Izraelskie naloty przeciwko irańskim rakietom

14 stycznia 2021, 09:30
F-16I Sufa Izrael
Fot. Israeli Air Force
Reklama

Izraelskie lotnictwo przeprowadziło intensywne ataki na wschodzie Syrii, wymierzone w pozycje i składy broni (w tym rakietowej) bojowników wspieranych przez Iran. Według Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka w nalotach zginęło 57 osób.

Syryjska państwowa agencja informacyjna SANA poinformowała, że do ataków doszło w środę 13 stycznia miastach Dajr az-Zaur, Al-Majadin i Abu Kamal oraz w ich rejonie w prowincji Dajr az-Zaur na wschodzie Syrii.

Syryjskie Obserwatorium z siedzibą w Londynie podało, że miało miejsce co najmniej 18 ataków z powietrza w Daj az-Zaur, a także wzdłuż granicy z Irakiem; zostało trafionych kilka składów broni. Wśród zabitych jest 14 Syryjczyków, 43 bojowników z proirańskich milicji, w tym 16 Irakijczyków. Według tej organizacji były to jak dotąd "najbardziej śmiercionośne" ataki Izraela w Syrii, ogarniętej od 2011 r. wojną domową.

Starszy rangą przedstawiciel amerykańskiego wywiadu, który wiedział o ataku, powiedział AP, że naloty przeprowadzono dzięki informacjom wywiadowczym USA i były one wymierzone w magazyny w Syrii, używane do przechowywania irańskiej broni. Dodał, że magazyny służyły również do przechowywania komponentów wspierających irański program nuklearny.

Z informacji pojawiających się w mediach społecznościowych wynika, że celem były m.in. magazyny pocisków rakietowych, postrzegane przez Izraelczyków jako zagrożenie. Siły irańskie (proirańskie) mogłyby bowiem wykorzystywać je do ataków na terytorium Izraela.

"Spalili irańskie pozycje w Daj raz-Zaur" – powiedział AP Omar Abu Laila, znajdujący się w Europie działacz, który prowadzi zespół aktywistów, przekazujących informacje z obszaru przygranicznego.

Izrael przez ostatnie lata przeprowadził kilkaset ataków na powiązane z Iranem cele wojskowe w Syrii, ale rzadko przyznaje się do takich operacji ani ich nie komentuje. AP zauważa, że Izrael postrzega irańskie okopanie się na swojej północnej granicy jako czerwoną linię i wielokrotnie uderzał w powiązane z Iranem obiekty i konwoje z bronią przeznaczone dla Hezbollahu, radykalnej szyickiej organizacji terrorystycznej z Libanu.

Amerykański urzędnik, który zastrzegł anonimowość, powiedział, że sekretarz stanu USA Mike Pompeo omawiał naloty z szefem Mosadu, izraelskich służb wywiadowczych, Josim Koenem w poniedziałek w Waszyngtonie.

PAP/Defence24.pl

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 25
Reklama
Polak
piątek, 15 stycznia 2021, 23:30

Ci którzy jako jedyni byli zabijani podczas 2 wojny światowej mordują ? Widać historia ich traumy nic nie nauczyła. Sami sobie holocaust zgotowali i teraz innych zabijają. Zerwac kontakty z tym pseudo państwem

Andrettoni
piątek, 15 stycznia 2021, 09:05

Ciekawe jak historia nazwie te "działania". Niby wojny nie ma, a jednak jest.

GB
piątek, 15 stycznia 2021, 12:45

A kiedy podpisano układ pokojowy między Syrią a Izraelem?

Eee tam
piątek, 15 stycznia 2021, 07:59

Oczywiście te bezanalogi jak zwykle niczievo

Tex
czwartek, 14 stycznia 2021, 22:51

Szanowne dzieci...Od kiedy Rosja ma ma układ ,że ma bronić irańskie bojówki przed atakami izraelskimi? To jest problem Iranu, który co jakiś czas krzyczy ,że zniszczy Izrael... I jak nic Iran do tej pory nie zrobił w celu obrony swoich bojowników, tak nie zrobi.Dlaczego nie wyśle Iran w celu obrony do Syrii swoich systemów przeciwlotniczych , którymi często się chwali? A wy chcecie aby Rosja ( która ma wspaniałe kontakty z Izraelem-którzy rządzi światem) broniła bojówki irańskie i syryjskie przed Izraelem.Czytając te komentarze rozumiem dlaczego Polska przegrała II wojnę światową ( tak mocno się w nią angażując).

BUBA
czwartek, 14 stycznia 2021, 17:34

Zniszczyc bron przeciwnika zanim bedzie urzyta. Dobra taktyka.

GB
czwartek, 14 stycznia 2021, 14:31

Kolejny raz izraelskie lotnictwo wlatuje głęboko w przestrzeń powietrzną Syrii i dokonuje bezkarnie bombardowań. A zintegrowana rosyjsko-syryjska OPL nie jest wstanie nic zrobić.

Wania
piątek, 15 stycznia 2021, 09:03

A ty zapewne wiesz bo widziales plany misji. Mam racje, czy po prostu sobie trollujesz?

GB
piątek, 15 stycznia 2021, 12:47

A do czego mi plany misji. Samoloty izraelskie kolejny raz zaatakowały obiekty w Syrii, a syryjska OPL nie potrafiła ich odpeprzeć.

Hanys
czwartek, 14 stycznia 2021, 19:31

Pewnie lecieli nad Jordanią jak to już nie raz robili, a po drugie we wschodniej Syrii nie ma żadnej rosyjsko-syryjskiej opl i pewnie tylko dlatego im się udały te naloty tak samo jak im się udają w strefie Gazy ;)

Davien
czwartek, 14 stycznia 2021, 22:19

Hanysku sprawdż sobie gdzie leży Daj-az Zaur zanim ponownie rozsmieszysz wszystkich:) A rosyjsko-syryjska OPL to się na daje jedynie do zestzreliwania własnych maszyn albo robiena za cele ćwiczebne dla Izraela:0

GB
czwartek, 14 stycznia 2021, 21:37

Pewnie nie lecieli nad Jordanią gdyż wykorzystanie terytorium innego państwa (A) do ataku na inne państwo (B) przez stronę atakująca (C) oznacza że państwo A jest wstanie wojny z państwem B. A na to Jordania nie może sobie pozwolić choćby ze względu na Iran, gdyż to irańskie obiekty lotnictwo izraelskie zaatakowało we wschodniej Syrii. Po drugie izraelskiemu lotnictwu udają się naloty w całej Syrii. Były przykładowo ataki na bazę T4, a przed wojną domową izraelskie lotnictwo zniszczyło syryjski reaktor w centrum Syrii.

tyu
czwartek, 14 stycznia 2021, 13:37

Ja zwykle bez strat po stronie izraelskiej. Jak zwykle totalna i niekwestionowana dominacja. Jak zwykle syryjska obrona przeciwlotnicza z rosyjską bańką antydostępową na czele zestrzeliła "99 procent" nadlatujących pocisków jednak o ten 1% za mało bo krytyczny cel został zaoranany do zera tak jakby żaden ochrony nie miał. Dzień jak codzień. Co jednak na pewno nie będzie "codzienne" to wypociny fanbojów rosyjskiego sprzętu mające udowodnić jego "nie posiadalność analogów na świecie". Przekonajcie mnie że się mylę. Do biegu, gotowi, start!

Hanys
czwartek, 14 stycznia 2021, 19:33

Trudno żeby opl Syrii zadziałała, skoro w promieniu 200 km od miejsc tych ataków nie było żadnej opl, więc słaby troll ;)

Ekspert
piątek, 15 stycznia 2021, 09:10

"Amerykanie przyznają: Serbia trafiła dwa F-117". Mowia o tym Amerykanie, mowili o tym Serbowie do tego Amerykanie nie zaprzeczaja. A emerytowany pilot USAF ktory zostal dopuszczony do latania tym supernowoczesnym jak na tamte czasy samolotem nie jest jakims lunatykiem, co bredzi od rzeczy. Zreszta jak poczytasz sobie ten artykul na anglojezycznych stronach, albo najlepiej jak posluchasz sobie wypowiedzi na podkascie to jest minimalna szansa ze zrozumiesz, ze mowa nie jest o tym, ze te S-300 tam byly, tylko ze obawianio sie, ze one tam moga byc. Jak posluchas sobie to dowiesz sie, ze mimo tego, ze F-117 byl trudnowykrywalnty, to poiloci F-117 obawiali sie takze starych systemow jak na przyklad Neva. A tak wypowiadal sie pilot F-117: "While the recognition that another F-117 was damaged by Serbian air defenses during Allied Force is noteworthy, Hainline emphasizes the fact that SAMs were a real concern for the “Black Jet” in any combat scenario. Even comparatively old systems, such as the SA-3, remained a genuine threat, as confirmed by the downing of “Vega 31” earlier in the campaign".

Davien
niedziela, 17 stycznia 2021, 11:34

Mówi o tym JEDEN amerykanin, do tego twierdzac ze musieli uważac by ich S-300 nei zestzreliły co juz samo w sobie pokazuje zerową wartośc tych wypowiedzi. Ba, jedynie przypuszcza że trafili tego F-117 bo nawet tego nie widział:)) Ech eksperciku od siedmiu boleści:)

tyu
piątek, 15 stycznia 2021, 08:16

Hhehe może i lepiej bo gdyby była to efekt byłby ten sam. Ale... ekhm... bądźmy poważni - niech im rosjanie doślą bo biedaki zbierają cios za ciosem.

Davien
czwartek, 14 stycznia 2021, 22:19

Pod Daj-az Zaur nie ma syryjskich wojsk?? No to coś nowego hanysku:)

GB
czwartek, 14 stycznia 2021, 21:38

Syryjska OPL żadko kiedy działa... Ataki na Damaszek są bardzo częste. Zestrzelenie rosyjskiego Ila to pokaż zupełnej nieskutecznosci tej OPL.

asd
czwartek, 14 stycznia 2021, 11:33

Co za plemię... grabią sobie, oszukują, okradają, mordują. A potem będzie płacz jak ktoś wreszcie znów ich usadzi i zabierze się za rozwiązanie problemu.

Davien
czwartek, 14 stycznia 2021, 22:20

No tak celnego określenia Rosji dawno nie było:)

Jakub
czwartek, 14 stycznia 2021, 16:56

Moze jak Chinczycy przejma kontrole, to nie bedzie dla nich taryfy ulgowej.

asd
czwartek, 14 stycznia 2021, 11:31

Co na to OPL produkcji rosyjskiej? Chyba sukces, wszystkie zdążyły się wyłączyć i schować.

qwert
piątek, 15 stycznia 2021, 00:27

To samo co saudyjska OPL w ataku na rafinerię

GB
piątek, 15 stycznia 2021, 12:54

Wiesz, tylko że rosyjska propaganda określa rosyjskie systemy OPL za najlepsze na świecie, nie mające analoga, na ćwiczeniach zestrzeliwujące wszystko, itp. A w realnych wojnach są po prostu mało skuteczne. Amerykanie nieraz podawali że ich systemy OPL nie zestrzeliły śnp i ponieśli straty.

klawiatura
czwartek, 14 stycznia 2021, 10:59

To omawiali te naloty bez Dudy ?

Tweets Defence24