo na program Narew, ale do punktowej obrony infrastruktury krytycznej byłby idealny. Szczególnie Gdyby jeszcze był jakiś przekaz technologii np na te pociski najkrótszego zasięgu.

Tweets Defence24