Siły zbrojne
Izrael rozwija przeciwlotnicze Baraki. Zasięg: 150 km

Izraelski koncern Israel Aerospace Industries (IAI) pracuje nad nową rodziną pocisków znanego zestawu Barak-8. Do dotychczasowego pocisku Barak LR dołączą dwa kolejne - małego zasięgu ABISR i dalekiego zasięgu Barak ER. Nowy system nie będzie też koncentrował się wyłącznie na aplikacjach morskich, ale powstanie jego lądowa odmiana.
Zgodnie z wypowiedziami przedstawicieli IAI bodźcem do powstania nowej rodziny systemu była analiza współczesnych różnych zagrożeń, w zmiennym środowisku walki oraz przy aktywnym przeciwdziałaniu przeciwnika. Docelowy zestaw ma pozwolić na zwalczanie nie tylko różnych typów załogowych statków powietrznych, ale też BSP, szybkich pocisków manewrujących (w tym lecących na bardzo małej wysokości) oraz pocisków wystrzeliwanych z zestawów rakietowo-artyleryjskich w zakresie zasięgu od 2 do 150 km. Przypuszczalnie nowy system będzie miał też zdolności zwalczania pocisków balistycznych krótkiego, a być może nawet średniego zasięgu.
Czytaj więcej: Barak 8 dla Miecznika? Izraelska prezentacja w Gdyni
Powstaną trzy zasadnicze konfiguracje wyrzutni systemu – lądowa z ośmioma pociskami, tzw. szybkiej reakcji (quick reaction) z czterema lub ośmioma pociskami i morska w postaci ośmioprowadnicowej wyrzutni pionowej VLS. ABISR i Barak LR wystrzeliwane będą z tej samej wyrzutni natomiast większy Barak ER wymagał będzie adaptacji podstawowej konfiguracji.
W skład zestawu lądowego wejdzie modułowa wyrzutnia pionowego startu na pojeździe z pakietem czterech lub ośmiu pocisków (Transporter Erector Launcher), wóz dowodzenia baterii z zintegrowanym radiolokatorem IAI/ELTA EL/M-2106 i systemem zarządzania typu C4I (BMC4I), wóz transportowo-załadowczy pakietów oraz bateryjny wóz wsparcia technicznego.
W morskiej konfiguracji zastosowany jest system z czterema ścianowymi radiolokatorami o skanowaniu fazowym EL/M-2248 MF-STAR. W zastosowaniach lądowych proponuje się również obrotowy radiolokator ze skanowaniem fazowym ALPHA czy obrotową wersję morskiego LB-MF-STAR (jedna antena ścianowa).
System BMC4I pozwalał będzie na zbieranie, analizę i wypracowanie danych do użycia pocisków przeciw konkretnym zagrożeniom.
IAI w opracowaniu i rozwoju systemu Barak-8 współpracuje m.in. z firmą ELTA Systems Ltd. i RAFAEL Advanced Defense Systems (całość nadzoruje izraelskie ministerstwo obrony) oraz z indyjską organizacją do spraw rozwoju systemów uzbrojenia DRDO (Defence Research and Development Organization).
ABISR ma zasięg 35 km i wysokość zwalczania celów 10 000 metrów, Barak LR odpowiednio 70 km i 20 000 metrów a Barak ER 150 km na tej samej wysokości (uzyskano to poprzez przedłużenie modułu silnika na paliwo stałe). Dwie pierwsze rakiety mają długość 4500 mm i średnicą 227 mm. Barak ER mierzy 5800 mm i ma średnicę 350 mm.
Pozycjonowanie wszystkich rakiet jest realizowane za pomocą układu GPS/INS a kierowanie aktywnie radiolokacyjnie. Pierwsza waży 255 kg, druga 280 kg i największa trzecia 400 kg. Dwa pierwsze przenoszą głowicę bojową o masie 23 kg.
Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.