Syria: izraelski atak na bazę pod Damaszkiem

30 grudnia 2020, 11:07
F-16_izrael
Fot. Siły Obronne Izraela
Reklama

Wojska izraelskie dokonały dzisiejszej nocy ostrzału syryjskiej bazy wojskowej położonej na przedmieściach Damaszku. Według oficjalnych danych zginął syryjski żołnierz, a kilku zostało rannych. 

W izraelskim ataku rakietowym na bazę wojskową zlokalizowaną na przedmieściach Damaszku, zginął syryjski żołnierz, a trzech innych odniosło rany - podała w środę rano syryjska agencja SANA, wcześniej utrzymująca, że "obrona przeciwlotnicza udaremniła atak".

Syryjski sztab generalny potwierdził, że do ataku doszło w środę nad ranem. "Atak prowadzony był z terytorium północnej Galilei" - podała SANA, ujawniając, że zaatakowana została baza wojskowa w rejonie Nabi Habeel w górzystym obszarze na zachód od Damaszku. Natomiast, jak podaje Reuters, rzeczniczka sił obronnych Izraela odmówiła komentarza w tej sprawie.

Syryjskie media nie podały żadnych informacji na temat zniszczeń, nie ujawniły też szczegółów technicznych ataku.

Reklama
Reklama

Izrael w przeszłości wielokrotnie atakował w Syrii obiekty, należące do wspieranych przez Iran milicji szyickich bądź wykorzystywanych przez libański Hezbollah. Atakowano też miejsca prawdopodobnej dyslokacji irańskich doradców wojskowych. Informowaliśmy również, że 25 grudnia br. Izrael dokonał ataków lotniczych w północno-zachodniej części Syrii. Ich celem miały być cztery zakłady powiązane z produkcją pocisków rakietowych. Według Associated Press samoloty izraelskie wleciały do Libanu i z rejonu nad Trypolisem odpaliły pociski rakietowe, które później uderzyły w Masjaf. Zdaniem syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka zaatakowane zostały składy broni i miejsca produkcji pocisków krótkiego zasięgu. Podobnych nalotów dokonano w listopadzie na obszarach rozciągających się od kontrolowanej przez Syrię strony Wzgórz Golan po przedmieścia Damaszku.

Władze Izraela twierdzą, że te popierające prezydenta Syrii Baszara el-Asada siły dążą do przekształcenia Syrii w nową linię frontu w konfrontacji z państwem żydowskim. Władze Izraela konsekwentnie podkreślają, że nie pozwolą Syrii stać się "irańskim przyczółkiem".

D24/PAP

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 17
Reklama
MiśBieluch
środa, 30 grudnia 2020, 16:44

Dobrze że wytłumaczyliście wszelkim nie wiedzącym powód ataku Izraela na Syrię. Niezależnie od tego czy Izraelczycy testują sobie nową broń, czy też lubią mordować od czasu do czasu któregoś z sąsiadów, dokumentnie nic nie znaczące ONZ czy samookreślająca się opinia światowa nawet nie skomentowały.

Davien
środa, 30 grudnia 2020, 20:29

Widzisz dzieciaku, ale Izrael jest w stanie wojny z Syria, wojny wywołanej przez Syrię wiec skończ juz ten płacz.

Paragraph23
czwartek, 31 grudnia 2020, 10:03

@Davien Widzisz dzieciaku, jak napisał przedmówca "nic nie znaczące dokumenty ONZ" wyraźnie obligują Izrael. Twoim tokiem myślenia: jeżeli Syria pozyska (jakimś cudem) broń nuklearną, użyje jej w odwecie za atak Izraela i odparuje Tel Aviw, to nic się nie stanie, bo w końcu jest wojna pomiędzy Izraelem a Syrią ?! Czy pomiędzy Izraelem, a Palestyna też jest wojna ? czy Izrael Palestyńczyków eliminuje tak sobie bez wypowiedzenia ? czy między Syrią a USA trwa wojna bo o ile wiem to USA atakuje Syrię, a jak Turcja ???

Davien
czwartek, 31 grudnia 2020, 21:24

Widzisz dzieciaku ale jakie dokumenty ONZ?? Bo stan wojny jest legalny, nie było pokoju ale jedynie zawieszenie broni które Syria wielokrotnie zerwała. A to reguluje konwencja Haska paragrafku a nie ONZ. Palestyna to terytorium geograficzne , jak powstawał izrael bedące własnoscią Francji i WB państwo Palestyna istnieje od niedawna i jest tzw państwem nieuznawanym które dopiero w 2012 uzyskało status państwa obserwatora przy ONZ. Izrel eliminuje terrorystów z Hamasu, których nie uznaja nawet władze Autonomii Palestyńskeij czyli tej twojej Palestyny. USA w Syrii walczy z terrorystami wiec jak dla ciebie ISIS czy al Nusra to Syria to tak USA jest z nimi w stanie wojny:) Turcja formalnie nie jest stanie wojny z Syrią choc jak Izrael okupuje ziemie Syrii. Teraz zrozumiałeś czy dalej jesteś za... by to pojac.

WŚCIEKŁY
środa, 13 stycznia 2021, 22:43

TYLKO ŻE SYRYJCZYCY OSTRZELIWALI WŁASNE TERYTORIUM CZYLI WZGÓRZA GOLAN ! IZRAEL UZNAJE JE ZA WŁASNE TERYTORIUM ! Druga sprawa to Izrael wywołał wojnę na bliskim wschodzie ! SYRIA WYWOŁAŁA WOJNĘ BO CHCIAŁA ODZYSKAĆ WŁASNE TERYTORIUM ? To może podobną retorykę zastosujesz do Ruskich i Ukraińców ! Już to widzę jak linczuje cię ogłupiały mainstream.

BUBA
środa, 30 grudnia 2020, 13:56

Najlepsza forma obrony jest atak.

Bryxx
środa, 30 grudnia 2020, 13:46

Jednym słowem ostatni atak nie przyniósł efektów, a straty poniesione musiały być bolesna dla Izraela. Dlatego taki atak na przełamanie. Ciekawe jaki faktycznie miał przebieg.

Niuniu
środa, 30 grudnia 2020, 13:22

Czytając ten i podobne komunikaty regularnie informujące polskich czytelników nie powinniśmy zapominać o fakcie, że Izrael ma niezbywalne prawo do samoobrony rozumianej znacznie obszerniej niż jest to zazwyczaj przyjmowane. Państwo Izraelskie nie chcąc dopuścić do tragicznej sytuacji z okresu II wojny światowej kiedy to Niemcy (Niemiecka Rzesza) dokonało na mieszkańcach Europy narodowości żydowskiej niewyobrażalnego ludobójstwa. W związku z tragiczną historią Państwo Żydowskie - Izrael uzurpuje sobie w ramach specyficznej interpretacji pojęcia prawa do samoobrony dokonywania ataków militarnych na różne cele w tym cywilne w szeregu krajów które przywódcy izraelscy oceniają jako mogące w przyszłości stanowić zagrożenie dla Państwa Żydowskiego. Dodatkowo roszczą sobie prawo do daleko idącej ingerencji w politykę zagraniczną i wewnętrzną tych Państw wyrażając to m.in w stwierdzeniach "Władze Izraela konsekwentnie podkreślają, że nie pozwolą Syrii stać się "irańskim przyczółkiem". Czytelnik def24 nie powinien zapominać, że Izrael jest państwem demokratycznym, cieszącym się pełnym uznaniem i aprobatą USA, UE i NATO. Państwem z którym łączą nas ścisłe więzy militarne i finansowe. W końcu Państwem którego armię nazywamy "siłami samoobrony" a jego adwersaży w ościennych arabskich krajach zwiemy "terorystami". W związku z powyższym opisane w artykule ataki rakietowe nie są bezprawne, nie są aktami teroryzmu lub wojny lecz są uprawnioną przez władze Izraela formą samoobrony przed zagrożeniem z przyszłości w pełni aprobowanymi przez Polskę i inne Państwa UE i NATO. Oczywiście nie możemy pochopnie wyciągać z tych wydażeń wniosków, że analogiczne działania podejmowane przez inne Państwa wobec innych potencjalnych przyszłych zagrożeń mogą być też aprobowane przez społeczność międzynarodową (zachodnią). Szczególnie dotyczy to ewentualnych działań Rosji czy Chin.

Obrumowiec
środa, 30 grudnia 2020, 20:51

W 2ws ginęli także Słowianie, anglosasi, ludy nordyckie, romanskie, nie tylko Żydzi, no chyba, że piszesz o jakiejś innej wersji 2ws według Izraela.

easyrider
środa, 30 grudnia 2020, 13:10

Izrael istnieje kilkadziesiąt lat. Trochę dłużej niż ten z początku naszej ery. Tamten padł i ten też padnie. Izrael inwestuje w osłabienie Europy poprzez wspieranie destrukcyjnej ideologii i napływu afrykańskiej i azjatyckiej ludności. Europa przez to padnie i wtedy Izrael zostanie wobec żywiołu islamskiego samotnie. To będzie jego kres. Jeszcze raz chciwość obróci się przeciwko nim samym. Bombardowania Syrii tego nie zmienią.

stara Zydowka
piątek, 1 stycznia 2021, 22:59

Izrael nigdy nie padnie.Nie bedzie Izraela, nie bedzie europy, powiedzial niezyjacy juz stary rabin.Ale Polacy pocieszaja sie, ze nie bedzie Izraela.

Eee tam
środa, 30 grudnia 2020, 12:17

Oczywiście rosyjskie S 300 milczały jak zwykle jak wszędzie i jak zawsze.

maxx
środa, 30 grudnia 2020, 22:49

A dlaczego by miały, szanowne dziecko rosyjskie S-300 być używane przeciwko Izraelowi?

easyrider
czwartek, 31 grudnia 2020, 04:43

A dlaczego nie miałyby? Przecież służą do zwalczania środków napadu powietrznego. Na czyj atak drogi dorosły czekają?

Nie strasz bo się zesrasz
piątek, 26 lutego 2021, 08:19

Iskandery czekają na twój atak i NATO i co ty na to??

piątek, 1 stycznia 2021, 14:34

Ktoś atakował rosjan?

Davien
środa, 30 grudnia 2020, 20:33

Bo izrael ma przykry zwyczaj strzelac do systemów OPL próbujących namierzac jego samoloty, a Rosji jak widac kończa się zapasy radarów by je podsyłac syryjczykom na wymiane.

Tweets Defence24