Iran grozi Izraelowi odwetem za atak na jego statek na Morzu Śródziemnym

16 marca 2021, 12:11
Iran_Dena_IMO_9218480_p8_approaching_Port_of_Rotterdam,_Holland_15-Dec-2007
Irański zbiornikowiec w barwach firmy National Iranian Tanker company Zdjęcie ilustracyjne,Fot:Alf van Beem/wikipedia.com/ domena publiczna
Reklama
Defence24
Defence24

Teheran wini Izrael o atak na irański kontenerowiec na wodach Morza Śródziemnego, do którego doszło w ubiegłym tygodniu i straszy, że zachowuje prawo do odpowiedzi na ten zamach - powiedział w poniedziałek rzecznik irańskiego MSZ Said Chatibzadeh, cytowany przez portal Times of Israel. Armator poinformował w piątek, że znajdujący się na wodach Morza Śródziemnego statek został lekko uszkodzony przez ładunek wybuchowy. Według agencji, powołujących się na raport "Wall Street Journal", o atak podejrzewany jest Izrael.

Zarówno miejsce, w którym doszło do ataku na statek, jak i "agresywne zachowanie" państwa żydowskiego wskazują na to, że stoi ono za tym zamachem - oznajmił rzecznik.

"Gdy tylko region zbliża się do pokoju, ten (izraelski) reżim usiłuje doprowadzić do niepokojów (...). Izrael widzi swe szanse na przetrwanie w wojnie, kryzysach i chaosie" - dodał Chatibzadeh.

W sobotę irański prokurator powiedział, że za atakiem na kontenerowiec stoi prawdopodobnie Izrael - relacjonuje Times of Israel.

Reklama
Reklama

Inny izraelski portal, Walla, podał w niedzielę, że przedstawiciele administracji Izraela odpowiedzialni za bezpieczeństwo narodowe nalegają ostatnio na zachowanie spokoju i łagodzenie napięć w stosunkach z Iranem. Mieli też oni nakłaniać rząd na zachowanie daleko idącej powściągliwości po domniemanym irańskim ataku na izraelski statek towarowy do którego doszło w lutym w Zatoce Omańskiej.

Jak podała Walla, argumentem za łagodzeniem konfliktu z Iranem jest fakt, że nowa administracja USA potrzebuje czasu na sformułowanie polityki wobec Teheranu, trwają negocjacje dotyczące porozumienia nuklearnego między Iranem a mocarstwami, a ponadto zbrojna konfrontacja w regionie Zatoki Omańskiej mogłaby odciąć Izraelowi jego szlaki handlowe do Azji.

"Wall Street Journal" opublikował w ubiegłym tygodniu raport, w którym, powołując się na amerykańskie źródła na Bliskim Wschodzie napisał, że od końca 2019 roku Izrael obrał za cele ataków co najmniej 12 irańskich statków transportujących najczęściej ropę. Nowojorski dziennik podał również, że siły izraelskie wykorzystują do takich ataków miny podwodne.

Według irańskiej telewizji kontenerowiec był celem ataku terrorystycznego, a rzecznik państwowego armatora IRISL Ali Ghiasian powiedział, że uszkodzenie statku było "przykładem piractwa" i oznajmił, że podjęte zostały kroki, by zidentyfikować sprawców tego incydentu, do którego doszło w środę.

Zarówno agencje prasowe, jak i portal Times of Israel przypominają, że dwa tygodnie wcześniej doszło w Zatoce Omańskiej do eksplozji na pływającym pod banderą Bahamów, ale należącym do izraelskiej spółki statku towarowym. Izrael ogłosił, że "wybuch był spowodowany aktywnością irańskiego wojska" w rejonie. Teheran zaprzeczył, by jego siły miały z tym coś wspólnego.

Agencja AFP poprosiła o wypowiedź na temat tych doniesień ministra obrony Izraela Benny'ego Ganca, który oznajmił, że nie komentuje "informacji z zagranicznych mediów". Dodał jednak: "Ale będziemy nadal walczyć z terroryzmem, w tym ze źródłami dochodów (terrorystów)".

Minister osadnictwa, odpowiedzialny również za kwestie bezpieczeństwa Cachi Hanegbi w wywiadzie dla radia Tel Awiw 102FM powiedział, odnosząc się do raportu "WSJ", że Izrael nie komentuje kwestii operacyjnych dotyczących prowadzonych przez jego siły zbrojne kampanii.

"Ale zawsze podkreślamy, że musimy być gotowi walczyć z napastliwością Iranu na wszystkich frontach i zakładam, że dotyczy to również (...) morza" - dodał.

Powołując się na dwa źródła w agencjach odpowiedzialnych za bezpieczeństwo na morzach, Reuters pisze, że wstępne ustalenia wskazują, iż irański kontenerowiec był celem zamierzonego ataku nieznanych sprawców. Kolejny rozmówca agencji z tych samych kręgów poinformował, że trzy inne irańskie statki zostały w ostatnich tygodniach uszkodzona na Morzu Czerwonym.

Times of Israel cytuje fragmenty raportu "WSJ", z których wynika, że Izrael atakował już na Morzu Czerwonym i w innych regionach statki, które transportowały "broń związaną z Iranem".

Ponadto, jak podaje portal, Izrael stara się zablokować transport irańskiej ropy, której sprzedaż pozwala finansować "regionalnych ekstremistów".

Iran, mimo międzynarodowych sankcji nałożonych na Damaszek oraz amerykańskiego embarga na jego ropę, nadal dostarcza ten surowiec do Syrii.

Jednak choć Teheran grozi Izraelowi odwetem za wszelkie ataki, to unika jednak sytuacji, w których musiałby wskazać na państwo żydowskie jako sprawcę operacji wymierzonych w jego cele, w tym naloty na wspierane przez Iran siły w Syrii, co - jak komentuje Reuters - wygląda na świadome zabiegi, mające nie dopuścić do wybuchu otwartej wojny z państwem żydowskim. 

Z raportu "WSJ" wynika, że Izrael atakował już na Morzu Czerwonym i w innych regionach statki, które transportowały broń, miny oraz ropę.

Izrael, jak napisał ToI stara się zablokować transport irańskiej ropy, której sprzedaż pozwala finansować "regionalnych ekstremistów".

Iran, mimo międzynarodowych sankcji nałożonych na Damaszek oraz amerykańskiego embarga na jego ropę, nadal dostarcza ten surowiec do Syrii.

W ostatnich miesiącach wzrosło znacznie napięcie na Bliskim Wschodzie, ponieważ Iran wielokrotnie złamał zasady porozumienia nuklearnego z 2015 roku.

Teheran zawarł je z USA, Rosją, Chinami, Francją, Wielką Brytanią i Niemcami. W ramach umowy irański program nuklearny miał zostać znacznie ograniczony w zamian za zniesienie międzynarodowych sankcji na ten kraj. Z umowy w 2018 roku wycofały się USA za rządów Donalda Trumpa, przywracając sankcje na Iran. Od tego czasu również Iran stopniowo przestał wywiązywać się z zapisów porozumienia i nałożonych ograniczeń.

Nowy prezydent USA Joe Biden zapowiedział w lutym powrót do tej umowy, dał jednak do zrozumienia, że najpierw Iran musi zacząć respektować jej postanowienia. 

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 16
Reklama
Brawo Izr
środa, 17 marca 2021, 07:14

Podoba mi się Izrael.Oko za oko.Iran atakuje obce statki udając niewiniątko to Izrael robi to samo z irańskimi jednostkami.Tylko taki język rozumie irański kłamliwy reżim.Do momentu gdy Trump odstrzelił Suleimaniego w Iraku wraz z szefem tamtejszych szyickich terrorystycznych milicji atakujących amerykańskie bazy i ambasadę Iran zaprzeczał że ma coś z tym wspólnego.Jak się okazało bezczelnie kłamał i został przyłapany na goracym uczynku.Podobnie później kłamali po zamordowaniu 180 pasażerów ukraińskiego samolotu

ciach
środa, 17 marca 2021, 23:15

Jak to często bywa komentarz się nie wyświetlił. Jeszcze raz: Przecież do samolotu się przyznali, wskazali winnych, wypłacili odszkodowania. Czyli zrobili to co Amerykanie po podobnej pomyłce sprzed 30 lat.A mówienie o udawaniu w kontekście Izraela, który okupuje obce ziemie, burzy domy spychaczami i był obiektem rekordowej ilości rezolucji NZ to jakiś niesmaczny żart.

Davien
niedziela, 21 marca 2021, 21:05

Przyznali sie ale dopiero jak im to udowodniono czarno na białym. Zobacz co mówili zaraz po zestzreleniu. Amerykanie nigdy nie ukrywali sowjej pomyłki i warunków w jakich do niej doszło

Darek S.
środa, 17 marca 2021, 01:51

To jest test jaki Izrael postawił nowej administracji amerykańskiej. Chcą wiedzieć, czy Amerykanie nadal będą popierać ich awanturniczą politykę, bez względu na konsekwencje. Myślę, że ten prezydent USA tak jak jego poprzednicy zatuszuje ekscesy Izraela i poprze jego politykę w całej rozciągłości. Nikt nie spodziewa się niczego innego.

ktos
wtorek, 16 marca 2021, 22:19

To mogła być irańska prowokacja. Jeżeli mają nagrania umieszczenia tych ładunków lub chwytanych nurków to niech przekażą dowody tak jak części irańskich rakiet manewrujących przedstawiła Saudi Arabia po ataku na rafinerię.

Niuniu
wtorek, 16 marca 2021, 22:06

Nie ma "międzynarodowych" sankcji nałożonych na Damaszek (Syria). Są sankcję USA i UE. W świetle międzynarodowego prawa są nielegalne. Tak jak atakowanie dowolnych statków i okrętów na międzynarodowych wodach. Takie ataki to oczywisty akt teroryzmu i piractwa. Nawet w wykonaniu Izraela.

Davien
środa, 17 marca 2021, 16:03

Niuniu, pirackie ataki to obecnie właśnie Iran i Rosja a nie izrael, choć tez miał taki epizod. Sankcje sa jak najbardziej legalne, a terroryści to znowu wsparcie Iranu i Rosji dla ich działalnosci.

Maciek z Klanu
środa, 17 marca 2021, 10:04

A w jaki sposób sankcje USA i UE są nielegalne w świetle międzynarodowego prawa? Ruska ulubiona zagrywka, że coś jest "nielegalne w świetle międzynarodowego prawa", kiedy to jest bezczelne kłamstwo. Nikt ci Niuniu nie zabrania handlować z Iranem czy Syrią, tylko wtedy to TY dokonujesz wyboru: albo terroryści, albo normalny świat!

fatu
wtorek, 16 marca 2021, 22:02

I to jest właśnie to... Są państwa równe i równiejsze. Jednym można bezkarnie zniewalać, atakować i bombardować. Innych oskarża się wiecznie o stosowanie broni chemicznej, ściąga się komisje z ONZ ( czyli przebranych w białe fartuchy żołnierzy amerykańskich), przeprowadza się międzynarodowe śledztwa. W przypadku działań niektórych, nikt nawet palcem nie kiwnie i jeszcze powie , wszystko jest OK...

Eee tam
wtorek, 16 marca 2021, 13:42

Wybuchy tu wybuchy tam ale ani jedna ani druga strona nawet fotki nie wrzuci do netu

asd
wtorek, 16 marca 2021, 13:17

Ludzie trzymają za was kciuki!

trelemorele
środa, 17 marca 2021, 00:55

Dokładnie! Cały Świat trzyma za was kciuki.Ale tego sondażu nikt nie zrobi a nawet jak zrobi to nie opublikuje.Kiedyś wam się uda..........

Prof. Gazmajster
wtorek, 16 marca 2021, 18:02

Jakoś nie przepadam za Żymianami.

zgred
wtorek, 16 marca 2021, 21:33

Myślę, że asd miał na myśli trzymanie kciuków za kimś innym.

asd
środa, 17 marca 2021, 09:42

Ludzie raczej nie kibicują przedstawicielom plemienia...

Naród wybrany
wtorek, 16 marca 2021, 21:00

Rzymianie zatrudnili rzydow do pomocy w handlu w czasie jakiegoś kryzysu ale Ci szybko wyparli i fenicjan i greków i rzymian i kartagińczyków. Maja talent od dawna

Tweets Defence24